Další nebezpečí pro lesy na Mělnicku je na světě a útočí na špičky stromů
30.05.2006 | Silvarium
Již několik let nejen město, ale všechny lesnické organizace neúspěšně bojují s kůrovcem. Zatím stromy ničil jen nejčastější druh kůrovce. Teď ale se v lesích na Mělnicku vyskytl i jiný druh. Stromy jsou po dlouhém suchu oslabené, a proto náchylnější k uhnízdění dalších škůdců či parazitů. "Kdyby nebylo takové sucho, strom by si s novým druhem kůrovce poradil, ale takhle se nemůže bránit, nemá dostatek vláhy," uvedl Václav Hrabák, jednatel firmy Lesy Řepín s.r.o.
Na ničení stromových porostů kůrovcem pamatuje i zákon, ve kterém je uvedeno, že majitel musí v lese umístit takzvané lapače. "Jde o pokácené stromy, které na sebe kůrovce navážou. Poté, co se na nich kůrovec uhnízdí, se okamžitě vyvážejí z lesa a buď se dají na pilu, nebo se dřevo pálí," řekl Hrabák. Díky lapačům kůrovec likvidoval stromy pomaleji.
Ale nyní, co se objevil další druh, nebezpečí roste čím dál více. "Každý další druh kůrovce útočí na jinou část stromu. Tento druh napadá špičku stromu a majitelé lesů ho často nevidí, tak ani nevědí, že se mají ve stromech dalšího škůdce," konstatoval Hrabák. O výskytu dalšího druhu kůrovce se dozvěděli i na odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu Mělník. "Při pravidelných kontrolách lesů jsme objevili ve špičkách stromů další druh kůrovce. Boj s tímto škůdcem můžeme vyhrát, jen když bude o stromy pečováno a budou příznivé klimatické podmínky," vyjádřila se Lenka Nedvědová, referentka odboru. Jediné, co může městský úřad udělat pro vymýcení kůrovce, je dávat pokuty třeba těm, kteří nedají do svého lesa lapák. "Pokuta je od 5 tisíc do 100 tisíc.
Další články v kategorii Lesnictví
- Bříza: Z původně nežádoucí se stává dřevina vítaná. Jak o její porosty pečovat? (01.07.2025)
- Prezident podepsal novelu lesního zákona i novelu upravující nařízení o odlesňování (30.06.2025)
- Lesníci s energetiky podepsali memorandum o spolupráci, urychlí tak vyřizování agendy energetických staveb (27.06.2025)
- Jak využít nebo omezit vegetativní zmlazování břízy (27.06.2025)
- Obnovující se krajina po požáru svědčí suchomilným druhům brouků (25.06.2025)
- Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů (25.06.2025)
- Družice nahlédla pod koruny stromů. Pomůže popsat, co se děje s lesy (24.06.2025)
- Vědci z ČZU se zapojí do projektu na záchranu nejcennějších lesů Evropy (24.06.2025)
- Plocha lesů v Ústeckém kraji se rozšiřuje, zabírají 31 procent výměry kraje (23.06.2025)
- Cenné Bradlecké bučiny na Semilsku se díky projektu Lesů ČR dočkají větší péče (20.06.2025)