Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků
20.05.2025 | AOPK ČR
Všech 31 návrhů na podobu Domu přírody Jeseníků, které se letos utkaly v architektonické soutěži, si mohou zájemci ode dneška prohlédnout na výstavě v Karlově Studánce. Slavnostně ji otevřeli Eduard Levý, náměstek ministra životního prostředí, Radka Chudová, starostka obce Karlova Studánka, Jan Poštulka, ředitel Horských Lázní Karlova Studánka a František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Byla to první architektonická soutěž, kterou jsme na podobu nějakého z domů přírody pořádali. Důvod je jednoduchý – Domy přírody, kterých je nyní v provozu již 15, ročně navštíví zhruba půl milionu lidí. Chráněné krajinné oblasti kromě jedinečných přírodních hodnot chrání krajinu jako celek, ve kterém lidé už dlouho hospodaří a vtiskli mu nezaměnitelný ráz. A kvalitní architektura k těmto hodnotám samozřejmě patří,“ konstatuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„Domy přírody návštěvníkům nabízejí nejen expozice, ale také zázemí pro ekovýchovné programy, tematické přednášky, výstavy, projekce a tvůrčí dílny. Důležité je, že jde o program partnerský, podílí se na něm státní ochrana přírody ve spolupráci s místními provozovateli. Provozovatelem Domu přírody Jeseníků budou Horské lázně Karlova Studánka, které tak budou moci svým hostům i místním lidem nabídnout prostor, kde se mohou na jednom místě seznámit s jedinečnou přírodou Jeseníků i tím, jakou péči potřebuje,“ vysvětluje Eduard Levý, náměstek ministra životního prostředí.
Vítězný návrh představil Pavel Pekár z architektonického studia PP Architects. Umožňuje přirozenou průchodnost a harmonické propojení s okolním prostředím, působí velice vyváženě a citlivě reaguje na specifika lokality. Toto je doplněno důrazem na detail s jemnou integrací do krajiny.
„Předpokládáme, že výstavbu Domu přírody Jeseníků budeme financovat z Programu švýcarsko-české spolupráce, který je mimo jiné zaměřen i na udržitelnou turistiku. Dobrá zpráva je, že jsme se dozvěděli, že tento záměr prošel do užšího výběru. Pokud uspějeme, čeká nás opravdu hodně práce – dům přírody by měl být pro veřejnost otevřen do konce roku 2028,“ uzavírá Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která bude investorem akce.
Návrhy jsou vystaveny v Hudební hale Horských lázní Karlova Studánka do 7. června. Porota vybírala z nabídek ateliérů z České republiky, Slovenska, Velké Británie a Maďarska. Vyhlašovatelem soutěže byla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, probíhala v souladu s pravidly České komory architektů. Katalog s přehledem všech prací je k dispozici i na webu: https://www.dumprirody.cz/res/archive/186/022347.pdf?seek=1747666600
Více o soutěži: https://www.cka.cz/souteze/databaze/dum-prirody-jeseniku-navstevnicke-stredisko-chranene-krajinne-oblasti-jeseniky
Pro začlenění do sítě Domů přírody je třeba splnit náročná kritéria. Aby byla práce s návštěvníky systematická a navazovala na další aktivity v území, připravují se pro chráněné krajinné oblasti koncepce práce s návštěvnickou veřejností. Nyní je v provozu 15 návštěvnických a devět menších informačních středisek v celkem 18 chráněných krajinných oblastech, po jednom pak v národní přírodní rezervaci a národní přírodní památce.
Kontakt:
Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724 102 406, e-mail: karolina.sulova@aopk.gov cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.aopk.gov.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.aopk.gov.cz.
Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00
Domy přírody – www.dumprirody.cz
Program Dům přírody byl od počátku v roce 2009 nastaven jako program partnerský se zapojením místních subjektů (obcí, neziskových organizací, podnikatelů), které byly investory nebo provozovateli návštěvnických středisek. Do Programu Dům přírody je zapojeno v ČR 23 partnerů jako investorů nebo provozovatelů návštěvnických středisek.
Domy přírody nabízí především prohlídky svých expozic, ale realizují též další akce, jako jsou vzdělávací programy pro školy, vzdělávací a osvětové programy pro veřejnost (návštěvníky i místní obyvatele), exkurze, přednášky, příměstské tábory či tematické akce ve spolupráci s místními spolky, obcemi a podnikateli (např. trhy regionálních produktů).
Program Dům přírody přispěl k vytvoření 41 stálých pracovních a 110 brigádnických (sezonních) míst.
Další články v kategorii
- Jak pomoci včelám a opylovačům? Národní zemědělské muzeum zve v sobotu 24. května na akci Jedu v medu k Světovému dni včel (20.05.2025)
- Výstava představuje návrhy Domu přírody Jeseníků (20.05.2025)
- Historický úspěch: RATAFIA ALMOND SPIRIT získala platinovou medaili v San Francisku. Český přírodní likér se zařadil mezi světovou špičku (20.05.2025)
- "Ty krávo, ženská a vaří pivo?" V práci nechlastáme, nýbrž degustujeme, říká sládková (20.05.2025)
- Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu (20.05.2025)
- Všechny živé bytosti září. Ale z přísně přízemních důvodů (20.05.2025)
- Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě (20.05.2025)
- Umírají lidé, hynou ptáci a delfíni. Ropná havárie likviduje Černé moře (20.05.2025)
- Výrobce alkoholu Diageo zvýšil tržby, kvůli zadlužení chce snižovat náklady (20.05.2025)
- Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie (20.05.2025)