Svaz: Výnos řepky bude letos zhruba tři t/ha, méně než průměr posledních 12 let
28.05.2025 | ČTK
Průměrný výnos řepky bude letos činit zhruba tři tuny na hektar, možná bude i nižší, odhaduje Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin. Je to méně než průměrný výnos řepky za roky 2013 až 2024, který činí podle dostupných dat Českého statistického úřadu 3,3 tuny na hektar. V porovnání s loňskou sklizní, při které podle statistiků dosáhl výnos řepky 2,76 tuny na hektar, jde ale o zlepšení. Letošní pokles výnosu proti průměru posledních 12 let vysvětluje ředitel svazu Martin Volf plošným zhoršením stavu porostů řepky v ČR způsobeným mrazy, suchem i výskytem škůdců. Uvedl to na dotaz ČTK. Volf očekává, že v důsledku bude na českém i evropském trhu nedostatek řepky, což zvýší její cenu.
"Od konce dubna registrujeme zhoršení stavu porostů řepky v ČR, a to plošně. Mnoho porostů, kvůli nedostatku vody, nemá plně vyvinuté větvě a květní poupata opadala a jsou řídké a nízké," uvedl Volf.
Zhoršování stavů podle Volfa začalo už v únoru, kdy některé slabé porosty řepky poškodily mrazy. "Porosty zimu přežily, ale ztratily vitalitu," upozornil. Příznivý pro řepku nebyl ani březen, kdy se střídaly ranní mrazy s vysokými denními teplotami. Celou situaci pak podle Volfa zhoršilo dubnové sucho. "Svrchní vrstva půdy byla suchá a vzduch měl velmi nízkou relativní vlhkost, což výrazně zvyšuje důsledky mrazu. Sucho a mráz způsobily fyziologický opad květních poupat," doplnil.
K nepříznivému vývoji počasí se následně přidal i výskyt škůdců, zejména brouka blýskáčka, jehož populace podle Volfa každoročně roste. Důvodem je mimo jiné omezování insekticidů. "Některé slabší porosty, poškozené mrazem a silně napadené blýskáčkem, prakticky nevykvetly, a byly zaorány v zeleném stavu v květnu. Jedná se o stovky hektarů," podotkl Volf.
Pěstitelé pokles sklizně a výnosu řepky zaznamenali i loni. Produkce řepky loni klesla oproti roku 2023 o více než čtvrtinu, hektarový výnos byl o 0,69 tuny nižší. Loňská sklizeň řepky byla nejnižší za posledních 18 let, plocha řepky za posledních 12 let klesla o zhruba 18 procent. "Letos je poškození porostů také velké, ale menší než loni, na druhou stranu budeme mít menší sklizňovou plochu, takže produkce vzroste pouze o čtyři procenta. Na českém, ale i evropském trhu, bude nedostatek řepky, což zvýší její cenu," uvedl Volf.
Podle dubnové zprávy o trhu obilovin, olejnin a krmiv cena semene řepky olejné v březnu 2025 činila 13.960 korun za tunu, meziročně o 3495 korun za tunu víc.
Zemědělci už dříve upozorňovali na to, že na řepce nevydělávají. "EU zakázala vlastním zemědělcům používat většinu účinných insekticidů, které jinde ve světě pěstitelé používají. To je velký problém pro české i evropské pěstitele, a plocha v ČR i EU klesá. Nejsme soběstační v produkci a řepku musíme dovážet," dodal Volf.
Aktualizace vize zemědělského sektoru s výhledem do roku 2030, kterou připravuje ministerstvo zemědělství, ale počítá s tím, že v příštích letech by čeští zemědělci měli snižovat osevní plochy obilovin i olejnin a zaměřit se více na pěstování ovoce, zeleniny či chmele. Zemědělské organizace vizi odmítly jako nekoncepční materiál a vytvořily si vlastní strategii. Resort už dříve připustil, že připomínky zapracuje. Předložit dokument vládě ke schválení plánuje úřad zhruba v polovině letošního roku.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.