Výborný: EU musí najít spravedlivé řešení pro ukrajinský zemědělský dovoz

Evropská komise by ohledně dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny měla předložit návrh, který je spravedlivý a který bude respektovat to, že Ukrajina čelí bezprecedentní ruské agresi, uvedl dnes v Bruselu český ministr zemědělství Marek Výborný. Zkritizoval rovněž pomalý postup unijní exekutivy. Počátkem června skončí platnost roční výjimky týkající se cel pro ukrajinské dovozce zemědělských komodit. Deník Financial Times (FT) v této souvislosti informoval, že se EU chystá výrazně zvýšit cla na zemědělský dovoz z Ukrajiny. Kyjev ale již varoval, že cla ze strany EU poškodí ukrajinskou ekonomiku i důvěru v unii.

Pokud jde o obchodní vztahy s Ukrajinou, v minulosti byla podle českého ministra problematická například otázka nadměrného dovozu ukrajinského obilí do Evropy, nyní už to ale problém nepředstavuje. "Ukrajině se podařilo obnovit koridory solidarity, což znamená, že se ukrajinské obilí v naprosté většině vyváží tam, kam před válkou, to znamená do afrických zemí a na Blízký východ," uvedl Výborný před dnešním jednáním unijních ministrů zemědělství. "My vnímáme z hlediska situace na komoditních trzích v Evropě jako problematický cukr, drůbeží maso, ale o tom je potřeba jednat," dodal český ministr.

Evropská unie má s Ukrajinou uzavřenou dohodu o volném obchodu, ale v důsledku ruské invaze v roce 2022 zašla ještě dál a zrušila zbývající poplatky. Platnost opatření vyprší 5. června a Brusel je plánuje nahradit takzvanými přechodnými opatřeními na dobu, než obě strany aktualizují vzájemnou obchodní dohodu. Podle diplomatických zdrojů ČTK ale tato přechodná opatření de facto znamenají návrat ke kvótám, které platily v předválečném období. I proto členské země tlačí na Evropskou komisi, aby s Ukrajinou co nejdříve vyjednala jinou dohodu, která bude pro Kyjev mnohem lepší. V ideálním případě chtějí, aby tato přechodná opatření vůbec nezačala platit a rovnou platila jiná dohoda, to se ale podle expertů nejspíš už vyjednat nestihne.

Český ministr věří, že se komisi podaří vyjednat takové řešení, které bude ve prospěch Ukrajiny. "Česká republika vždy stála za Ukrajinou," uvedl Výborný, kterýse dnes sešel se svým ukrajinským protějškem Vitalijem Kovalem. "Jsem velmi kritický k pomalému postupu Evropské komise. My jsme na tom upozorňovali již brzo po novém roce, že termín 5. června se opravdu blíží a že bychom považovali z velmi nešťastné, kdyby se do té doby nepodařilo uzavřít nějakou dlouhodobou dohodu," řekl. Dohoda by podle něj měla být jasná, transparentní a předvídatelná pro všechny, jak pro Ukrajinu, tak pro státy Evropské unie.

Ukrajině je podle Výborného potřeba pomáhat, což podle něj dnes jasně zaznělo i od jeho kolegů, ministrů zemědělství dalších zemí, nicméně je třeba vnímat i citlivost směrem k evropským zemědělcům. "Řešení ale musí najít Evropská komise, tu nemůžeme nahradit my, ministři zemědělství," dodal s tím, že komise dnes nijak nedeklarovala, že by měla dohodu s Kyjevem připravenou tak, aby ji bylo možné dojednat do 5. června.

Jestliže se tak nestane, celý režim vztahu s Ukrajinou se podle ministra vrací do doby před rokem 2016, což vůči Ukrajině nepovažuje za férové.

Podle listu Financial Times přišlo rozhodnutí ukončit zvláštní obchodní vztahy mezi EU a Kyjevem, které bylo vždy prodlužováno o rok a díky němuž většina ukrajinského zboží přichází na unijní trh bez poplatků, z iniciativy Polska s cílem chránit zemědělce v sedmadvacítce. Bezcelní režim se od roku 2022 vztahuje na ukrajinskou drůbež, pšenici a cukr. Většina tohoto zboží přes státy sedmadvacítky mířila do Afriky a Asie. Nicméně zemědělci i politici v Polsku, ve Francii i jiných zemích poukazovali na to, že zboží z Ukrajiny sráží ceny na jejich domácím trhu.

Ukrajinská vláda odhaduje, že pokud by se podmínky obchodu s EU vrátily do stavu před ruskou invazí, příjmy by jí ročně klesly o 3,5 miliardy eur (87,2 miliardy korun).

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info