Sója zřejmě není tak prospěšná, jak se soudilo

LN 29.2.2000

Sója zřejmě není tak prospěšná, jak se soudilo

Ženy po přechodu jsou nejvíce ohroženy působením izoflavonů, rostlinných estrogenů obsažených v sóji, které mohou ve větším množství přispět ke vzniku rakoviny prsu.

PRAHA Snižuje hladinu cholesterolu, zabraňuje řídnutí kostí a usnadňuje ženám snášet nepříjemné projevy provázející období přechodu. Tyto účinky vynesly sóju, jež je po dlouhá tisíciletí základem jídelníčku snad všech Asijců, na vrchol obliby také u obyvatel amerického a evropského kontinentu. Jak ale upozorňují odborníci, většinu ze jmenovaných kladných vlastností bílých plodů se zatím vědcům prokázat nepodařilo. A nejen to. V USA se v poslední době dokonce proslýchá, že tolik opěvovaná sója může mít i rakovinotvorné účinky. Experti se ohledně sóji a produktů z ní vyrobených shodují pouze ve dvou věcech: 1) sója skutečně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a tím omezuje riziko srdečních chorob; 2 ) jisté látky v ní obsažené ale zvyšují pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu u žen po klimaktériu. Nebezpečnou součástí sóji jsou rostlinné estrogeny izoflavony. Ty jsou jednak přirozenou součástí sóji, ale v USA jsou navíc k dostání i jako dietetický doplněk v podobě pilulek. Na organismus mají podobný vliv jako estrogeny chemické, které užívají ženy během klimaktéria pro zmírnění nepříjemných stavů. V porovnání s chemickými mají tyto rostlinné estrogeny o poznání slabší účinek, ale fungují stejným způsobem mohou podpořit a stimulovat růst určitého typu buněk.

Více není lépe

Ani jeden z 18 amerických vědců, které ohledně účinků sóji nedávno oslovila zpravodajská stanice CNN, nebyl ochoten potvrdit, že by konzumace izoflavonů byla zcela bez rizika. Přitom jen za uplynulý rok stoupla v USA spotřeba izoflavonových kapslí o více než 250 procent. Experti si to vysvětlují tak, že mnoho amerických konzumentů zaměňuje izoflavony za bílkoviny. Neuvědomují si, že zdraví prospěšná součást sóji, která je schopná aktivně odbourávat cholesterol, jsou právě bílkoviny. Naopak se domnívají, že si stačí v lékárně pořídit různé potravinové doplňky ve formě pilulek, a sóju jednoduše vynechat. Právě to ale vede k obrovskému růstu spotřeby nebezpečných isoflavonů. "Pro Američana znamená čím více, tím lépe," upozorňuje doktor Gregory Burke z Wake Forest University v Severní Karolíně, podle něhož může tímto způsobem u mnoha Američanů dojít lehko k předávkování. Experti se ovšem neshodují v tom, jaké množství isoflavonů je již škodlivé, a ani přesně nedokáží vysvětlit, jak je možné, že estrogeny v počátku klimaktéria pomáhají, a po jeho skončení mohou mít rakovinotvorné účinky. Přiznávají také, že ještě nebyly provedeny dostatečné výzkumy. "Estrogeny jsou dvousečná zbraň," říká doktor William Helferich z University of Illinois. "Užívané v nižším věku mohou bránit vzniku rakoviny, ve vyšším mu naopak mohou napomoci. A po klimaktériu mohou způsobit opravdové problémy."

Markéta Černoušková

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info