Senát schválil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
24.07.2025 | ČTK
V Česku zřejmě budou moci vznikat rodinná zemědělská hospodářství. Jejich uzákonění dnes schválil Senát v novele, jež stanoví zejména podmínky pro získání postavení rodinné farmy, zavádí evidenci a upravuje i jejich zánik. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání. Novelu, jež také zmírňuje kvalifikační požadavky na převozníky, dostane k podpisu prezident.
Do dvou let od účinnosti novely o zemědělství by mohlo v Česku být podle odhadu autorů kolem 2000 rodinných zemědělských hospodářství. Do budoucna by počet zemědělských subjektů s tímto postavením mohl podle nich i růst. "Záležet ovšem bude především na tom, jaké možnosti status rodinného zemědělství svým nositelům přinese," podotkli v důvodové zprávě. Nynější novelu označil Výborný před senátory za minimalistickou.
V některých státech mají rodinné farmy podle zdůvodnění například daňové výhody. Nynější novela stanoví, že výhradně osoby s přiznaným postavením rodinného zemědělského hospodářství by mohly používat toto označení v názvu, na svém výrobku, v reklamě nebo v popisu své činnosti.
Postavení rodinného zemědělského hospodářství či člena takového hospodářství bude žadatelům udělovat podle předlohy Státní zemědělský intervenční fond. Rodinná farma bude muset být mikropodnikem, tedy zaměstnávat nejvýše deset pracovníků a nepřesáhnout roční obrat dva miliony eur (asi 53,2 mil. Kč) ročně. K podmínkám bude patřit ohraničení výměry obhospodařované půdy. Limit bude určovat nařízením vláda, podle Výborného by měl být do 1000 hektarů. Chovatelům zvířat i řad členů rodinných farem by měla usnadnit práci novinka, podle níž bude pro základní chovatelské zákroky stačit dvouletá praxe s chovem.
Nad uzákoněním rodinných farem se pozastavoval Petr Štěpánek (STAN), podle kterého umožní rozdílný přístup k různým skupinám zemědělských podnikatelů. "Neříkejme, že to není další klín mezi zemědělce," uvedl.
Zmírnění kvalifikačních požadavků na vůdce převozních lodí by mělo přispět k zachování provozu přívozů jako veřejné služby. Převozníci by nemuseli mít k řízení převozní lodě na vymezené trase plné oprávnění k výkonu funkce vůdce plavidla. Postačilo by oprávnění k výkonu jakékoliv funkce člena posádky doplněné zúženým oprávněním k výkonu funkce vůdce plavidla. "V důsledku takto navržené změny nebude muset vůdce převozní lodi na vybraných trasách splňovat sadu náročných požadavků na odbornou způsobilost," stojí v důvodové zprávě.
Zmírnění kvalifikačních předpokladů pro převozníky navrhovala skupina poslanců v čele s Ivanem Adamcem (ODS) v samostatné novele o vnitrozemské plavbě. Podle vládních legislativců by ale i vzhledem k evropským předpisům nenaplnila své cíle. O principech aktuální úpravy se podle Adamce podrobně jednalo se zástupci Evropské komise.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Babišovy traktory už tolik nevydělávají, zlepšení mají přinést čínské automobily (25.07.2025)
- Letošní úroda na borůvkové farmě na Kroměřížsku je výrazně lepší než loni (25.07.2025)
- Deštivé počasí komplikuje sklizeň obilí, sedláci se snaží být na poli, co to jde (25.07.2025)
- Senát schválil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství (24.07.2025)
- Strategie resortu Ministerstva zemědělství 2030+ Méně obilí, více zeleniny, pestré zemědělství, silnější venkov (24.07.2025)
- Na Brněnsku nabízí farma samosběr borůvek, majitele od toho původně zrazovali (24.07.2025)
- Nosnic bude méně, stabilizují se počty vepřů. Vláda dostala zemědělský výhled (23.07.2025)
- Krmení s kurkumou a šišákem snižuje tepelný stres u kuřat, zjistili vědci (23.07.2025)
- Vláda má rozhodovat o strategii, se kterou zemědělci nesouhlasí. Přitom právě teď ji nejvíc potřebujeme. (23.07.2025)
- MZe plánuje snížit v ČR plochy olejnin a obilnin ve prospěch živočišné výroby (23.07.2025)