Z Maďarska a Slovenska lze opět dovážet zvířata, nákaza se dále nešíří
18.03.2025 | ceskenoviny.cz
Z Maďarska a Slovenska je ode dneška opět možné převážet ovce, kozy, prasata a skot. Státní veterinární správa (SVS) rozhodla o ukončení zákazu i kontrol na hranicích, protože podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by se slintavka a kulhavka nadále šířila. Zákaz dovozu vydala správa minulý týden kvůli výskytu nákazy v Maďarsku poblíž slovenské hranice. K rozvolnění pravidel správa přistoupila po ukončení likvidace ohniska nákazy.
"V rámci opatření SLAK jsme zkontrolovali 278 vozidel přepravujících hospodářská zvířata. U tří z nich jsme zjistili porušení pravidel – chybějící dokumentaci nebo neoprávněnou přepravu. Případy jsme oznámili a dvěma vozidlům byl odepřen vstup do ČR," uvedla dnes policie na síti X ke kontrolám z minulého týdne. Zákaz dovozu zvířat kontrolovali inspektoři spolu s policisty a celníky na hranicích i ve vnitrozemí Česka od 11. března.
I nadále zůstává v platnosti soubor opatření zvyšujících biologickou bezpečnost v chovech vnímavých zvířat s cílem zabránit možnému zavlečení mimořádně nakažlivého onemocnění do chovů v ČR, uvedl v pondělí ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Nově upravená opatření například požadují u vozidel přepravujících živá zvířata ze zahraničí, která se v posledních 21 dnech pohybovala v uzavřených pásmech okolo ohniska nemoci, doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat. Chovatelé zároveň povinně povedou záznamy o vjezdu vozidel do hospodářství a budou je uchovávat 12 měsíců.
Do chovů a takzvaných svodů kopytníků, což jsou místa, kde jsou shromažďována zvířata z různých hospodářství a následně se z nich vytvářejí skupiny pro obchodování, nesmějí vstupovat lidé, kteří se v posledních 21 dnech pohybovali v uzavřených pásmech kolem ohniska v Maďarsku a na Slovensku. Provozovatelé budou o vstupu cizích osob muset vést záznamy, nařídila SVS.
Veterinární správa bude rovněž pokračovat v namátkových kontrolách přepravců ve spolupráci s policisty a celníky.
Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění nepřenosné na člověka, pro chovy je však velmi nebezpečné. V případě výskytu je nutné veškerá zvířata v chovech utrácet. V Československu se onemocnění naposledy objevilo v roce 1975.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům (14.05.2025)
- Matěj Pomahač: Organické hnojení maří ruské zbrojení (14.05.2025)
- Robotizace zemědělství: Japonsko je vzorem i inspirací (14.05.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- František Talíř: Jsem rád, že se rodinná zemědělská hospodářství dostávají do české legislativy (12.05.2025)
- Veterináři letos dostanou na odměnách 6,625 mil. Kč, i za nasazení při slintavce (12.05.2025)
- Místo řepky se začínáme orientovat na pěstování sóji, říká Petr Foukal (12.05.2025)
- Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce (11.05.2025)