Ceny cigaret mohou růst pomaleji
24.10.2001 | Hospodářské noviny
Dvouletý nebo tříletý odklad zavedení vysoké spotřební daně na cigarety ve všech kandidátských zemích kromě Maďarska včera navrhla členským státům Evropská komise. Pro ČR, Slovensko, Bulharsko, Estonsko, Litvu a Lotyšsko doporučila tříleté přechodné období, pro Slovinsko, Polsko a Rumunsko dvouleté.
Kolegium komisařů na zasedání ve Štrasburku tak dokončilo přípravu návrhu společného stanoviska EU vůči kandidátům v kapitole daňová politika. Vyřešilo kompromisně vleklý spor mezi komisařem Günterem Verheugenem, který udělení přechodných období prosazoval kvůli sociálním a politickým dopadům, a jeho kolegou Fritsem Bolkesteinem, který je rozhodně odmítal jako nežádoucí narušení jednotného vnitřního trhu EU.
Kompromis spočívá v délce přechodných období, která jsou vesměs kratší než ta, jež chtěli kandidáti, i než ta, jejichž přijetí navrhoval Verheugen. ČR, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko chtěly výjimku po dobu pěti let po vstupu, Litva téměř šest, Lotyšsko a Estonsko dokonce sedm. Slovinsko žádalo dva a půl roku a Polsko snížilo nedávno svou žádost na tři roky. Maďarsko se jí vzdalo.
Podle českého velvyslance při EU Libora Sečky je hlavní to, že se komise nakonec dokázala dohodnout. "Skončilo tak období, kdy se zdálo, že komise je ve slepé uličce. Nyní se může začít jednat, a to s nadějí, že cestovní mapa rozhovorů bude dodržena," řekl po oznámení výsledku jednání komise.
Tento harmonogram předpokládá, že EU dospěje ke společnému stanovisku v této oblasti do konce letošního roku. Po včerejším průlomu není vyloučeno, že by se o daních mohlo jednat už na listopadovém kole vstupních rozhovorů. Její uzavření závisí ovšem na tom, k jakému stanovisku dospějí členské státy. Minimálně tři z nich rozhodně nesouhlasí s jakýmkoli odkladem aplikace plné spotřební daně z cigaret.
Tato daň představuje v EU 57 procent ceny nejlevnější značky cigaret. Její dosažení by znamenalo zvýšení cen cigaret v ČR o 63 procent a na Slovensku dokonce o 109,9 procenta. V ostatních kandidátských zemích se požadovaný nárůst pohybuje od 29 procent v Polsku po 92 procent v Litvě.
Právě sociální dopady a z nich plynoucí zášť kuřáků vůči rozšíření byly hlavní Verheugenovou motivací, proč odklad prosazoval. Komise mu včera dala za pravdu. "Existují podložené obavy, že nepřijetí přechodných období by mělo silný politický, ekonomický sociální vliv na společnost v kandidátských zemích, a vedlo by tudíž k negativním důsledkům pro celý proces rozšíření," napsala v tiskovém komuniké.
Další články v kategorii Podnikání
- Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard Kč, zisk mírně klesl na 5,9 miliardy Kč (30.06.2025)
- Zvýšení daně z lihovin nefunguje, roste černý trh a stát přichází o miliardy (30.06.2025)
- Prazdroj loni vyvezl do 50 zemí dva mil. hl. piva, meziročně o 10,2 pct víc (28.06.2025)
- Rodina vsadila na ruční výrobu kombuchy. Uspěla i díky originálním příchutím (27.06.2025)
- Evropská komise začala zkoumat návrh firmy Mars převzít společnost Kellanova (26.06.2025)
- Výrobci ovocných nápojů Linea Nivnice meziročně klesly zisk i tržby (25.06.2025)
- Jihomoravští zastupitelé navrhují změnu daně z příjmů, týká se to vína jako daru (24.06.2025)
- Skandinávská gastronomie zažívá boom, Michelin ocenil téměř sto podniků (23.06.2025)
- Pivovar Budějovický Budvar loni zvýšil zisk o 17,6 procenta na 466 milionů korun (23.06.2025)
- Proč zkušení zahradníci otrhávají nezralé plody stromů? Vědí, jak zlepšit úrodu (20.06.2025)