Další nebezpečí pro lesy na Mělnicku je na světě a útočí na špičky stromů
30. 5. 2006 | Silvarium
Již několik let nejen město, ale všechny lesnické organizace neúspěšně bojují s kůrovcem. Zatím stromy ničil jen nejčastější druh kůrovce. Teď ale se v lesích na Mělnicku vyskytl i jiný druh. Stromy jsou po dlouhém suchu oslabené, a proto náchylnější k uhnízdění dalších škůdců či parazitů. "Kdyby nebylo takové sucho, strom by si s novým druhem kůrovce poradil, ale takhle se nemůže bránit, nemá dostatek vláhy," uvedl Václav Hrabák, jednatel firmy Lesy Řepín s.r.o.
Na ničení stromových porostů kůrovcem pamatuje i zákon, ve kterém je uvedeno, že majitel musí v lese umístit takzvané lapače. "Jde o pokácené stromy, které na sebe kůrovce navážou. Poté, co se na nich kůrovec uhnízdí, se okamžitě vyvážejí z lesa a buď se dají na pilu, nebo se dřevo pálí," řekl Hrabák. Díky lapačům kůrovec likvidoval stromy pomaleji.
Ale nyní, co se objevil další druh, nebezpečí roste čím dál více. "Každý další druh kůrovce útočí na jinou část stromu. Tento druh napadá špičku stromu a majitelé lesů ho často nevidí, tak ani nevědí, že se mají ve stromech dalšího škůdce," konstatoval Hrabák. O výskytu dalšího druhu kůrovce se dozvěděli i na odboru životního prostředí a zemědělství Městského úřadu Mělník. "Při pravidelných kontrolách lesů jsme objevili ve špičkách stromů další druh kůrovce. Boj s tímto škůdcem můžeme vyhrát, jen když bude o stromy pečováno a budou příznivé klimatické podmínky," vyjádřila se Lenka Nedvědová, referentka odboru. Jediné, co může městský úřad udělat pro vymýcení kůrovce, je dávat pokuty třeba těm, kteří nedají do svého lesa lapák. "Pokuta je od 5 tisíc do 100 tisíc.
Zdroj: Silvarium, 30. 5. 2006
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.07.2025 20:59