Ekologie
MZe zkontrolovalo téměř stovku čistíren, které nevyhovují požadavkům příslušných nařízení
16. 2. 2011 | Zdroj:
MZe ČR |
Článek
Limitům evropské směrnice na jakost odtoku vyhovuje 69 čistíren odpadních vod z 98, které v posledních měsících prověřilo Ministerstvo zemědělství. Výsledek prověrky 91 aglomerací, jež neplní požadavky stanovené příslušnými nařízeními, představilo dnes ministerstvo vládě. V roce 2010 přijala vláda Usnesení č. 575 ze dne 11. srpna 2010, ve kterém uložila ministru zemědělství ve spolupráci s ministrem životního prostředí, prověřit pro potřeby Evropské komise do konce roku 2010 ty aglomerace, u kterých zbývá dořešit čistírny odpadních vod z toho důvodu, že neplní požadavky stanovené příslušnými nařízeními.
Protipovodňová opatření na horní Opavě sníží povodňová rizika
16. 2. 2011 | Zdroj:
MZe ČR |
Článek
Ministerstva zemědělství a životního prostředí dnes předložila k projednání na vládě materiál o finančním zabezpečení na přípravu a realizaci opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku řeky Opavy – stavba vodního díla Nové Heřminovy – s využitím přírodě blízkých opatření, včetně dokončení majetkoprávního vypořádání. Předkládaný materiál shrnuje informace o zájmovém území, o současném stavu přípravy opatření a použitých finančních prostředcích, zároveň jsou v něm navrženy další kroky v přípravě opatření s důrazem na efektivní, maximálně úsporný a rychlý postup.
Velkou výzvu Hnutí DUHA podpořilo již přes 15 tisíc lidí
16. 2. 2011 | Zdroj:
bio-info.cz |
Článek
Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace. Úspěšné evropské země recyklují padesát až pětasedmdesát procent odpadků. Ale u nás míra recyklace skomírá kolem jedné pětiny. Příležitosti k zateplování domů by srazily spotřebu dováženého plynu k vytápění i exhalace oxidu uhličitého na méně než polovinu.
Vinaři z ČR vystavují na světovém veletrhu BioFach
16. 2. 2011 | Zdroj:
Agris |
Článek
Dnes byl zahájený světový veletrh biovýrobků BioFach v německém Norimberku. Českou republiku budou v segmentu biovína reprezentovat Templářské sklepy Čejkovice spolu s vinařstvími Marcinčák a Gotberg. Norimberský BioFach je považován za největší mezinárodní výstavu produktů ekologického zemědělství od biopotravin přes bionápoje až po přírodní zboží. Záštitu nad českými vystavovateli přebírá ministerstvo zemědělství. Velký prostor bude věnován právě biovínu, kterému bude patřit jedna celá hala výstavistě. Moravští biovinaři budou vystavovat ve společné expozici.
Stráský: Zásah proti kůrovci na Šumavě bude tvrdý
16. 2. 2011 | Zdroj:
Týden |
Článek
Zásah proti kůrovci na Šumavě bude podle nového ředitele národního parku Jana Stráského tvrdý. V rozhovoru v Mladé frontě Dnes uvedl, že by rád prosadil založení obecně prospěšné společnosti, která by se starala o lesy. Znamenalo by to například konec pro těžařské minitendry. "Pokusíme se zastavit gradaci kůrovce. Podle některých odborníků se to nemusí podařit. Myslím si, že nikdy není pozdě. Zásah bude v některých místech tvrdý, ale bude znamenat ukončení, a ne že za tři měsíce budeme kácet dál," uvedl Stráský.
Česko se znovu hlásí do projektu Ovoce do škol
14. 2. 2011 | Zdroj:
Euro |
Článek
Čeští školáci by jako jediní z celé EU přišli o ovocné svačiny placené převážně z bruselské pokladny. Tímto ministr zemědělství Ivan Fuksa vysvětluje, proč se Česká republika přece jen hlásí do unijního projektu Ovoce do škol pro příští školní rok. Fuksův úřad v této disciplíně předvedl velká názorová salta. Nejdříve projekt vychválil, posléze jej chtěl po letošních letních prázdninách zaříznout, aby nakonec Bruselu oznámil, že chce v rozdávání ovoce ve školách pokračovat. „Měl jsem několik rozporuplných informací. Když jsem se ale dozvěděl, že bychom se jako jediná země k projektu nepřipojili, dal jsem pokyn přihlásit se,“ odůvodňuje zvraty ministr.
Zelená úsporám: dořešeno není 40 tisíc žádostí
11. 2. 2011 | Zdroj:
Denik.cz |
Článek
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa nemá v úmyslu rušit program Zelená úsporám. Ne všechny žadatele však bude možné uspokojit v plné výši požadované částky. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nechystá zrušení dotačního programu Zelená úsporám, který se využívá při zateplování domů a výměně starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění. Chce nejdřív dořešit financování 40.000 žádostí, které zatím nebyly schváleny. Ministr to dnes uvedl ve sněmovně v rámci interpelací.
Tesco otevřelo "ekohypermarket". Jak jsou na tom s ekologií ostatní řetězce?
11. 2. 2011 | Zdroj:
Ekolist.cz |
Odkaz
Tesco dnes v Jaroměři otevřelo „ekologický“ hypermarket. Zjišťovali jsme u ostatních řetězců, jestli i ony plánují podobné počiny pro své provozy. Z výzkumu sdružení Nesehnutí vyplývá, že hlavní ekologické problémy spojené s výstavbou marketů jsou zábor půdy, likvidace zeleně a nárůst dopravy. Jaroměřští mohou ode dneška nakupovat v hypermarketu, který je v mnoha směrech u nás ojedinělým obchodem – jde o dřevostavbu zaizolovanou přírodními izolacemi, využívající obnovitelné zdroje energie pro výrobu tepla i elektrické energie a využívající dešťovou vodu.
Ministr Tomáš Chalupa podepsal první dobrovolnou dohodu
10. 2. 2011 | Zdroj:
Ministerstvo životního prostředí |
Článek
Dobrovolnou dohodu, která významně přispěje k omezení dopadu průmyslu na ovzduší v Moravskoslezském kraji, podepsal ministr Tomáš Chalupa se společností ArcelorMittal Ostrava. Společnost ArcelorMittal Ostrava se stala první severomoravskou firmou, která dobrovolnou dohodu s Ministerstvem životního prostředí podepsala. „Je první společností, která vstoupila do procesu, jehož cílem je viditelné a udržitelné zlepšení ovzduší v tomto regionu. Je držitelem praporu a my věříme, že se k ní přidají další společnosti,“ řekl při podpisu dohody v Ostravě ministr Tomáš Chalupa.
Na některých českých polích je víc orlů mořských než koroptví
10. 2. 2011 | Zdroj:
novinky.cz |
Článek
Masivní úbytek bažantů, zajíců a koroptví z českých luhů a hájů hlásí po vyhodnocení poslední lovecké sezóny myslivci. „V revíru máme víc orlů mořských než koroptví,“ řekl Josef Vondráček z Mysliveckého sdružení Lesy Staré Sedliště na Tachovsku. „Koroptve jsou prakticky na nule ve většině honiteb v kraji. Orly máme ve vlastní honitbě alespoň tři a další pár přilétá pravidelně z teplých krajin. Tihle tři zůstávají. Loví myši a jsou závislí na tom, co jim nechají myslivci po ulovení zvěře, nebo si sami uloví slabší kus,“ doplnil.
Odkazy
Přidat odkaz-
EVYNA - Internetové kurzy pro ženy na mateřské dovolené
EFEKTIVNÍ NÁVRAT EKONOMICKY VZDĚLANÝCH ŽEN NA TRH PRÁCE PO RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ 2015 -Internetové kurzy pro ženy na mateřské dovolené -
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
-
Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti
Iniciativa pro myslivost v moderní společnosti -
ZOO Olomouc
tel.: 585 385 348, 585 385 382 -
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti
Rozhodující podíl činnosti tvoří řešení výzkumných úkolů pro lesní hospodářství a zajišťování expertních a výzkumných činností pro státní správu a vlastníky lesů všech kategorií. -
Asociace farmových chovů jelenovitých České republiky
-
Pro-Temelín website
-
Časopis Myslivost




