Zemědělské muzeum ve Valticích otevírá. Cílí na emoce a smysly návštěvníků
17.06.2019 | Denik.cz
Rozsáhlými opravami za 57,97 milionů korun prošla od loňského dubna pobočka Národního zemědělského muzea ve Valticích na Břeclavsku. Návštěvníkům nabídne tři nové expozice – Národní expozici vinařství, Tajemný život v půdě a obnovenou Krajinu Lednicko-valtického areálu. Jak se projekt povedl, se lidé mohou přijít přesvědčit už tuto středu.
Vedení muzea zpřístupnilo také prostory v podkroví, zjednodušilo přístup pro lidi se zdravotním omezením a zlepšilo podmínky pro ukládání sbírkových předmětů a pro práci kurátorů. „Oprava byla skutečně rozsáhlá, ale věříme, že výsledek stojí za to. Nové prostory jsme tvořili tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Využili jsme principy zážitkové pedagogiky, což ocení zejména rodiny s dětmi a školní výpravy,“ řekl ředitel Národního zemědělského muzea Jan Půček.
První část, Národní expozice vinařství, je rozdělená do čtyř částí. „Jsou věnované historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, lidé zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství,“ navnadil ředitel pobočky muzea Vilém Křeček.
V obnovené Krajině Lednicko-valtického areálu se zase zájemci seznámí se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem. „Součástí expozice je také trojrozměrná mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů,“ popsal Křeček.
Chybět nebudou ani velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, trojrozměrný dalekohled s možností nahlédnout do krajiny v oblasti, kinestetická lávka navozující iluzi chůze v mokřadu nebo interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.Muzeum myslí i na dětiNovou expozici s názvem Tajemný život v půdě zasadili pracovníci muzea do sklepních prostor. „Věnovali jsme ji především dětem. Mohou se zde seznámit s půdními organizmy, naučí se rozeznávat typy půd a seznámí se také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu,“ přiblížil ředitel pobočky muzea s tím, že děti čeká také model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, který jim přiblíží bohatý život v půdě.
V muzeu však nemyslí jen na návštěvníky, ale také na sbírkové předměty. „Zastaralý úložný systém jsme nahradili novými posuvnými prachotěsnými regály. Opravami prošla i střecha budovy muzea a podkroví, kde vznikla malá expozice zemědělských nástrojů – postřikovačů, pleček či rádel,“ vyjmenoval Křeček.
Ve dvorní části druhého nadzemního podlaží pak vznikla nová pavlač. „Sloužit bude ke krátkodobým sezónním výstavám,“ doplnil Křeček.
Autor: Iva Haghofer
Další články v kategorii Zemědělství
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (16.07.2025)
- Saharské bakterie podporují růst kořenů vinné révy až o polovinu (16.07.2025)
- AGRISHOW: nová tvář zemědělských veletrhů v Brně (16.07.2025)
- Obří sankce kvůli formalitám (15.07.2025)
- Udržitelný potravinový systém v Česku (15.07.2025)
- Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev (15.07.2025)
- Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin (15.07.2025)
- Dosavadní průměrný výnosy obilí na jihu Moravy jen 5,78 tuny, méně než lon (15.07.2025)
- Evropou se šíří nová nemoc - nodulární dermatitida (15.07.2025)
- Estonští farmáři používají lamy k ochraně ovcí před vlky (15.07.2025)