Agris.cz - agrární portál

Export jde do boje s korunou

22. 11. 2001 | Hospodářské noviny

Česko inkasuje velké sumy peněz v devizách z prodeje státního majetku. Jejich směna tlačí na růst kursu.

Koruna může posílit v příštím roce až na 32,50 Kč za euro, shodují se odborníci. Německá marka by mohla stát i 16,40 koruny. Jakékoliv další zhodnocení koruny nelibě nesou exportéři, protože mají nižší výnosy z prodeje svých produktů v zahraničí. To pak podle nich značně narušuje konkurenceschopnost českého exportu.

Ostře se proti silnému kursu měny ohradilo včera hned několik vývozců: "Tato země se přece musí živit exportem. Takhle silná koruna nemá reálný základ v české ekonomice," upozorňuje Milan Smutný, mluvčí nejvýznamnějšího domácího exportéra Škody Auto. "Chování vlády a centrální banky ve věci silné koruny je kontraproduktivní," řekl ředitel výrobce skleněných vláken Saint-Gobain Vertex Jiří Zagora. Na tři milióny korun od začátku letošního roku odhaduje zase negativní dopady z posilování české měny společnost Gumotex.

Koruna sílí v očekávání dalšího přílivu zahraničního kapitálu, zejména v podobě přímých zahraničních investic. Vláda hodlá do léta příštího roku realizovat ambiciózní privatizační program. Na prodej bude majetek, podle posledního odhadu Ministerstva financí v hodnotě až 263 miliard korun. Stát chce například prodat Český Telecom či dokončit privatizaci elektroenergetiky a plynárenství.

Do Česka tak budou proudit obrovské sumy peněz v zahraniční měně. Ty bude potřeba směnit na české koruny, což způsobí tlak na další zhodnocení kursu. "Existuje sice účet Fondu národního majetku vedený v ČNB, jenž by měl postupně rozpouštět privatizační příjmy na devizovém trhu, bude však záležet na ochotě vlády nechat tyto peníze ,u ledu'," myslí si analytik Patria Finance David Marek.

"Za jedinou rozumnou cestu považuji dlouhodobé zmrazení privatizačních výnosů v zahraničních měnách," řekl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Problém kursu koruny je podle něj natolik závažný, že bude vyžadovat součinnost ČNB s vládou. "Současný vývoj kursu sledujeme se zneklidněním a analyzujeme jeho souvislosti na domácí ekonomiku," prohlásil včera viceguvernér ČNB Oldřich Dědek.


Zdroj: Hospodářské noviny, 22. 11. 2001





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 11.07.2025 15:48