Včely podle vědců čelí novým hrozbám v podobě válek či pouličního osvětlení
26.05.2025 | ceskenoviny.cz
Válečné zóny, mikroplasty a pouliční osvětlení - to jsou nové hrozby, kterým čelí podle vědců včelí populace. Odborníci na včely z britské Readingské univerzity sestavili seznam 12 nejnaléhavějších hrozeb pro opylovače v příštím desetiletí, který zveřejnili ve zprávě nazvané Vznikající hrozby a příležitosti pro ochranu globálních opylovačů. Napsal to zpravodajský server The Guardian.
Vědci varují, že včelám škodí války a konflikty po celém světě. Patří mezi ně i válka na Ukrajině, která donutila země pěstovat méně druhů plodin, takže opylovači nemají po celou sezonu rozmanitou potravu.
Odborníci také zjistili, že včelstva v Evropě kontaminují mikroplasty. Testy provedené u 315 včelstev ukázaly ve většině úlů syntetické materiály, jako je plast používaný u PET lahví.
Další hrozbou je světlo z pouličních lamp, kvůli kterému o 62 procent klesá návštěvnost květů nočními opylovači. Jejich přežití, reprodukci a růst ovlivňuje také znečištění ovzduší. Do úlů a medu se dostávají antibiotika používaná v zemědělství, která navíc ovlivňují chování opylovačů, včetně snížení objemu nasbírané potravy a četnosti návštěv květů.
Významnou roli hrají i tzv. koktejly pesticidů. Ačkoli jsou některé pesticidy v současnosti regulovány tak, aby byly pod limity, které jsou bezpečné pro včely a další volně žijící živočichy, výzkumy zjistily, že jejich reakce s dalšími chemickými látkami může zvýšit jejich škodlivost, dodal The Guardian.
Včely mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování desítek tisíc druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny. Používání některých pesticidních látek, jež mají prokazatelné negativní dopady na včelstva, už je v EU zakázané. Vědci ale varují, že jiné, stále používané pesticidní látky, mohou mít na včely také negativní dopad, byť ne smrtelný. Může jím být například zkrácení života včelí dělnice, která je pesticidu vystavena.
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministr zemědělství v Bruselu: Evropské zemědělce musíme přestat dusit kontrolami, podporuji zavedení zásady pouze jedné kontroly na farmě ročně (27.05.2025)
- Chladný květen vinohradům na jihu Moravy nijak neškodil, mrazy pouze lokálně (27.05.2025)
- Proměnlivé počasí a deště zastavily a zmírnily rozmach půdního sucha v Česku (27.05.2025)
- Česko a další státy tlačí na EU, aby opět odložila pravidla o odlesňování (27.05.2025)
- Zemědělci dostanou 185 milionů korun jako kompenzaci za škody při loňských povodních. Mimořádnou podporu se podařilo vyjednat s Evropskou komisí (27.05.2025)
- Změna v ohlašovací povinnosti pěstitelů máku setého a technického konopí (27.05.2025)
- Výborný: EU musí najít spravedlivé řešení pro ukrajinský zemědělský dovoz (27.05.2025)
- Včely podle vědců čelí novým hrozbám v podobě válek či pouličního osvětlení (26.05.2025)
- Expertka: Krajina trpí zeleným suchem, bez srážek to bude pro zemědělce problém (26.05.2025)
- Chovatelé: Riziko nákaz v ČR přetrvává, nadále dodržují preventivní opatření (24.05.2025)