Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev
15.07.2025 | ČTK
Český ministr zemědělství Marek Výborný považuje za pozitivní, že v dohodě o budoucím vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny do Evropské unie, by se měl objevit důraz na zvýšení standardů ukrajinské produkce. Právě to podle něj kritizovali i čeští zemědělci. Stanovené kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou podle něj přísnější než byly před letošním 5. červnem, ale zároveň volnější a více podporující Ukrajinu, než tomu bylo v roce 2016, tedy ještě před začátkem ruské agrese. Ministr nicméně zároveň zkritizoval, že členské státy zatím od Evropské komise nedostaly veškeré detaily dojednané dohody, ale jen její obrysy.
Evropská unie a Ukrajina oznámily 30. června, že dosáhly předběžné dohody o budoucím vývozu zemědělských produktů do nynější sedmadvacítky. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič dohodu tehdy označil za vyváženou, spravedlivou a realistickou. Evropská unie měla s Ukrajinou uzavřenou dohodu o volném obchodu, ale v důsledku ruské invaze v roce 2022 zašla ještě dál a zrušila zbývající poplatky. Platnost těchto opatření vypršela letos 5. června a Brusel je nahradil takzvanými přechodnými opatřeními na dobu, než obě strany aktualizují vzájemnou obchodní dohodu.
Přechodná opatření přitom de facto znamenala návrat ke kvótám, které platily v předválečném období. I proto členské země tlačily na Evropskou komisi, aby s Ukrajinou co nejdříve vyjednala jinou dohodu, která bude pro Kyjev mnohem lepší.
"V tuto chvíli známe první obrysy dohody, ale čekáme na upřesnění ze strany Evropské komise," uvedl dnes Výborný. Pro Česko jsou podle něj důležité zejména dvě komodity: drůbež a cukr. U nich jsou kvóty přísnější než byly před 5. červnem, což český ministr přivítal. "Zároveň, když se podíváte na data dovozu cukru z Ukrajiny do Evropy za první pololetí nebo první kvartál roku 2025, tak je to dramaticky méně, než tomu bylo v letech 2022, 2023 a 2024. Zdá se tedy, že i situace na trhu se vyvíjí pozitivně a věřím, že se to pozitivně promítne i do situace na trhu s cukrem v České republice," dodal Výborný.
Zemědělci i politici v Polsku, ve Francii, ale i v jiných zemích si stěžovali hlavně na to, že zboží z Ukrajiny sráží ceny na jejich domácím trhu. Bylo tedy zavedeno opatření, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.
Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko a Rumunsko minulý týden oznámily, že se usnesly na společné pozici k obchodní dohodě s Ukrajinou a ve společné deklaraci vyzvaly Evropskou komisi, aby do finálního znění dohody zahrnula automatické ochranné mechanismy, individuální objemové kvóty a cenové limity, které by zabránily destabilizaci vnitřního trhu v členských státech, které jsou nejvíce zasažené dovozem zemědělských produktů z Ukrajiny. Česko se k této společné pozici nepřipojilo. "Nepřipojili jsme se k tomu a já jsem přesvědčen o tom, že dohoda o obchodních vztazích mezi Ukrajinou a Evropskou unií se má psát v Bruselu a nikoli v Budapešti," řekl na dotaz ČTK Výborný.
tes ank
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Obří sankce kvůli formalitám (15.07.2025)
- Udržitelný potravinový systém v Česku (15.07.2025)
- Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev (15.07.2025)
- Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin (15.07.2025)
- Dosavadní průměrný výnosy obilí na jihu Moravy jen 5,78 tuny, méně než lon (15.07.2025)
- Evropou se šíří nová nemoc - nodulární dermatitida (15.07.2025)
- Estonští farmáři používají lamy k ochraně ovcí před vlky (15.07.2025)
- Zájezd do Dánska 2025 (14.07.2025)
- Svaz: Družstva mohou farmářům zajistit lepší ceny a stabilitu, zájem o ně roste (14.07.2025)
- Olivy mizí ze stromů i obchodů. Řecký poklad drtí sucho a zloději (14.07.2025)