Ekologie

  • Zobrazit podle
  • Regionu

Díky Akčnímu plánu půjdou do Moravskoslezského kraje další 4 miliardy na zlepšení kvality ovzduší

13. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Akční plán ministerstva životního prostředí pro Moravskoslezský kraj na rok 2012, o kterém jednala pracovní skupina v Třinci, představuje další kroky ke zlepšování kvality ovzduší a zdraví obyvatel v regionu. Zaměřuje se na průmysl, domácnosti a děti mateřských a základních škol. Navíc kraji zajistí novou čtyřmiliardovou dotaci. V rámci Akčního plánu na letošní rok bude vypsána nová výzva pro Moravskoslezský kraj s celkovou alokací 4 mld. korun. Peníze budou určeny na projekty velkých průmyslových podniků, které se na znečišťování ovzduší v regionu podílejí největší měrou.

Jednání o novém zákoně o NP Šumava končí, návrh zákona míří do legislativního procesu

12. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Zástupci krajů, starostů, vědecké obce, předsedové parlamentních Výborů pro životní prostředí, zástupce ekologických sdružení Zachraňme Šumavu, ŠumavaPro a Rady Národního parku Šumava se s ministrem Tomášem Chalupou naposledy sešli u kulatého stolu nad návrhem zákona Ministerstva životního prostředí o Národním parku Šumava. Návrh zákona poputuje do konce měsíce do legislativního procesu. „Všichni si dle mého názoru uvědomují nutnost ústupků a kompromisu, všichni jsou dost moudří na to, aby věděli, že nikdy nejde dosáhnout všeho. Každý z nás by chtěl něco víc, ale mám za to, že jde o přijatelný, prospěšný a životaschopný kompromis, který má šanci vnést klid a stabilitu do Národního parku Šumava,“ říká ministr Tomáš Chalupa.

Kulatý stůl k další strategii v Národním parku Šumava

11. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Na jednání o dlouhodobé strategii v Národním parku Šumava byli pozváni zástupci krajů, starostů, vědecké obce, předsedové parlamentních Výborů pro životní prostředí, zástupce ekologických sdružení Zachraňme Šumavu, ŠumavaPro a Rady Národního parku Šumava. Setkání se zúčastní i představitelé politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Na Vysočině přibývají bobři, objevují se potíže s jejich hrázemi

11. 1. 2012 | Zdroj: Ekolist.cz | Odkaz Odkaz

Na Vysočině začínají přibývat chránění bobři evropští a s tím se začínají objevovat potíže s bobřími hrázemi na tocích. Společnost Liko Sádek v Čáslavicích dostala loni jako první na Vysočině za vzniklé škody náhradu od státu. Kvůli tomu, že bobři přehradili Šebkovický potok, zalila voda její pole s kukuřicí. "Nám se to stalo poprvé, bobr se na tomto toku vyskytl až v loňském roce," uvedl jednatel společnosti Josef Korotvička. Podle údajů, které zveřejnil krajský úřad, dostala tato společnost náhradu 64 400 korun. "Je to chráněný druh, který do naší přírody patří, určitě je dobře, že se tady objevil. Nicméně dneska v té pozměněné krajině vyžaduje bobr pozornost," řekl Václav Hlaváč z havlíčkobrodské agentury ochrany přírody.

Pivovar Radegast uspoří ročně milion hektolitrů vody

10. 1. 2012 | Zdroj: FinančníNoviny.cz | Článek Článek

Pivo

Milion hektolitrů vody uspoří ročně nošovický pivovar Radegast díky milionovým investicím do moderních technologií. V loňském roce byla hlavní investicí instalace nového kompresoru pro výrobu stlačeného vzduchu. Představitelé pivovaru to dnes řekli na tiskové konferenci. "Za poslední tři roky se nám podařilo snížit spotřebu vody o 25 procent," řekl vedoucí služeb pivovaru Břetislav Vláčil. Kompresor snižuje roční spotřebu vody o 250.000 hektolitrů. Umožňuje totiž efektivní ohřev chladicí vody, a tím její další využití, které dřív nebylo možné. Voda se dále využívá v teplovodním hospodářství pivovaru. Manažer pivovaru Ivo Kaňák uvedl, že Radegast patří mezi nejúspěšnější pivovary v celé skupině SABMiller, která provozuje stovku pivovarů po celém světě. "Daří se nám neustále snižovat spotřebu elektrické energie, tepla i vody. V oblasti spotřeby vody jsme se dostali někde na úroveň 2,8 hektolitru na hektolitr vyrobeného piva, což je obrovský přínos i v ekonomice závodu," řekl Kaňák.

Ministr Tomáš Chalupa jednal s ministrem nerostných surovin a energetiky Mongolska

10. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Ministr Tomáš Chalupa se setkal s mongolským ministrem nerostných zdrojů a energetiky Dashdorjem Zorigtem. Hlavním tématem jednání byla oblast nerostných surovin a jejich těžba. Ministr Tomáš Chalupa ocenil především velmi dobré vztahy obou zemí a dosavadní spolupráci v oblasti geologického mapování a hydrologie, na kterou lze v budoucnu navázat. V této souvislosti zmínil možnost spolupráce s českými odborníky v oblasti zajištění vodních zdrojů pro udržitelnou těžbu nerostných surovin v poušti Gobi, zejména v okolí města Sainshand. Ministr Chalupa také připomněl vysokou expertní úroveň a aktuální působení českých firem v Mongolsku. Mongolský ministr Dashdorj Zorigt vyzdvihl spolupráci s Českou geologickou službou mj. v souvislosti s aktivitami v rámci zahraniční rozvojové spolupráce České republiky v sektoru životního prostředí.

Loňské blokády Na Ztraceném byly nezákonné

10. 1. 2012 | Zdroj: Silvarium | Článek Článek

Les

Krajský soud v Plzni potvrdil předběžné opatření Okresního soudu v Klatovech, který v červenci roku 2011 uložil Hnutí Duha, aby se zdrželo organizování pohybu, pobytu a jiné činnosti fyzických osob v lesích Národního parku Šumava, které by zabraňovaly provádění asanačního zásahu proti kalamitním škůdcům. Členové Hnutí Duha ale přesto blokádu zorganizovali. Proti předběžnému opatření, které zakazovalo pohyb ekologických aktivistů v prostoru kůrovcové těžby, se Hnutí Duha odvolalo. Krajský soud v Plzni, proti jehož rozhodnutí již není odvolání, ale dal za pravdu Správě NP a CHKO Šumava, když původní usnesení o předběžném opatření potvrdil.

SILVA REGINA s pestrým programem pro lesníky a myslivce

10. 1. 2012 | Zdroj: APIC-AK | Článek Článek

SILVA REGINA je známá českým lesníkům a myslivcům jako největší tuzemská přehlídka lesní techniky, mysliveckých potřeb a vybavení. V příštím roce veletrh nabídne návštěvníkům stroje nejen v roli exponátů, ale také aktivních pomocníků. Když se řekne SILVA REGINA, většině lidí se vybaví nablýskané traktory, harvestory, vyvážecí soupravy a další lesní a dřevařské stroje v areálu brněnského výstaviště. Pro rok 2012, kdy se koná již 12. ročník agrárních veletrhů, bude možné vidět některé stroje bez lesku, zato přímo v akci. Organizátoři výstavy chystají rozšíření ukázek práce lesní techniky. „Již v minulých dvou ročnících výstavy mohli návštěvníci sledovat stroje na zpracování lesní biomasy přímo při práci na brněnském výstavišti u pavilonu Z,“

TZ Přijďte se dozvědět jak podporovat svého sedláka

9. 1. 2012 | Zdroj: biospotrebitel.cz | Článek Článek

Jako spotřebitelé jsme závislí na neviditelných řetězcích producentů, zpracovatelů, zprostředkovatelů, obchodníků, přes něž jen obtížně dohlédneme původu našich potravin. Kvůli tomu jsme velmi závislí na systémech, kde můžeme jen ve velmi malém rozsahu ovlivnit to, co budeme jíst. Řada spotřebitelů však dnes hledá možnosti jak získávat potraviny v místě a ze zdrojů, které přímo dohlédne nebo ovlivní. Jednou z cest jak zjistit a ovlivnit, jaké potraviny nakupujeme a jak bude vypadat naše zemědělství, je komunitou podporované zemědělství, neboli spolupráce zemědělce a spotřebitele se sdílením rizik a přínosů produkce potravin.

Bezproblémové čerpání dotací v programu Zelená úsporám je prioritou MŽP

9. 1. 2012 | Zdroj: Ministerstvo životního prostředí | Článek Článek

Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí upřesňuje informace, které uvedla ČTK ve své zprávě ze dne 9. ledna 2012. MŽP po diskusi s Ministerstvem financí (MF) ve středu 11. ledna 2012 předloží na jednání vlády materiál, jehož cílem je zajistit bezproblémové vyčerpání všech finančních prostředků v rámci programu Zelená úsporám. „Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí podnikly nezbytné kroky, aby česká strana nemusela nevyčerpané prostředky GIS (prostředky získané z prodeje jednotek AAU) do konce roku 2012 vracet spolu s finančními sankcemi zpět kupcům jednotek AAU. Proto ministr životního prostředí projednal s ministrem financí v prosinci 2011 tuto situaci a Ministerstvo životního prostředí zapracovalo návrh řešení, tedy navýšení výdajového limitu Fondu na rok 2012 do materiálu - Informace o stavu Programu Zelená úsporám, který byl ke konci roku 2011 zaslán k projednání do vlády,“ říká 1. náměstek ministra Jakub Kulíšek.

Odkazy

Přidat odkaz

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info