Zemědělský svaz: Opatření k dovozům z Ukrajiny a zachování rozpočtu na SZP jsou kroky správným směrem, ale Evropa musí být ambicióznější

Praha, 27. května 2025 – Včera a dnes probíhá v Bruselu jednání evropských ministrů zemědělství. Mezi témata jednání patří mimo jiné dovozy z Ukrajiny a budoucí rozpočet na Společnou zemědělskou politiku (SZP). Zemědělský svaz ČR vítá návrh Evropské komise na obnovení dovozních kvót z Ukrajiny i postoj ministra Výborného k zachování rozpočtu SZP. Zároveň však varuje: kvůli inflaci dochází k reálnému poklesu podpory, který v Česku dosahuje až 50 %. Bez navýšení rozpočtu je SZP neudržitelná.

„Návrat k řízenému režimu dovozů z Ukrajiny vnímáme jako krok správným směrem. Nezavíráme dveře Ukrajině, ale potřebujeme pojistky. Bez nich může být evropský trh ohrožen,“ uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.

Bezcelní režim v uplynulých dvou letech způsobil na trhu citelný tlak. „Stačí se podívat na případ cukru – dovoz ukrajinského cukru tvořil jen 3,5 % spotřeby EU, ale ceny spadly o 35 %. Výsledek? Jeden ze sedmi českých cukrovarů skončil. V zemědělství, kde se plánuje roky dopředu, je takový zásah těžko napravitelný,“ dodává Pýcha. Analogické riziko hrozí podle Svazu také v případě kvót na zvýhodněné dovozy v rámci dohody o volném obchodu mezi EU a zeměmi Mercosur.

Zemědělský svaz zdůrazňuje, že podpora Ukrajiny je důležitá, ale nesmí ohrozit konkurenceschopnost evropských zemědělců. Dovozní režim musí být solidární, ale řízený. Zároveň odmítá obavy, že kvóty by vedly k plošnému zdražování potravin. Většina dovozů z Ukrajiny se týká surovin, nikoliv hotových potravin, a Česká republika je v mnoha základních komoditách soběstačná.

„Musíme najít rovnováhu mezi podporou Ukrajiny a stabilitou evropského trhu. To je v zájmu jak zemědělců, tak českých spotřebitelů,“ doplnil Pýcha.

Zemědělský svaz rovněž podporuje ministra Výborného v úsilí o zachování vyčleněného rozpočtu na SZP a dvoupilířového modelu financování. Varuje však, že zachování nominální výše rozpočtu nestačí.

„Zachovat dnešní nominální částku znamená ve skutečnosti snížit reálnou podporu – o 30 % s ohledem na průměrnou evropskou inflaci, v případě České republiky až o 50 %, což je neudržitelné. Pokud má být zemědělství stabilní, musí mít i stabilní a silný rozpočet,“ upozorňuje Pýcha.

Zemědělský svaz připomíná, že bez garance rozpočtu spadne SZP jako domeček z karet. A spolu s ní i stabilita evropského zemědělství.

Kontakt pro média:

Michal Procházka, Zemědělský svaz ČR, vedoucí vnějších vztahů a tiskový mluvčí +420 734 865 377, prochazka@zscr.cz

Lidija Erlebachová, Native PR, Senior Account Manager +420 776 543 452, lidija.erlebachova@nativepr.cz

* * * * *

Zemědělský svaz České republiky (ZS ČR) je největší zaměstnavatelskou organizací v zemědělství. Členové ZS ČR hospodaří téměř na 1/3 užívané zemědělské půdy a zaměstnávají přes 42 % všech pracovníků v zemědělství. Svaz je člen Konfederace zaměstnavatelských podnikatelských svazů a zastupuje zemědělce v Radě hospodářské a sociální dohody (tripartitě). Svaz také zastupuje zemědělce a zemědělská družstva v evropské organizaci COPA/COGECA. Prostřednictvím svého členství v Družstevní Asociaci ČR se také podílí na činnosti Mezinárodního družstevního svazu v evropském regionu – Družstva Evropa. Více informací naleznete na www.zscr.cz, fb.me/zscrCZ/, www.zemedelstvizije.cz, fb.me/zemedelstvizije/, https://www.najdizemedelce.cz/, https://www.ctpz.cz/

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info