Ústav: Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10.07.2025 | ČTK
Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU. V tiskové zprávě to uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
Přítomnost živých larev exotických druhů vrtulí letos zjistili inspektoři opakovaně, například v zásilkách manga a paprik, importovaných z Ugandy, Malajsie, Laosu a Vietnamu. Jen v první polovině června inspektoři ústavu zachytili tři zásilky napadené zmíněným invazním škůdcem, což vedlo k okamžitému zákazu uvádění zboží do oběhu a nařízení jeho neprodlené likvidace spálením.
Vrtule jsou malý až středně velký hmyz podobný mouchám s charakteristickými barevnými znaky. Patří k vysoce invazním škůdcům zejména ovoce a zeleniny, napadá více než 200 ovocných druhů. Šíření škůdce je převážně vázáno na mezinárodní obchod s ovocem a zeleninou. Pro ovoce jsou vrtule velmi destruktivní a v zemích původu mohou na produkci ovoce způsobit ekonomické škody i ve výši 60 až 80 procent úrody. "Dovoz rostlin a rostlinných produktů ze zahraničí představuje jedno z největších potenciálních rizik pro zdraví naší zeleně a zahrad," upozornil Michal Hnízdil, ředitel Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin ÚKZÚZ.
Celoevropská kampaň #PlantHealth4Life Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) proto apeluje na zodpovědné cestování, zahradničení i výchovu budoucích generací. Vyzývá občany, aby mysleli na zdraví české přírody a nevozili domů rostliny ze zahraničí. Společně s nimi si totiž mohou v zavazadle přivézt i nechtěného škůdce.
Počet zavlečených nepůvodních organismů se v České republice podle odborníků rok od roku zvyšuje. Data o nepůvodních druzích včetně mapy výskytu vede například databáze Invahub.cz. Databáze uvádí, že ze zhruba 30.000 druhů bezobratlých, které se v ČR vyskytují, je až 700 nepůvodních.
Databáze Invahub.cz společně s Rostlinolékařským portálem ústavu umožňuje podle odborníků sdílení a vizualizaci dat o nálezech škůdců a původců chorob, což je prvním krokem k efektivnímu a účinnému řešení invazních škodlivých organismů. Do budoucna je v plánu vytvořit systém včasného varování při výskytu rizikových druhů škodlivých organismů rostlin v blízkosti hranic ČR.
Inspektoři v prvním pololetí zkontrolovali celkem 1000 zásilek zboží podléhajícího rychlé zkáze, dále nevpustili například zboží s chybějící dokumentací nebo zboží ošetřili kvůli riziku skryté kontaminace škůdci.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Německému producentovi cukru Südzucker prudce klesl zisk, i kvůli Ukrajině (11.07.2025)
- Nová analýza dopadů redistributivní platby potvrdila správnost jejího nastavení (11.07.2025)
- Ústav: Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce (10.07.2025)
- Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu (10.07.2025)
- Zemědělský fond loni farmářům vyplatil 41,2 mld. Kč, meziročně o 10,3 mld. více (10.07.2025)
- Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí (10.07.2025)
- Číňané mají smůlu. Trump jim chce ztížit vlastnictví zemědělské půdy (10.07.2025)
- Vlny veder znamenají méně mléka od krav, ukázal výzkum (10.07.2025)
- Temu testuje prodej potravin v Německu, záměr děsí především zemědělce (09.07.2025)
- Rakouští pěstitelé řepy a cukrovarníci odmítají zvýšení dovozu z Ukrajiny (09.07.2025)