Ekologie
Šumavské obce zbohatnou. Ministr jim chce dát pozemky
30. 9. 2011 | Zdroj:
Aktuálně.cz |
Článek
Šumavské obce by relativně brzy mohly zbohatnout o rozsáhlé pozemky. Návrh nového zákona o Šumavském národním parku, který připravuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, počítá s tím, že by tamní radnice získaly stovky hektarů státní půdy. "Pozemky ve správě Pozemkového fondu ČR nacházející se ve III. zóně národního parku budou do jednoho roku od nabytí účinnosti tohoto zákona převedeny dotčeným obcím národního parku," uvádí se v dosud nezveřejněné předloze, kterou se podařilo Aktuálně.cz získat.
Lidstvo tloustne, obézních lidí je více než hladovějících
27. 9. 2011 | Zdroj:
Týden |
Článek
Na světě je víc obézních než podvyživených lidí. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce ve své výroční zprávě však také konstatuje, že lidstvo strádá nedostatkem potravin stále víc a potravinová krize se prohlubuje. Nepoměr mezi chudými a bohatými se zvětšuje a ceny potravin v poslední době také rostou. Podle statistik bylo ve světě loni obézních 1,5 miliardy lidí, zatímco podvýživou trpělo 925 milionů osob.
Ministr Tomáš Chalupa se účastní ministerské konference „Životní prostředí pro Evropu“
26. 9. 2011 | Zdroj:
Ministerstvo životního prostředí |
Článek
Ministr Chalupa se účastní 7. ministerské konference procesu „Životní prostředí pro Evropu“, pořádané Evropskou hospodářskou komisí Organizace spojených národů (EHK OSN), která se koná v Astaně, hlavním městě Kazachstánu. Česká republika, která je zakladatelem tohoto - tzv. Dobříšského - procesu, hraje na konferenci důležitou úlohu. Z pozice zakladatele procesu Česká republika konferenci otevírala vystoupením připomínajícím jeho význam. V rámci Dobříšského procesu byla sjednána řada mnohostranných smluv zaměřených např. na otázky ochrany ovzduší či ochrany vod.
Z chráněných území Vysočiny mizí druhy rostlin i živočichů
25. 9. 2011 | Zdroj:
Ekolist.cz |
Odkaz
V chráněných územích na Vysočině ubývají rostlinné i živočišné druhy, protože chybí peníze na revitalizaci těchto území. Například v rašeliništích je potřeba obnovit potoky a tůně. Situaci by měly pomoci zlepšit evropské dotace. Krajský odbor životního prostředí nyní chystá šest žádostí o podporu na akce s celkovými náklady do 17 milionů korun, další žádosti by měly následovat. Vyplývá to z údajů zveřejněných na krajských stránkách.
TZ Informační a populárně naučný portál NAŠE VODA oficiálně zahájil svou činnost
23. 9. 2011 | Zdroj:
Agris |
Článek
S ambicí vytvořit projekt, který problematiku VODY v nejrůznějších podobách soustředí do jednoho zpravodajsko-naučného produktu, zahájil ve čtvrtek 15. září oficiálně svou činnost portál NAŠE VODA (www.nase-voda.cz).
Vědci kritizují výpočty ekologičnosti biopaliv jako velmi chybné
23. 9. 2011 | Zdroj:
ASZ |
Článek
Úspora emisí skleníkových plynů díky používání motorových biopaliv byla špatně spočítána a následně téměř všechny propočty těchto položek v Evropské unii vykazují výrazně chybné výsledky. Vyplývá to z dokumentu vědeckého poradního výboru Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), který byl dnes zveřejněn ve Vídni.
Poslanecká sněmovna schválila bez větších připomínek návrh zákona o ochraně ovzduší
22. 9. 2011 | Zdroj:
Ministerstvo životního prostředí |
Článek
Návrh nového zákona o ochraně ovzduší, který připravilo Ministerstvo životního prostředí a který v červenci schválila i vláda, prošel bez problémů i prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Jeho hlavním cílem je dosáhnout lepší kvality ovzduší při současném snížení nadbytečné administrativní zátěže a legislativních povinností. „Nová opatření uvedená v návrhu zákona se dotknou nejen velkých znečišťovatelů, ale i domácností. Malé kotle, uváděné na trh, budou muset mít výrazně nižší emise než teď. Zákon také zakáže spalování nekvalitních paliv,“ uvedl ministr Tomáš Chalupa. „Norma počítá i s možností vymezování nízkoemisních zón ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích. Kromě nízkoemisních zón nebo navýšení poplatků za znečištění norma zavádí takzvaná kompenzační opatření,“ dodal.
Ministerstvo životního prostředí má nového náměstka. Jeho hlavním úkolem je zrychlení administrace a čerpání prostředků z dotací Evropské unie.
22. 9. 2011 | Zdroj:
Ministerstvo životního prostředí |
Článek
Prvním náměstkem ministra životního prostředí Tomáše Chalupy a ředitelem sekce ekonomiky a politiky životního prostředí je od 21. září 2011 Jakub Kulíšek. Funkce byla po odchodu Rut Bízkové z ministerstva životního prostředí neobsazená. Od nového náměstka si ministr Tomáš Chalupa v první řadě slibuje zlepšení fungování procesu čerpání prostředků z fondů Evropské unie. „Ministerstvo životního prostředí je dlouhodobě v čerpání prostředků z evropských fondů pozadu. Celý rok pracujeme na zlepšení této bilance. A jeden z klíčových kroků je nástup nového a zkušeného odborníka na pozici náměstka a ředitele sekce. Vyžaduji od Jakuba Kulíška, aby se svým týmem zlepšil čerpání prostředků z fondů, zjednodušila se administrace dotací a výrazně se zrychlilo tempo čerpání,“ definuje priority nového náměstka ministr Tomáš Chalupa.
Chalupa: Zákon o Šumavě připravuji na půl století
20. 9. 2011 | Zdroj:
Ekolist.cz |
Odkaz
Druhý kulatý stůl o budoucnosti Národního parku Šumava žádný průlom nepřinesl. Jednání se točilo hlavně kolem vymezení prvních a druhých zón. Panel se ale shodl na systému jmenování devítičlenného výboru, který by spolurozhodoval s ředitelem správy parku. „Posouváme se dál,“ shrnul výsledky jednání ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Nad návrhem nového zákona o Národním parku Šumava se v pondělí večer sešel ministr se starosty a zástupci krajů, vědců, politických stran a sdružení Zachraňme Šumavu a ŠumavaPro. Ministerstvo stále předpokládá, že návrh zákona by měl být hotový „v podzimních měsících“. Zákon řeší čtyři témata, největší problém je s vymezením zón, zatímco ostatní okruhy jako definice ochrany jsou prý vcelku bezproblémové. Jednání budou pokračovat i nadále a zřejmě budou dlouhá. „Hledám zákon, který bude platit nejméně čtyřicet pět let,“ vysvětluje Tomáš Chalupa.
Česká republika má první dvě Fairtradová města: Litoměřice a Vsetín
18. 9. 2011 | Zdroj:
bio-info.cz |
Článek
První dvě města v České republice dnes získala titul Fairtradové město. Jsou jimi české Litoměřice a moravský Vsetín. Města splnila podmínky mezinárodní kampaně a zařadila se tak po bok tisícovky měst z celého světa, která ve své politice zohledňují společenskou odpovědnost a nabízí svým občanům lepší přístup k podpoře spravedlivého obchodu. Litoměřice a Vsetín jsou zároveň prvními městy ve střední a východní Evropě, kterým se podařilo tento titul získat. Certifikát předali městům zástupci garanta kampaně Ministerstva životního prostředí ČR a Národní sítě Zdravých měst ČR.
Odkazy
Přidat odkaz-
EVYNA - Internetové kurzy pro ženy na mateřské dovolené
EFEKTIVNÍ NÁVRAT EKONOMICKY VZDĚLANÝCH ŽEN NA TRH PRÁCE PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ 2015 -Internetové kurzy pro ženy na mateřské dovolené -
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
-
Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti
Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti -
ZOO Olomouc
tel.: 585 385 348, 585 385 382 -
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti
Rozhodující podíl činnosti tvoří řešení výzkumných úkolů pro lesní hospodářství a zajišťování expertních a výzkumných činností pro státní správu a vlastníky lesů všech kategorií. -
Asociace farmových chovů jelenovitých České republiky
-
Pro-Temelín website
-
Časopis Myslivost




