Ekologie

  • Zobrazit podle
  • Regionu

Ministři budou jednat se starosty o dalším osudu Brd

11. 8. 2011 | Zdroj: Ekolist.cz | Odkaz Odkaz

Strom

Ministři obrany a životního prostředí Alexandr Vondra a Tomáš Chalupa (oba ODS) dnes budou v Jincích na Příbramsku jednat se starosty o dalším osudu brdského vojenského újezdu. Armáda ho chce opustit, starostům se to nelíbí. Obávají se poničení přírody a ohrožení zdrojů pitné vody. Ministerstvo obrany na jaře oznámilo, že plánuje málo využívaný prostor Brd opustit do roku 2015. Zůstat by tam měla pouze dělostřelecká posádka. Rušit a zmenšovat plánuje i ostatní újezdy, jelikož je údajně v jejich nynějším rozsahu k výcviku vojáků nepotřebuje. Ušetřit by díky tomu mohlo okolo 200 milionů korun.

Placené střílení jelenů skončí. Lesy zchudnou o miliony

10. 8. 2011 | Zdroj: Aktuálně.cz | Článek Článek

Jelen 1

Nový Národní park Křivoklátsko, s jehož vyhlášením počítá ministr životního prostředí Tomáš Chalupa příští rok, připraví státní podnik Lesy České republiky o miliony korun ročně. Jde o peníze, které si dnes Lesy nechávají platit za to, že na Křivoklátsku umožňují lovit lesní zvěř. Lesy provozují na území plánovaného parku dvě režijní honitby a další honitby pronajímají. Jenom na pronájmu vydělávají téměř tři miliony korun ročně. Další peníze pak inkasují od lovců, kteří si zaplatí za to, že si mohou v křivoklátských lesích střelit třeba jelena. Za jedno ulovené zvíře se platí i desítky tisíc korun. Po vzniku národního parku však vznikne na chráněném území jedna velká honitba, kterou bude spravovat vedení parku. Komerční lov tam bude zakázán a Lesy České republiky o dnešní příjmy přijdou.

V Českém ráji hynou chránění netopýři. Ruší je turisté v jeskyních

9. 8. 2011 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Nelegální rozdělávání ohňů a přespávání v jeskyních Českého ráje ohrožuje kolonie netopýrů, kteří patří mezi chráněné živočichy. Naposledy takto uhynulo ve skalách v Příhrazech dvanáct netopýrů. Strážci přírody tábořiště hlídají a provinilcům dávají pokuty. "V jeskyni v Příhrazských skalách uhynulo dvanáct netopýrů. Šlo o starší zvířata i mláďata. Způsobilo to táboření v jeskyni, které je přitom zakázané," uvedl vedoucí správy CHKO Český ráj Jan Mocek.

Odmítáme zastavení podpory bioplynových stanic

8. 8. 2011 | Zdroj: AK ČR | Soubor Soubor

Bioplynové stanice jsou jednou z možností úzké a prospěšné spolupráce hlavních aktérů venkova - obcí a zemědělců. Vyrábí elektřinu pro potřeby energetické soustavy a teplo pro potřeby obcí. Jako příklad, do jaké míry se může tato spolupráce rozvinout nám poslouží hustá síť bioplynových stanic v obcích sousedního Bavorska. Bioplynové stanice jsou příkladem čisté zelené energie z našich polí, která se vyrábí rovnoměrně po celý rok. Bioplynové stanice mohou vrátit na pole na místo obilí a řepky zelenou hmotu pícnin, kterou potřebují ve formě senáže pro svůj provoz. Mohou přinést na venkov chybějící pracovní místa.

Některé zásahy policie na Šumavě odsoudil Český helsinský výbor

8. 8. 2011 | Zdroj: České noviny | Článek Článek

Český helsinský výbor (ČHV), jehož předsedkyně Anna Šabatová v týdnu navštívila blokádu ekologických aktivistů na šumavské lokalitě Na Ztraceném, je znepokojen některými údajně hrubými zásahy policie vůči aktivistům. Výbor vyzval příslušné orgány k nápravě. V lokalitě je dnes oproti minulým dnům klidněji.

Stanovisko ministra Chalupy k demonstraci před budovou MŽP

5. 8. 2011 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Ministerstvo životního prostředí

Vítám klidný průběh dnešní akce a jsem rád, že na shromáždění zazněly argumenty jak od aktivistů, tak od místních obyvatel, kteří kácení podporují. Na mém dosavadním názoru k problémům Šumavy a jejich řešení se nic nemění. Znovu připomínám, že jsem proti jakémukoliv politizování tohoto problému, jde o odbornou nikoliv politickou záležitost a sbírání politických bodů na úkor přírody odmítám.

ČSSD a SZ žádají, aby postup policie na Šumavě prověřila inspekce

5. 8. 2011 | Zdroj: České noviny | Článek Článek

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka dnes vyzval ministra vnitra Jana Kubiceho, aby prověřil chování policie při postupu proti aktivistům blokujícím kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě. Výpověďmi aktivistů o hrubém zacházení ze strany policie je znepokojena i Strana zelených. Zelení proto podle předsedy Ondřeje Lišky žádají vedle prošetření chování policie inspekcí také přítomnost nezávislých pozorovatelů v místě blokády.

Petice za zachování kamzíka horského v Jeseníkách získala v Senátu podporu

5. 8. 2011 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Senátoři na dnešní schůzi podpořili petici „Za záchranu a zachování populace kamzíka horského v pohoří Hrubého Jeseníku pro příští generace“, která byla do horní komory parlamentu předána na podzim loňského roku. Její autoři chtějí v této oblasti zabránit likvidaci kamzičí zvěře. „Ministerstvo životního prostředí považuje vyhubení jakéhokoliv, i nepůvodního, živočišného druhu v rámci plánu péče v chráněné krajinné oblasti za nepřijatelné.

Lesy ČR úspěšně dokončily opravu retenční nádrže u Chvalkovic na Náchodsku

5. 8. 2011 | Zdroj: Lesy České republiky, s. p. | Článek Článek

Lesy ČR v minulých dnech úspěšně dokončily celkovou rekonstrukci retenční vodní nádrže na Válovickém potoce u obce Chvalkovice, v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji. Letitá nádrž se již nacházela ve špatném stavebně-technickém stavu a její rekonstrukce tak byla potřebná. Po téměř dvou letech nádrž získala nejen nový vzhled, ale také mnoho nových, důležitých ekologických a technických prvků. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly částky více než dvou a půl milionu korun.

Na Šumavě se dál kácí a protestuje, padla další žaloba proti parku

4. 8. 2011 | Zdroj: České noviny | Článek Článek

Les

V šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy pokračuje kácení a odkorňování kůrovcem napadených smrků. Desítky aktivistů se dál snaží dřevařům v práci bránit. Na místě je i policie. Na protest proti aktivistům a na podporu parku začala lékařka z jihu Čech držet hladovku. Ekologové podali další žalobu proti správě národního parku, řekli dnes ČTK mluvčí aktivistů i parku. "V lokalitě je plný počet dělníků - 50 dřevařů a 40 odkorňovačů," řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Odkazy

Přidat odkaz

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info