Mrazy nadělaly ovocnářům lokální škody, úroda by mohla být průměrná
16.05.2025 | ceskenoviny.cz
Letošní jarní mrazy nadělaly ovocnářům pouze lokální škody. Postiženy byly například výsadby meruněk, broskví a někde i jabloní a švestek. Peckoviny, zejména třešně, postihlo špatné opylení v době květu. Celostátně by úroda mohla být letos průměrná. Jasněji bude po prvním odhadu sklizně k polovině června. Hrozbou pro úrodu je pokračování nynějšího sucha. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Loni silné mrazy v týdnu po 18. dubnu sadařům způsobily nejnižší úrodu za posledních 100 let s mimořádně velkými škodami zhruba za 1,3 miliardy korun. Taková situace se letos opakovat nebude a úrodu ovoce by již podle Ludvíka nemělo ohrozit ani na následující dny předpovídané chladné počasí s přízemními mrazíky.
Nejsilnější vlna mrazů přišla letos v první dekádě dubna. Řada ovocnářů se sady snažila uchránit například pálením svící. V minulých dnech, kdy byly především přízemní mrazy, byly nejvíce ohrožené výsadby jahod. Jejich pěstitelé proto museli záhony s jahodami přikrývat.
"Někteří ovocnáři letos čekají velmi dobrou úrodu, další průměrnou. Budou i podniky s částečně zmrzlou úrodou, tak jak to v posledních letech bývá, když není velká katastrofa jako loni," řekl Ludvík.
Peckoviny postihlo špatné opylení v době květu v období od Velikonoc do konce dubna. "Byly vysoké teploty, vítr a sucho. Kvetení bylo velmi krátké a podmínky pro opylování byly špatné. Ztráty se ukážou v následujících týdnech," uvedl Ludvík.
Velké obavy mají ovocnáři ze sucha. "Nyní si stromy pro vodu ještě sáhnou, ale s nástupem letních veder se to bude velmi zmenšovat. Sucho je teď největší hrozba," uvedl předseda ovocnářů. Extrémním suchem je nyní zasažena zhruba čtvrtina území ČR, třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha, uvádějí odborníci z projektu Intersucho.
Vedle nižší úrody se sucho projevuje především nižší kvalitou a velikostí ovoce, což je zásadní pro dobré zpeněžení úrody. Malé plody nelze na trhu uplatnit a skončí v průmyslovém zpracování. Například u třešní je cena přímo závislá na jejich velikosti.
Loni úroda ovoce v ČR kvůli mrazům klesla v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent na 48.058 tun ze 138.445 tun. Na kompenzace škod ovocnářům Evropská unie a Česká republika vyčlenily 445 milionů korun, o podporu požádalo 539 pěstitelů. Nejvíce obdrželi pěstitelé jabloní, kteří měli škody největší. V Česku je zhruba 750 ovocnářských podniků. Peníze by měly ovocnářům pomoci přežít a založit letošní úrodu.
Do loňska byla nejhorší sklizeň ovoce v historii České republiky v roce 2011, kdy se kvůli jarním mrazům propadla na 101.249 tun. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli i v letech 2019, 2017 a 2016.
Další články v kategorii Zemědělství
- SVS ruší zákaz dovozu zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska a Slovenska (16.05.2025)
- Plánované zjednodušení Společné zemědělské politiky je dobrým začátkem, ale nestačí (16.05.2025)
- Mrazy nadělaly ovocnářům lokální škody, úroda by mohla být průměrná (16.05.2025)
- SVS: Testy mléka na slintavku budou pokračovat, i když skončí hraniční kontroly (16.05.2025)
- Naše plantáže umírají, stěžují si pěstitelé banánů. Úrodu ničí horka a nemoci (16.05.2025)
- Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství (15.05.2025)
- Zemědělství je spjato s přírodou, životním prostředím a moderními technologiemi (15.05.2025)
- EK navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii (15.05.2025)
- FOTO: Čokoláda zdražuje, „kakaoví chlapci“ jásají. Cena jediného pytle je větší než roční plat inženýra (15.05.2025)
- Zemědělci přes specializované automaty prodají měsíčně 7 tun čerstvé zeleniny a ovoce (15.05.2025)