Export jde do boje s korunou
22.11.2001 | Hospodářské noviny
Česko inkasuje velké sumy peněz v devizách z prodeje státního majetku. Jejich směna tlačí na růst kursu.
Koruna může posílit v příštím roce až na 32,50 Kč za euro, shodují se odborníci. Německá marka by mohla stát i 16,40 koruny. Jakékoliv další zhodnocení koruny nelibě nesou exportéři, protože mají nižší výnosy z prodeje svých produktů v zahraničí. To pak podle nich značně narušuje konkurenceschopnost českého exportu.
Ostře se proti silnému kursu měny ohradilo včera hned několik vývozců: "Tato země se přece musí živit exportem. Takhle silná koruna nemá reálný základ v české ekonomice," upozorňuje Milan Smutný, mluvčí nejvýznamnějšího domácího exportéra Škody Auto. "Chování vlády a centrální banky ve věci silné koruny je kontraproduktivní," řekl ředitel výrobce skleněných vláken Saint-Gobain Vertex Jiří Zagora. Na tři milióny korun od začátku letošního roku odhaduje zase negativní dopady z posilování české měny společnost Gumotex.
Koruna sílí v očekávání dalšího přílivu zahraničního kapitálu, zejména v podobě přímých zahraničních investic. Vláda hodlá do léta příštího roku realizovat ambiciózní privatizační program. Na prodej bude majetek, podle posledního odhadu Ministerstva financí v hodnotě až 263 miliard korun. Stát chce například prodat Český Telecom či dokončit privatizaci elektroenergetiky a plynárenství.
Do Česka tak budou proudit obrovské sumy peněz v zahraniční měně. Ty bude potřeba směnit na české koruny, což způsobí tlak na další zhodnocení kursu. "Existuje sice účet Fondu národního majetku vedený v ČNB, jenž by měl postupně rozpouštět privatizační příjmy na devizovém trhu, bude však záležet na ochotě vlády nechat tyto peníze ,u ledu'," myslí si analytik Patria Finance David Marek.
"Za jedinou rozumnou cestu považuji dlouhodobé zmrazení privatizačních výnosů v zahraničních měnách," řekl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Problém kursu koruny je podle něj natolik závažný, že bude vyžadovat součinnost ČNB s vládou. "Současný vývoj kursu sledujeme se zneklidněním a analyzujeme jeho souvislosti na domácí ekonomiku," prohlásil včera viceguvernér ČNB Oldřich Dědek.
Další články v kategorii Podnikání
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)
- Danone kupuje australskou MADE Group, chce posílit na trhu s proteinovými nápoji (23.06.2026)
- Konzervárna Alibona loni měla ztrátu 3,8 mil. Kč, tržby jí klesly na 165 mil. Kč (22.06.2026)
- Není to náhrada piva. Výrobci lákají zákazníky na chmelovou vodu (22.06.2026)
- Olomoucký výrobce sportovní výživy Nutrend loni zvýšil tržby i zisk (19.06.2026)
- Pivovar Rohozec vstupuje do letní sezony s trojicí novinek a zve návštěvníky přímo do svého srdce (19.06.2026)
- V Řecku bojují proti zdražování portálem na srovnávání cen zboží denní potřeby (18.06.2026)
- Spolupráce slovinské firmy Radenska ze skupiny Kofola a Pepsi po 30 letech končí (16.06.2026)

Tweet



