Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví

Polská vláda se chystá zvýšit daň z alkoholu a cukru, aby získala více peněz do zdravotnictví. V příštích deseti letech tak doufá vybrat 18 miliard zlotých (zhruba 102 miliard Kč). Podle agentury Bloomberg to uvedlo polské ministerstvo zdravotnictví.

Daň na alkoholické nápoje by se v příštím roce měla zvýšit o 15 procent, což by státnímu rozpočtu ročně přineslo 1,8 miliardy zlotých. Ministerstvo chce také zvýšit daň z malých lahví alkoholu a z cukru. Zdůvodňuje to jejich škodlivými dopady na zdraví.

Polskému systému zdravotní péče scházejí peníze dlouhodobě. Podle Bloombergu může stav zdravotnictví poškodit před parlamentními volbami koncem příštího roku vládnoucí stranu premiéra Donalda Tuska.

Národní fond zdraví, tedy státní agentura odpovědná za financování veřejného zdravotnictví, nedávno zavedl omezení pro některé léčebné postupy. Učinil to kvůli obavám z deficitu, který odhaduje na 20 miliard zlotých (113 miliard Kč).

Před časem navíc vzbudil pozornost skandál kolem mladého lékaře a člena Tuskova politického uskupení Občanská koalice (KO) Dawida Kacprzyka. Objevily se zprávy o jeho vysokých výdělcích a nesrovnalostech ohledně péče o některé pacienty ve varšavské nemocnici, kde pracoval.

Polsko by letos mohlo vykázat největší rozpočtový deficit ze všech zemí Evropské unie, píše Bloomberg. Vláda se pokouší vybalancovat vysoké sociální výdaje s potřebou investovat velké částky do obrany.

Zvýšení daní ještě může zabránit prezident Karol Nawrocki, kterého ve volbách podporovala opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS). Už loni vrátil podobný návrh zákona.

vjn spr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info