Deštivé počasí komplikuje sklizeň obilí, sedláci se snaží být na poli, co to jde
25.07.2025 | ceskenoviny.cz
Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech začaly zemědělcům na jižní Moravě komplikovat sklizeň obilí a řepky. Využívají veškerý čas, kdy je možné vyjet na pole s kombajny, aby sklidili co nejdříve. Každý další déšť totiž snižuje kvalitu obilí, která se může v kritický moment přesunout z jakosti potravinářské do jakosti vhodné pro krmení, což znamená, že se prodává levněji. Přesto zemědělci věří, že do poloviny srpna bude na jihu Moravy hotovo a sklizeň dopadne dobře, řekl dnes novinářům předseda Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Václav Hlaváček.
V kraji je zatím sklizena zhruba třetina ploch, proti některým letům je to méně. "Ale počasí nijak nevybočuje v porovnání s minulostí a pamatujeme i roky, kdy jsme sklízeli do poloviny září. To snad letos nebude. I když na začátku žní byly předpoklady optimističtější, ale pak přišla radikální změna počasí a časté přeháňky žně prodlužují," řekl Hlaváček. Sklizený je zatím kompletně ozimý ječmen, ostatní plodiny nikoliv. Podle Romana Zvěřiny, předsedy představenstva společnosti Bonagro působící na jihovýchod od Brna, zemědělci vjíždějí do polí a často se zase s deštěm vracejí. "Než obilí oschne, často přicházejí další přeháňky," řekl Zvěřina.
Výnosy jsou zatím velmi rozdílné podle lokalit. Na písčitějších půdách, které jsou hodně na Břeclavsku, Hodonínsku, ale někde i na Brněnsku, jsou nízké, protože jaro bylo suché. Na těžších a kvalitnějších půdách pozdější deště ještě pomohly. "Na těchto pozemcích máme průměrné a někde i nadprůměrné výnosy," řekl Zvěřina, jehož podnik stihl sklidit už polovinu obilí. Zpočátku se pustil do nejkvalitnější pšenice a na polích ještě zůstává ta, která je na rozhraní potravinářské a krmné jakosti. Zmínil také, že se letos velmi špatně sklízí řepka.
Deště kvalitu postupně zhoršují, protože vymývají ze zrna lepek, čímž se snižuje objemová hmotnost a tedy i výnos. Zároveň se s dešti množí černě a další houby, které kvalitu také degradují. Zatím je podle Zvěřiny dobrá. "Proto chceme být co nejrychlejší, a proto jsme také dnes zkoušeli novou techniku," řekl Zvěřina. Na pole u Šlapanic vyjel v současnosti nejvýkonnější kombajn od výrobce New Holland, který zastane práci dvou až tří standardních kombajnů. Představen byl teprve před necelými dvěma lety.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Vědci zjistili, že voda ve vakuu při nízké teplotě vře i mrzne současně (25.07.2025)
- Greenpeace: Výroba plastů ohrožuje zdraví milionů lidí (25.07.2025)
- Prazdroj zprovoznil 1050 fotovoltaických panelů na střeše nového skladu v Plzni (25.07.2025)
- Zavařovací horečka vrcholí. Češi jezdí za nakládačkami i koprem do Polska (25.07.2025)
- Babišovy traktory už tolik nevydělávají, zlepšení mají přinést čínské automobily (25.07.2025)
- Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog (25.07.2025)
- Meziměsíčně zdražilo podle ČSÚ sedm položek potravin ze 13, nejvíce jablka (25.07.2025)
- Americký výrobce populární čokolády výrazně zdraží své produkty, není sám (25.07.2025)
- Letošní úroda na borůvkové farmě na Kroměřížsku je výrazně lepší než loni (25.07.2025)
- Vědci odhalili v oceánu „šokující množství“ nanoplastů (25.07.2025)