Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě
29.04.2025 | CARC
Již téměř rok se rozvíjí intenzivní spolupráce mezi CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) a Základní školou Dědina v Praze 6. Ta ale začala již před čtyřmi lety, kdy sem učitelé s dětmi začali přicházet na pravidelné dny otevřených dveří. Od loňského roku mají už v areálu výzkumného ústavu k dispozici pozemek a na něm se děti učí nejen poznávat přírodu, ale také základy zemědělství a vědeckého výzkumu.
Děti tu hospodaří na rozloze asi 300 metrů čtverečních. K dispozici mají veškeré potřebné nářadí, vodu, ale i možnost posezení s malým altánkem k odpočinku anebo k ukrytí před náhlou nepřízní počasí. „Políčko obhospodařují děti ze tří prvních tříd v rámci předmětu Prvouka a tři třídy šesťáků jako inovativní doplněk předmětu Biologie. Pěstujeme tu s nimi různé druhy zeleniny jako hrášek, ředkvičky, kedlubny a další, ale i jahodníky, narcisy a tulipány. Plánujeme i bylinky a jednoduché polní pokusy, při kterých si děti mohou osvojit základy experimentálních činností. Děti zde také mohou sledovat vliv výkyvů počasí na rostliny a možnosti jejich kompenzace,“ vysvětlila Taťána Dušková, koordinátorka enviromentální výchovy. Sazenice pro výsadbu si děti předpěstovaly ve škole a jejich přebytky prodaly při oslavách nedávného Dne Země. Finanční výtěžek věnovaly na sbírku Místo pro přírodu (www.mistoproprirodu.cz), kterou pořádá Český svaz ochránců přírody a ZŠ Dědina ho v tom dlouhodobě podporuje.
Velký význam v aktivní spolupráci se Základní školou Dědina spatřují i v CARC. „Je to velice důležité, protože děti dnes nemají kromě počítače a mobilů téměř žádný kontakt s přírodou,“ uvedl Roman Pavela, náměstek ředitele CARC pro vědu a výzkum. „A třeba se nám i podaří alespoň v některých dětech probudit budoucí zemědělce a nejlépe vědce, kteří pak budou pokračovatet v našem výzkumném ústavu. Proto to také děláme s nadšením,“ uvedl. Podle Taťány Duškové má ale spolupráce zdejší základní školy s CARC i další rozměry, a to komunitní, sociální a zdravotní. „Děti bohužel velmi často ani nevědí, co se v okolí jejich školy a bydliště
zajímavého nachází. Když jsme sem šli poprvé na návštěvu v rámci dne otevřených dveří, vůbec netušily, co se zde vlastně děje, byly překvapené, s jakou vstřícností se jim všichni věnovali. Obrovským přínosem je i možnost trávení části výukového času přirozeným pohybem ve venkovním prostoru, což má velký vliv i na stmelování kolektivů tříd a prevenci sociálně-patologických jevů,“ zdůraznila.
Kontakt:
Taťána Dušková
koordinátorka enviromentální výchovy
ZŠ Dědina
mobil: 721 045 837 e-mail: t.duskova@seznam.cz
Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D.
náměstek ředitele
CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.)
mobil: 702 087 634
e-mail: roman.pavela@carc.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- František Talíř: Jsem rád, že se rodinná zemědělská hospodářství dostávají do české legislativy (12.05.2025)
- Veterináři letos dostanou na odměnách 6,625 mil. Kč, i za nasazení při slintavce (12.05.2025)
- Místo řepky se začínáme orientovat na pěstování sóji, říká Petr Foukal (12.05.2025)
- Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce (11.05.2025)
- Kontrolní ústav: Hrabošů v dubnu na polích ubylo, ale ohrožení porostů trvá (09.05.2025)
- Produkce kolumbijského kakaa vzrostla o více než 100 procent (09.05.2025)
- Olomoucké semifinále soutěže Mladý zemědělec vyhrál Antonín Holík (09.05.2025)