Ekologie

  • Zobrazit podle
  • Regionu

Ministr Libor Ambrozek navštíví CHKO Pálava

25. 8. 2004 | Zdroj: ČTK | Článek Článek

26. srpna 2004; 10:30, Národní přírodní rezervace Děvín. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek navštíví Chráněnou krajinou oblast Pálava. Chce se přesvědčit o sanaci bývalých vojenských objektů v Národní přírodní rezervaci Děvín - Kotel - Soutěska. Fototermín. Od 13:30 je v restauraci U Floriana v Pavlově plánována TK s ministrem Liborem Ambrozkem a s ředitelem nikaragujského Institutu pro teritoriální studia Claudiem Gutiérrezem, který je v ČR na pracovní návštěvě. Více informací podá Jiří Matuška, vedoucí Správy CHKO Pálava, tel.: 724 339 663. Zdroj: Jakub Kašpar z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí, Jakub_Kaspar@env.cz

Ekologové vyhráli, šumavské lesy zničené kůrovcem se kácet nebudou

25. 8. 2004 | Zdroj: Lidové noviny | Článek Článek

Stromy

Dlouholetý spor o to, jak by se mělo na Šumavě bojovat s kůrovcem, dostal nový směr. Dosud se zde prosazoval trend stromy napadené tímto škůdcem vykácet. Nové vedení Národního parku Šumava ale chce s podporou ministra životního prostředí nechat napadené lesy jejich přirozenému vývoji. V praxi to znamená, že místo kácení a následného umělého zalesňování se nemocné stromy nechají odumřít. Na jejich pahýlech by časem měl vyrůst nový les. Podobná praxe funguje na bavorské straně Šumavy. "Musíme dokázat lidem vysvětlit, že uschlé stromové pahýly jsou v chráněném lese stejně potřebné jako zelené smrky," vysvětluje svou koncepci ředitel parku Alois Pavlíčko.

Je nemoc stromů záminkou jejich kácení?

25. 8. 2004 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Ve středních Čechách se množí stížnosti na radnice, které rozhodují o kácení stromů. Například lidem v Neratovicích nebo v Čelákovicích se nelíbí, že úřady rozhodly o likvidaci vzrostlé zeleně, aniž by s tím obyvatelé města a zejména lidé sousedící se stromovou alejí souhlasili. "Jak mohu zabránit či si stěžovat na postup Městského úřadu v Čelákovicích ohledně kácení stromů na veřejném prostranství? Vypadá to, že někdo postupně likviduje veškerou zeleň v celém městě. Pod záminkou údajného onemocnění stromů byly už vykáceny celé ulice," uvedla obyvatelka Čelákovic Ivana Šmídová.

Le Monde: Brusel kritizuje Francii za nedostatky v oblasti životního prostředí

25. 8. 2004 | Zdroj: Ekolist.cz | Článek Článek

Podle zpráv Evropské komise je Francie každoročně nejhorším členem EU v kvalitě vody, rozmístění oblastí Natura 2000 a hospodaření s odpady. Studie publikovaná ve čtvrtek 19. srpna Evropskou komisí, která potvrdila, že Francie má v oblasti životního prostředí špatnou reputaci, však vyprovokovala v kabinetu Serge Lepeltiera, ministra pro životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj, poněkud odlišnou reakci: "Nejsme hrozivě poraženi. Nacházíme se v nepříznivých konstelacích a děláme maximum. Víme, že jsme trochu nemocní, ale uzdravujeme se!"

Majitelka jízdárny se v turistické sezoně nezastaví

25. 8. 2004 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Majitelka jízdárny v Pařezské Lhotě na okraji Prachovských skal Alena Erbanová se agroturistikou začala živit téměř z donucení. Když před deseti lety zavřeli už několikátý kravín, v němž vystudovaná zootechnička pracovala, rozhodla se zaměstnat sama. "Bydlíme v turisticky atraktivní oblasti, koně jsme s manželem chovali už několik let pro zábavu a doma jsme měli dost místa i pro ubytování turistů. Tak jsem si řekla, že to zkusím," vzpomíná podnikatelka. Zpočátku zájemcům nabízela vyjížďky na třech koních a ubytování. Postupně se však stáje jízdárny zaplňovaly dalšími zvířaty a dnes mají Erbanovi už jedenáct koní a dva poníky. Každý rok odchovávají další hříbata, která vždy na podzim prodají.

Příznivců agroturistiky je stále víc

24. 8. 2004 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Kůň pasoucí se

Podle odborníků na cestovní ruch zájem o pobyty na venkově neustále stoupá. Mezi vyznavače agroturistiky patří zejména rodiny s dětmi, lidé zaměření na zdravý životní styl, milovníci přírody, jezdci na koních, rybáři, cyklisté i senioři, kteří od dovolené očekávají především aktivní odpočinek, poznání nových zajímavých míst i lehčí sportovní vyžití. "Jsem tady skoro celé prázdniny. Bydlím v paneláku, tak je to pro mě dobrá zábava, protože doma většinou nemám co dělat. Jezdím sem trochu jako k babičce na venkov," konstatuje patnáctiletý Václav Veleba z Jičína, který už sedm let patří k pravidelným návštěvníkům jízdárny v Pařezské Lhotě.

Poznáváme kraj po naučné stezce Kladská

24. 8. 2004 | Zdroj: Mladá fronta Dnes | Článek Článek

Oblast CHKO Slavkovský les skrývá nejen přírodní poklady, ale i památky historické a hornické. Necelých deset kilometrů severně od Mariánských Lázní spojuje všechny zmíněné naučná stezka Kladská. Je zaměřená na biologii, historii a geologii a z části po pískových pěšinách, z části po dřevěných chodnících, nás provede kolem Kladského rybníka na okraji přírodní rezervace Kladské rašeliny, Tajga.

Využití rychlokompostů při revitalizaci půdního prostředí kontaminovaného ropnými látkami

24. 8. 2004 | Zdroj: ÚZPI | Článek Článek

Pro dekontaminaci zemědělské půdy, resp. zeminy, zamořené ropnými látkami byla řešena technologická inovace formou tzv. "dvoufázové dekontaminace". V této souvislosti byly testovány energetické a netradiční plodiny a studována jejich reakce na toxické zamoření zeminy.

BBC News: Komerční lov může ohrozit přežití aljašských medvědů

24. 8. 2004 | Zdroj: Ekolist.cz | Článek Článek

Ohromný aljašský medvěd kodiak je největším suchozemským masožravcem. Je součástí jedinečné populace 35 000 aljašských medvědů hnědých. Na Aljašce žije 98 procent medvědů hnědých, kteří v Americe přežili do dnešních dnů. Zde na Aljašce medvědi zůstali, zatímco v ostatních částech světa byli vyhlazeni lovem, pytlačením a ničením biotopů. Mitch Demientieff žije od narození v Athabascu. Obklíčeni hejny komárů se plížíme hustým podrostem aljašského vnitrozemí. Cestou láme větve, abychom nepřekvapili žádného medvěda. Dělá to, co jeho předkové dělali po staletí, aby přežili - loví medvědy.

Lesy ČR zatím vytěžily 2000 kubíků nemocné borovice černé

23. 8. 2004 | Zdroj: Ekolist.cz | Článek Článek

Zatím zhruba 2000 kubíků borovice černé, která je napadená nevyléčitelným houbovým onemocněním, vytěžil ve středních a severních Čechách státní podnik Lesy České republiky. Vytěžené stromy jsou na různých místech a dohromady jde o plochu kolem šesti hektarů. Celkem je v majetku státních lesů napadeno kolem 2000 hektarů borovice černé, takže se bude těžit dál. ČTK to dnes řekl specialista na ochranu lesa z hradeckého ústředí Lesů ČR Ladislav Půlpán.

Odkazy

Přidat odkaz

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info