Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR

Vzhledem k výskytu afrického moru prasat (AMP) v některých turisticky významných oblastech Itálie, Řecka nebo Chorvatska a v souvislosti se zvýšeným cestováním a pohybem lidí v období letních prázdnin Státní veterinární správa (SVS) opět upozorňuje na riziko možného zavlečení viru AMP do ČR. Nákazu lze převézt na značné vzdálenosti zejména prostřednictvím potravin s obsahem vepřového masa, případně kontaminovanými materiály.

AMP je možné šířit prostřednictvím výrobků z vepřového masa nebo z masa prasat divokých. Další velké nebezpeční představuje jakýkoli nákazou kontaminovaný materiál včetně dopravních prostředků, obuvi nebo oblečení. Vzhledem k častému výskytu afrického moru prasat v oblíbených letních destinacích by turisté měli pamatovat na zvýšené nebezpečí možného přenosu této nemoci, ať už při agroturistice nebo při dovozu potravin z vepřového masa zejména z Itálie, Řecka nebo Chorvatska.

„Pokud si chce občan ČR z uvedených lokalit z dovolené přivézt jakékoli výrobky z vepřového masa nebo masa divočáků, je nezbytné, aby byly výrobky označeny oválnou značkou s číslem podniku, ve kterém byly vyrobeny. Naopak, výrobky bez označení a neznámého původu představují riziko,“ uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

AMP se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje řadu zemí včetně ČR, kde byl zjištěn pouze u prasat divokých. Mezi postižené země patří i Itálie, kde se AMP vyskytuje jak v severních oblastech (regiony Piemont, Ligurie, Toskánsko), tak i v jižních částech země (regiony Kalábrie, Kampánie). Další výrazně postiženou zemí je Řecko (zejména severní a střední část země), kde se AMP vyskytuje jak v populaci volně žijících prasat, tak i v chovech domácích prasa

V průběhu července pak došlo ke zhoršení nákazové situace v Chorvatsku zejména v chovech domácích prasat, nákaza se navíc rozšířila do oblasti, ve které se AMP nevyskytoval. Již od roku 2023 se nákaza vyskytuje v jižní části regionu Slavonie, v blízkosti hranic s Bosnou a Hercegovinou. V nedávné době došlo k rozšíření nákazy v tomto regionu do jeho severní části do blízkosti hranic s Maďarskem. SVS nákazovou situaci ve všech postižených státech bedlivě sleduje.

O tom, že v některých případech dochází k přenosu nákazy na velkou vzdálenost jsme se přesvědčili například při prvním zavlečením nákazy na území ČR (na Zlínsko) v roce 2017, kdy tehdy nejbližší výskyt nákazy v Polsku byl několik stovek kilometrů daleko. Letos na jaře došlo k přenosu nákazy z Itálie do Německa, do oblastí Porýní, kde byly nově zjištěny případy u divokých prasat. Genetickou analýzou byl prokázán původ viru v Itálii.

AMP je nakažlivé onemocnění virového původu, které postihuje výhradně prasata, a to jak domácí, tak i divoká, u nichž způsobuje téměř 100% úmrtnost. Na člověka se tato nebezpečná nákaza nepřenáší, nicméně člověk může AMP pasivně přenášet na velké vzdálenosti. V oblastech výskytu AMP jsou pak ohroženy chovy domácích prasat i populace volně žijících prasat divokých.

V ČR byl AMP opět potvrzen v prosinci 2022 v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Z tohoto důvodů SVS přijala mimořádná veterinární opatření v souladu s evropskou a národní legislativou. Jejich cílem. Je zabránit šíření AMP nejen do dalších oblastí, ale zejména do chovů domácích prasat. Aktuálně se v ČR nákaza vyskytuje na Frýdlantsku. V části Libereckého kraje jsou proto vymezená tzv. uzavřená pásma II a I.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info