Rakousko z obav před slintavkou a kulhavkou uzavře malé hraniční přechody
03.04.2025 | ČTK
Rakousko se z obav před šířením slintavky a kulhavky chystá zavírat malé hraniční přechody. S odkazem na ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura APA. Server Heute online už předtím napsal, že zavírat se budou malé přechody mezi Rakouskem a Maďarskem a mezi Rakouskem a Slovenskem. Velké přechody by měly zůstat otevřené, uvedlo ministerstvo. Uvedené vysoce nakažlivé onemocnění zasáhlo právě Slovensko a Maďarsko. Polsko, kam se nemoc zatím nerozšířila, zavádí přísná monitorovací a ochranná opatření, informuje agentura PAP.
Ani v Rakousku se podobně jako v České republice zatím nákaza neobjevila. V Rakousku jsou ale čím dál hlasitější výzvy k celostátním kontrolám a ke kontrolám na hranicích. Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra v Rakousku proto pracují na vyhlášce, která by umožnila uzavřít menší přechody, které není možné kontrolovat.
Rakouská armáda pomáhá s potíráním slintavky a kulhavky na Slovensku. Její speciální jednotka pro pomoc při katastrofách je od minulého týdne nasazena v Dunajské Stredě, kde ošetřuje postřikem vodou a chemickými prostředky nákladní automobily.
Vojáky nasadilo do boje proti šíření slintavky a kulhavky i Maďarsko. Ohnisko šíření nákazy se nachází v severozápadní části země, která sousedí se Slovenskem a Rakouskem. Maďarský ministr zemědělství István Nagy podle agentury Reuters uvedl, že slintavka a kulhavka byla do dnešního rána zjištěna na dalších dvou farmách. "Vyvíjíme veškeré úsilí, abychom zabránili dalšímu výskytu," uvedl Nagy ve videu na facebooku.
Slovensko nahlásilo první případy slintavky a kulhavky v březnu. Zatím zjistilo ohniska na pěti místech a také zintenzivňuje opatření k omezení šíření nákazy.
V Polsku byl podle ministra zemědělství Czeslawa Siekierského poslední případ tohoto virového onemocnění zaznamenán v roce 1971.
"Zavedli jsme předpisy o uzavření hranic ještě před zavedením exekutivních rozhodnutí Evropské komise," řekl Siekierski. "Na deseti hraničních přechodech provozujeme 24hodinovou veterinární službu, včetně systému monitorujícího pohyb zvířat,“ dodal. Na přechodech jsou podle něj rozmístěny dezinfekční brány a rohože.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- František Talíř: Jsem rád, že se rodinná zemědělská hospodářství dostávají do české legislativy (12.05.2025)
- Veterináři letos dostanou na odměnách 6,625 mil. Kč, i za nasazení při slintavce (12.05.2025)
- Místo řepky se začínáme orientovat na pěstování sóji, říká Petr Foukal (12.05.2025)
- Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce (11.05.2025)
- Kontrolní ústav: Hrabošů v dubnu na polích ubylo, ale ohrožení porostů trvá (09.05.2025)
- Produkce kolumbijského kakaa vzrostla o více než 100 procent (09.05.2025)
- Olomoucké semifinále soutěže Mladý zemědělec vyhrál Antonín Holík (09.05.2025)