Krmení s kurkumou a šišákem snižuje tepelný stres u kuřat, zjistili vědci

Krmení s přísadou kurkumy a šišáku bajkalského umožňuje kuřatům lépe zvládat tepelný stres, což ve výsledku znamená, že v době vysokých letních teplot lépe zdravotně prospívají a přirůstají, zjistili výzkumníci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Podle Vladimíra Zmrhala z ústavu chovu a šlechtění zvířat tak jde o jeden z dílků do mozaiky opatření, jimiž mohou chovatelé pozitivně ovlivňovat životní prostředí kuřat a ekonomiku chovu, uvedl v tiskové zprávě.

Kuřata běžně při zvýšených teplotách trpí teplotním stresem, který přežívají tak, že méně žerou, tudíž méně rostou. A část energie používají k termoregulaci, která v jejich případě vypadá tak, že mají odtažena křídla od těla, zrychleně dýchají a více pijí. Kurkuma a šišák dokáže pocti tepelného stresu snížit. Ten se přitom v době klimatické změny vyskytuje stále častěji, protože se letní měsíce oteplují, přibývá tropických dnů i tropických nocí.

Při pokusu byla kuřata téměř na konci výkrmu vystavena střednímu tepelnému stresu, který odpovídá 28 stupňům Celsia. "Rozdělili jsme je na dvě skupiny a jedné jsme do krmné směsi dali přípravek, který obsahuje kurkumu a extrakt ze šišáku bajkalského. Zjistili jsme, že tato kuřata snížila výskyt termoregulačního chování a více žrala. Za období, které jsme sledovali, měla tato kuřata i vyšší přírůstek," řekl Zmrhal.

Kurkuma a šišák obsahují kurkumin a baicalin s protizánětlivým a antioxidačním účinkem, které potlačují oxidativní stres způsobený právě tepelným stresem. "Tepelný stres narušuje také funkci střevní bariéry, což pak způsobuje mírnou zánětlivou reakci ve střevě. Tyto procesy vedou ke zhoršenému trávení živin, což je hlavním důvodem zhoršeného růstu kuřat," vysvětlil Zmrhal.

Z výsledků nedávných prací také vyplývá, že zejména účinné látky šišáku bajkalského ovlivňují produkci různých látek v mozku souvisejících s vnímáním tepla u kuřat. "Změna chování je tedy zřejmě kombinací účinků. Kurkuma a šišák zlepšují stav trávicího traktu a potlačují zánětlivé procesy, jejichž doprovodným jevem je zvýšení teploty těla, a zároveň mají účinné látky přímý vliv na vnímání tepla u kuřat," řekl Zmrhal.

Chovatelé využívají v horkých letních měsících ke snížení tepelného stresu tunelovou ventilaci nebo zvlhčování vzduchu, což je sice nejefektivnější opatření k regulaci pocitové teploty v hale, ale v letních měsících často ani tato opatření nevedou k tomu, aby kuřata nebyla vystavena tepelnému stresu. Přísady do krmení je možné využít nejen ve výkrmu brojlerových kuřat, ale i u nosnic.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info