Ministr zemědělství v Bruselu: Evropské zemědělce musíme přestat dusit kontrolami, podporuji zavedení zásady pouze jedné kontroly na farmě ročně

Tisková zpráva — Zjednodušení pravidel a snížení byrokratické zátěže pro zemědělce, situaci na trzích a obchodní vztahy s Ukrajinou a USA, budoucnost evropského zemědělství a nařízení o odlesňování dnes řešili ministři a ministryně zemědělství EU na Radě AGRIFISH v Bruselu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) za Českou republiku podpořil návrhy na snížení byrokracie, vyzval k rychlé revizi obchodních dohod s Ukrajinou a upozornil na neúnosnou administrativní zátěž spojenou s novým nařízením o odlesňování. Dále česká strana vyzvala ke stažení dalších omezení v oblasti využívání olova ve střelivu a podpořila důraz na proveditelné podmínky v přepravě zvířat.

Evropská komise (EK) v polovině května představila tzv. zjednodušující balíček, který má snížit administrativní zátěž zemědělců i národních zemědělských institucí. Česká republika dlouhodobě prosazuje reálné zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP), proto tento návrh oceňuje.

„Zemědělci potřebují jasná a srozumitelná pravidla. Pokud chceme, aby v zemědělství zůstávali a přicházeli do něj i mladí lidé, musíme jim nabídnout prostředí, které je předvídatelné a administrativně snadno zvládnutelné. Proto jsem přivítal balíček zjednodušujících opatření, které představila Komise. Konečně totiž přichází praktické kroky, už od příštího roku by mohla být zavedena nová zásada 1-1-1. Tedy pouze jedna kontrola na místě jednou ročně na jeden zemědělský podnik v rámci evropských dotací,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Evropská komise v balíčku navrhla například i navýšení paušální platby pro malé zemědělce, zjednodušení notifikací v rámci strategických plánů nebo snížení počtu kontrol díky využití moderních technologií. Zároveň česká strana vyjádřila výhrady k návrhu na zřízení nové agentury pro správu dat k SZP. „Zjednodušení nesmí být jen na papíře. Pokud má být systém přehlednější, nesmí vznikat nové úřady a povinnosti. To by šlo přímo proti smyslu celé iniciativy,“ uvedl ministr Výborný.

Dalším bodem jednání byla situace na zemědělských trzích, zejména v souvislosti s obchodními vztahy s Ukrajinou. Česká republika poděkovala Komisi za návrh mimořádné podpory v reakci na loňské povodně, ale upozornila na přetrvávající problémy v některých sektorech. „Trhy se sice částečně uklidnily, ale přetrvávají vysoké náklady, nejistota kvůli počasí, nákazám hospodářských zvířat i nepředvídatelnému chování Spojených států amerických. Zároveň za dva týdny končí obchodní dohody s Ukrajinou, je proto nutné je co nejdříve revidovat, aby pravidla byla férová a předvídatelná jak pro naše zemědělce, tak pro partnery,“ řekl ministr Výborný.

Ministři a ministryně diskutovali také o sdělení Komise k Vizi pro zemědělství a potraviny. Česká republika dokument podpořila jako strategický rámec, ale požaduje jeho dopracování. Chybí konkrétní harmonogram, dopadové studie a větší důraz na potravinářství. Česko zároveň zdůraznilo, že SZP musí zůstat samostatnou a řádně financovanou politikou.

Česká republika také spolu s dalšími státy vyzývá k výraznému zjednodušení nařízení o odlesňování. V praxi se ukazuje, že by současný text přinesl neúměrnou administrativní zátěž. „Například po České republice se nově požaduje provádění 1 500 kontrol ročně oproti dosavadním 60. To jen ukazuje na nereálnost celého návrhu,“ uvedl ministr Výborný. Česko proto podporuje výjimky pro země, kde k odlesňování nedochází.

Z hlediska naplňování požadovaných cílů nelze zavádět další restrikce. Pokud jde o evropskou bezpečnost a plnění závazků v oblasti myslivosti a rybolovu, nelze zavádět další zákazy, především ve využití olova ve zbrojařském průmyslu. „K iniciativě nás a Slovenska se připojilo 12 dalších států,“ uvedl ministr Výborný.

Závěrem česká delegace vyzvala k další diskusi o konkrétních technických podmínkách přepravy zvířat. Podpořila revizi dobrých životních podmínek a vyvážené řešení z hlediska zachování konkurenceschopnosti v sektoru živočišné výroby.

Ministr Marek Výborný dnes o aktuálních tématech hovořil také s francouzskou ministryní zemědělství a ministrem zemědělství Ukrajiny a Lotyšska. Bilaterálně jednal také s ukrajinským ministrem Vitalijem Kovalem. „S ukrajinským ministrem jsme probrali některé veterinární otázky, ale také detaily spolupráce v zemědělském sektoru, které jsme stvrdili v minulém týdnu podpisem společného memoranda,“ řekl ministr Výborný.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info