Zemědělci čelí pichlavému nepříteli. Kvůli bodlákům přicházejí o kukuřici
24.06.2019 | Denik.cz
Nevídané množství bodláků na polích s kukuřicí a dalšími plodinami hlásí zemědělci na jihu Moravy. Podle některých silničáři málo udržují příkopy, odkud se nežádoucí rostliny dostávají na pole.
Svoji špatnou zkušenost mají například zemědělci z podniku Moravská Agra ve Velkých Pavlovicích. „Říkáme mu lidově španělský bodlák, ale přesnou mutaci neznám. Obvykle lidé znají pcháč oset, který v polích také škodí. Tento bodlák se do polí dostává nejspíš z neudržovaných příkopů u sinic. My pak musíme vynakládat prostředky na ochranu kultur pěstovaných v sousedství,“ uvedl agronom společnosti Radomír Sedláček.
Jak dodal, jedná se o pole v okolí Bořetic a Pavlovic. „Tento plevel pak doplňuje i blín černý, který se špatně likviduje. Bodlák, o kterém mluvíme, může dorůst až metrové výšky. V kukuřici, kterou jsme ošetřili herbicidy, se v místech kolem bodláků objevila místa pět krát deset metrů, kde kukuřice vůbec neroste,“ doplnil Sedláček.
Ředitel Farmy U Tří dubů Libor Kahoun mluví o největším výskytu bodláků v polích za posledních pět šest let. „Je to trvalý problém. Když mluvíme o polích v okolí silnic druhých a třetích tříd, pak cestáři nesekají příkopy nebo je posekají, až bodláky vysemení. Letos mořádně bodlákový rok,“ konstatoval Kahoun. Silničáři se bráníSilničáři tvrdí, že pravidelnou údržbu příkopů provádějí. „Příkopy u silnic druhých a třetích tříd udržujeme dvakrát ročně. Umíme si představit i častější údržbu, ale znamenalo by to podstatně vyšší nálady. Tato údržba stojí deset milionů korun ročně,“ konstatoval šéf krajských silničářů Zdeněk Komůrka.
Znojemský botanik Radomír Němec si myslí, že se v polích patrně objevuje pcháč oset nebo ostropestřec mariánský. „Pcháč je druh, který se běžně vyskytuje v krajině. Někdy se díky vhodným podmínkám stává agresivnějším a pak zemědělci používají herbicidy,“ nastínil Němec.
Jak dodal, kromě těchto dvou bodláků se třeba i ve městech objevuje ostropes trubil. Ostropestčec mariánský i pcháč jsou známé léčivky. Ostropestřec mariánský má detoxikační účinky a pomáhá při regeneraci jater.
Autor: Dalibor Krutiš
Další články v kategorii Zemědělství
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (16.07.2025)
- Saharské bakterie podporují růst kořenů vinné révy až o polovinu (16.07.2025)
- AGRISHOW: nová tvář zemědělských veletrhů v Brně (16.07.2025)
- Obří sankce kvůli formalitám (15.07.2025)
- Udržitelný potravinový systém v Česku (15.07.2025)
- Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev (15.07.2025)
- Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin (15.07.2025)
- Dosavadní průměrný výnosy obilí na jihu Moravy jen 5,78 tuny, méně než lon (15.07.2025)
- Evropou se šíří nová nemoc - nodulární dermatitida (15.07.2025)
- Estonští farmáři používají lamy k ochraně ovcí před vlky (15.07.2025)