Vědci testují ve výživě hospodářských zvířat konopné výlisky
15.10.2024 | ceskenoviny.cz
Vědci testují, jak by mohly ve výživě hospodářských zvířat a ryb nahradit výlisky z konopných semen sójovou a rybí moučku. První výsledky jsou pozitivní, výlisky mají velice dobré výživové hodnoty. O náhradu už vědci usilují delší dobu kvůli tomu, že rybí a sójová moučka jsou z několika hledisek problematické potraviny, uvedla v tiskové zprávě Lucie Všetičková z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity.
Zatím vědci zkoušejí, jak na přídavek stravy z konopí reagují kapři, kteří jej dostávali ve své stravě v podílech pět, deset a patnáct procent. "Konopné výlisky vznikají při lisování semen konopí za studena. Lisováním se z nich odstraní olej, který se dále využívá v krmivářství, ale i v kosmetickém či farmaceutickém průmyslu. Výlisky obsahují pouze zbytkové množství oleje do deseti procent a vysoké množství bílkovin (30 až 35 procent) a mají ideální poměr esenciálních a mastných kyselin," uvedla Všetičková. Konopné výlisky jsou určeny zejména pro hospodářská zvířata s váhovým deficitem, pro podporu tvorby svalové hmoty, pro březí a laktující samice, zvířata v rekonvalescenci po nemoci či náročném sportovním výkonu, ale i stará zvířata. U ryb jde primárně o zdroj bílkovin.
Podle dosavadních studií dosáhli nejlepších výsledků kapři, kteří dostávali v krmení desetiprocentní podíl konopných výlisků. " A to jak v produkčních parametrech, tak v obsahu kyseliny alfa-linolenové ve svalovině. Vyšší přídavek není vhodný kvůli zvýšenému obsahu vlákniny, která je obsažena ve slupkách slisovaných konopných semen. Vláknina je pro ryby nestravitelná a ve vyšším množství negativně ovlivňuje stravitelnost ostatních živin," řekla Všetičková.
Do těla ryb se alfa-linolenová kyselina, která patří mezi nenasycené mastné kyseliny, dostává potravním řetězcem, především z planktonu. Je nejen pro ryby nepostradatelná a má v organismu řadu funkcí, nicméně ryby nejsou samy schopny ji syntetizovat. Pokud nemá ryba přístup k přirozené potravě, je krmivo zdrojem nejen živin, ale i všech esenciálních látek.
Obecně jsou rostlinné oleje velmi chudé na obsah nenasycených mastných kyselin, to ale neplatí o lněném, konopném a ostropestřecovém oleji. "Díky přídavkům těchto olejů do krmiva mohou být následně ryby dobrým zdrojem živin pro člověka. Například díky přídavkům lněného semene do krmiva ryb došlo u konzumentů tohoto masa ke snížení cholesterolu," uvedla Všetičková.
V současnosti je trendem hledat náhradu za sójovou a rybí moučku, což jsou dva nejčastější zdroje bílkovin v krmivech pro ryby. Obě se do Evropy dováží a jsou poměrně drahé. "Sója je navíc plodina, která je velmi často geneticky modifikovaná. Rybí moučka je z nutričního hlediska pro ryby jako zdroj bílkovin ideální, ale vyrábí se bohužel z drobných druhů ryb lovených v moři. A s ohledem na stále se snižující počty nejen ryb, ale všech mořských živočichů, není tento způsob získávání krmivářské komodity příliš šetrný k přírodě a není udržitelný," uvedla Všetičková.
Další články v kategorii Zemědělství
- Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla, chybí metodika (01.07.2025)
- EU se dohodla s Ukrajinou na pravidlech vývozu zemědělských produktů (01.07.2025)
- Vinium koupilo za 20 milionů linku na plnění perlivých vín, zájem roste (30.06.2025)
- Nevládní organizace odhalily nedostatky při přepravě telat z Rakouska a Německa (30.06.2025)
- Čína obnovuje dovoz ryb a mořských plodů z některých japonských regionů (30.06.2025)
- V řekách bude nedostatek kyslíku pro ryby, předpokládá Povodí Moravy (30.06.2025)
- Vinařství Chateau Valtice loni zvýšilo zisk o 58 procent na 12 milionů korun (30.06.2025)
- Stát podpoří pěstitele ovoce a zeleniny: Sezónní zaměstnanci v těchto sektorech získají slevu na pojistném a větší časový rozsah dohod (30.06.2025)
- Čtyři středočeské zemědělské školy získají drony, kamery či polního robota (27.06.2025)
- Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim (27.06.2025)