Ekologie

  • Zobrazit podle
  • Regionu

Vědci počítají v budoucnu s vyšší kontaminací vod insekticidy

15. 12. 2011 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Podle vědců se v budoucnu výrazně zvýší riziko kontaminace vod pesticidy především ve Skandinávii, v Pobaltí a ve střední Evropě. Evropské vody budou v příštích letech kontaminovány přípravky na hubení hmyzu více, než tomu bylo doposud. To je výsledek studie Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí (UFZ), v jejímž rámci vědci srovnávali situace od roku 1990 se scénáři změn klimatu a využívání půdy v roce 2090. Rizika pro vodstva vznikající v důsledku používání insekticidů v zemědělství by mohla v mnoha regionech Evropy výrazně stoupnout – především však ve Skandinávii, v Pobaltí a ve střední Evropě, uvádějí vědci v odborném časopise „Ecological Applications“.

Jakmile teplota stoupne o půl stupně, mravenci už „nepracují“ a sedí doma

15. 12. 2011 | Zdroj: Ekolist.cz | Odkaz Odkaz

Mravenci jsou klíčový druh pro každý ekosystém – urychlují rozklad listového opadu, loví hmyz a přenášejí semena rostlin. Žijí po celém světě kromě Antarktidy a Islandu. Vědci v USA zkoumali, co se s mravenci stane, pokud se zvýší průměrná teplota Země. Místo činorodého pobíhání zůstanou v mraveništi a „nepracují“, píše Physorg.com. Vědci z univerzity v Knoxville ve státě Tennessee zkoumali, co se stane, když uměle zvýší teplotu přirozeného prostředí mravenců. Pokusně zahřívali vybrané plošky lesa osídlené mravenci. Podle vědců se ukazuje, že mravenci mají nemalé problémy i s drobným zvýšením teploty.

ERÚ: Obnovitelné zdroje příliš zdražují elektřinu, možná je omezíme

14. 12. 2011 | Zdroj: E15 on line | Článek Článek

Ovzduší 2

Kolem solárních, větrných a dalších obnovitelných zdrojů energie se rozhořívá nový spor. Energetický regulační úřad (ERÚ) totiž možná přehodnotí Národní akční plán pro obnovitelné zdroje, v rámci kterého se Česko zavázalo v roce 2020 pokrýt 13,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. Kvůli jeho "finančním dopadům na spotřebitele" by tak plnění plánu mohlo být omezeno nebo dokonce pozastaveno, zvažuje ERÚ. Mohla by se tak například zastavit podpora nově instalovaných zdrojů.

Ministr Petr Bendl: Hlavní priority ve vodním hospodářství jsou protipovodňová ochrana a kvalita vody

14. 12. 2011 | Zdroj: MZe ČR | Článek Článek

V prosinci letošního roku je dokončeno 193 projektů protipovodňové ochrany za 3,69 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství, pro které jsou protipovodňová opatření prioritou, na ně i v roce 2012 poskytne další peníze. Pozornost však Ministerstvo věnuje také kvalitě vody v českých řekách, která se za posledních dvacet let výrazně zlepšila. Vyplývá to z takzvané Modré zprávy věnované stavu vodního hospodářství. Důležitým bodem je rovněž transformace Zemědělské vodohospodářské správy, která skončí v roce 2012 a Ministerstvo tak ušetří každoročně zhruba 420 milionů korun.

Ekologické značení

14. 12. 2011 | Zdroj: ÚZEI, Agronavigator.cz | Článek Článek

Lžíce cukru nebo kapka bioetanolu mohou pocházet z téže rostliny, avšak podléhají odlišným opatřením. Ekologická stopa bioetanolu a dalších biopaliv je značně diskutována, zatímco ekologická stopa cukru nepřitahuje prakticky žádnou pozornost. To by se mohlo v budoucnu změnit. Dochází k nárůstu zájmu o měření dopadu produktu či služby na planetu. Evropské regulační orgány již vytvořily ekologickou značku „květina“. Bílé zboží a elektronická zařízení jsou označována z hlediska své energetické efektivity. Obchodníci a nevládní organizace vytvářejí své vlastní značky v reakci na poptávku spotřebitelů. Např. francouzský podnik Casino Group vyvinul značení týkající se uhlíkové stopy výrobku. Na obalu každého výrobku je uvedeno, kolik gramů oxidu uhličitého bylo vytvořeno při jeho výrobě, distribuci a balení a zda je jeho uhlíková stopa vysoká či nízká.

Informace z TK Agrární komory (AK) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ)

13. 12. 2011 | Zdroj: AK ČR | Článek Článek

TK na téma Obnovitelné zdroje energie - hrozba či pomoc? se konala dnes, tj. 13.12.2011 od 10:30 hodin ve Štěpánské ulici.

Kanada odstoupí od Kjótského protokolu. Považuje ho za "nefunkční"

13. 12. 2011 | Zdroj: Ekolist.cz | Odkaz Odkaz

Ovzduší 1

Kanada odstoupí od Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů. V pondělí to oznámil kanadský ministr životního prostředí Peter Kent. Rozhodnutí zdůvodnil tvrzením, že protokol, v jehož rámci Ottawě hrozily sankce ve výši miliard dolarů, "nefunguje". Kanada se podle agentury Reuters stane první zemí, která od mezinárodní úmluvy odstoupí. Kdy se tak přesně stane, ale Kent neuvedl.

Nejen zateplit ale i větrat!

11. 12. 2011 | Zdroj: SVS ČR | Článek Článek

Zejména v zimním období je zajisté žádoucí umět hospodařit s teplem. Ovšem nikoli jenom tak, že se „ucpou“ okna a dveře. To zkušení chovatelé velmi dobře vědí. I větrat je třeba, zejména prostory, kde jsou ustájena hospodářská zvířata. Nejde totiž jen o přísun čerstvého vzduchu, kyslíku, ale i odvod pachů a plynů, jako je oxid uhličitý, ale i plynů vznikajících trávením, ale asi hlavně o odvod vodních par! Jedním z příznaků špatné izolace a nedostatečného větrání jsou opocené zdi, dveře a okna. A v nadměrném vlhku se nejen špatně dýchá člověku ale i zvířatům, a navíc se daří i plísním a všemožným jiným málo prospěšným mikroorganismům.

Vzniká nejmodernější bioplynová stanice v ČR, přinese lepší využití biomasy

9. 12. 2011 | Zdroj: Enviweb.cz | Článek Článek

Společnost BioGaz nyní dokončuje stavbu moderní bioplynové stanice v Mohelně. Jako první v České republice bude nová bioplynová stanice využívat technologii ležatého průtokového fermentoru. Díky tomu umožní efektivnější využití biomasy. Projekt je v realizaci od poloviny roku 2010, v současné době již probíhají finální stavební práce a montáže technologických celků. Stanice bude dokončena v březnu 2012. Nová bioplynová stanice v Mohelně je jednou z nejprogresivnějších realizací tohoto druhu v České republice. Bude využívat moderní německou technologii ležatého průtokového fermentoru, který umožní efektivnější zpracování substrátu.

Rybáři začali po 181 letech vypouštět Jordán

9. 12. 2011 | Zdroj: novinky.cz | Článek Článek

Rybník 2

Po 181 letech začali ve čtvrtek rybáři vypouštět vodní nádrž Jordán, která se nachází v centru Tábora a je nejstarší v České republice. V příštím týdnu začnou s postupným výlovem, následovat budou přípravy k odbahnění rybníku o výměře přes 51 hektarů. „Je to pro nás velká neznámá, velký experiment, protože Jordán nemůžeme vylovit klasickým způsobem, jelikož nevíme, co je na dně. Chtěli bychom ale postupně odlovit, tak jak bude hladina klesat, co nejvíce ryb,“ řekl Právu jednatel táborské spolčenosti Štíčí líheň - Esox Oldřich Pecha. Podle odhadů je v Jordánu kolem 100 až 150 metráků ryb. Jde o kapry, sumce, amury a jiné plevelné ryby.

Odkazy

Přidat odkaz

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info