Víkendové kontroly na hranicích se SR kvůli slintavce nic závadného neodhalily
24.03.2025 | ČTK
Víkendové kontroly na hraničních přechodech se Slovenskem na jihu Moravy v souvislosti s rizikem slintavky a kulhavky nic závadného neodhalily. Uskutečnilo se jich 1651, převážně na přechodu na dálnici D2, ale i ve vnitrozemí. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Mimořádné kontroly obnovila policie a Státní veterinární správa v pátek. Za prvních 12 hodin zkontrolovali na jižní Moravě 600 vozidel, ještě ten den zakázali kvůli riziku slintavky a kulhavky vjezd do Česka dvěma cisternám. Převážely mléko a syrovátku.
V sobotu se uskutečnilo 925 kontrol, v neděli 726. "Všichni přepravci splnili podmínky, které měli v rámci vydaného opatření. Nezjistili jsme žádnou závadu, žádnému vozidlu nebyl odepřen vstup na území České republiky," uvedl Šváb.
V pátek do tuzemska neprojely dvě cisterny. "Ve spolupráci se státní veterinární správou byl odepřen vstup dvou cisteren s mlékem a syrovátkou. Přepravci se za porušení podmínek budou zodpovídat ve správním řízení," uvedla tehdy na síti X policie.
Policisté a veterináři kontrolují zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska na čtyřech největších hraničních přechodech se Slovenskem, namátkové kontroly jsou i ve vnitrozemí Česka. Důvodem je výskyt nakažlivé slintavky a kulhavky na třech farmách na jihu Slovenska.
Obnovená mimořádná opatření zakazují dovoz ovcí, koz, prasat, skotu a dalších hospodářských zvířat, která by mohla chorobu přenášet, z Maďarska a Slovenska. Zakázaný je také dovoz tepelně neopracovaných produktů ze zvířat, která se mohou nakazit slintavkou a kulhavkou. Slovenské farmy s nákazou se nacházejí v regionu, který sousedí s Maďarskem, kde byla nedaleko hranic se Slovenskem slintavka a kulhavka potvrzena před dvěma týdny. Slovenští veterináři po potvrzení slintavky a kulhavky v Maďarsku nařídili kontroly chovů vybraných druhů zvířat u hranic s jižním sousedem, slovenské úřady také kontrolovaly přepravovaná zvířata.
Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.
lip gcm
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- František Talíř: Jsem rád, že se rodinná zemědělská hospodářství dostávají do české legislativy (12.05.2025)
- Veterináři letos dostanou na odměnách 6,625 mil. Kč, i za nasazení při slintavce (12.05.2025)
- Místo řepky se začínáme orientovat na pěstování sóji, říká Petr Foukal (12.05.2025)
- Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce (11.05.2025)
- Kontrolní ústav: Hrabošů v dubnu na polích ubylo, ale ohrožení porostů trvá (09.05.2025)
- Produkce kolumbijského kakaa vzrostla o více než 100 procent (09.05.2025)
- Olomoucké semifinále soutěže Mladý zemědělec vyhrál Antonín Holík (09.05.2025)