Projekt EUPHRESCO poskytl širší spolupráci v boji proti šíření škodlivých organismů i osvětu veřejnosti
01.06.2020 | ÚKZÚZ
V květnu proběhlo vyhodnocení projektu International Plant Sentinel Network spadající pod EUPHRESCO, kterého se zúčastnil i ÚKZÚZ v roli národní organizace pro ochranu rostlin v ČR. Pozitivně bylo hodnoceno zpracování řady odborných materiálů ze strany ÚKZÚZ, týkajících se škodlivých organismů pro potřeby botanických zahrad a arboret. Projekt v sobě zahrnul i osvětu veřejnosti v ochraně rostlin před zavlékáním a šířením škodlivých organismů na naše území.
ÚKZÚZ se účastnil mezinárodního projektu International Plant Sentinel Network spadající pod EUPHRESCO (EUropean PHytosanitary RESearch COordination), který byl zahájen 1. 1. 2017 a ukončen 31. 3. 2020. Kromě České republiky se projektu účastnily i Velká Británie, Rakousko, Belgie, Německo, Itálie, USA, Španělsko, Austrálie, Dánsko, Nový Zéland, Švédsko a Švýcarsko.
Cílem projektu bylo především propojit činnost botanických zahrad a arboret, příslušných národních organizací ochrany rostlin, výzkumných a diagnostických center, za účelem vytvoření spolupracujících sítě na úseku ochrany před zavlékáním a šířením škodlivých organismů. Projekt vznikl jako podpora prevence zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů.
ÚKZÚZ uskutečnil již v lednu 2017 první představení projektu International Plant Sentinel Network. Projekt se v České republice zaměřil především na vzájemnou výměnu informací o šíření škodlivých organismů, pořádání přednášek, zpracování informačních materiálů a pomoc při diagnostice škodlivých organismů. Do projektu se zapojilo celkem 50 botanických zahrad, za ČR se jednalo o botanické zahrady při Karlově univerzitě Praha, Masarykově univerzitě v Brně a Palackého univerzitě v Olomouci.
V květnu 2020 proběhlo vyhodnocení celého projektu se pozitivním závěrem ke zpracování řady materiálů týkajících se škodlivých organismů pro potřeby botanických zahrad a arboret. Mezi materiály patřil např. průvodce poškození listů okrasných dřevin, vadnutí dřevin, přehledy fotografií poškození pro diagnostické účely. Nesmíme opomenout, že v rámci projektu se uskutečnily i tři ročníky Noci vědců, při kterých ÚKZÚZ prezentoval svoji činnost veřejnosti podle konkrétních témat.
Součástí V rámci ČR byla nastavena spolupráce s botanickými zahradami a arborety a předpokládáme, že bude pokračovat i po ukončení tohoto projektu.
Pozn. EUPHRESCO je síť organizací, které financují výzkumné projekty a koordinují národní výzkum ve fytosanitární oblasti
Další články v kategorii Zemědělství
- Temu testuje prodej potravin v Německu, záměr děsí především zemědělce (09.07.2025)
- Rakouští pěstitelé řepy a cukrovarníci odmítají zvýšení dovozu z Ukrajiny (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Jedlé klíčky pod ochranou mléčných bakterií: Revoluční metoda prodlužuje trvanlivost a šetří vodu (09.07.2025)
- Slovensko podle odhadu očekává o více než 10 procent vyšší růst úrody obilí (09.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- Zemědělci zatím sklidili 3,87 pct obilovin, tedy 46.572 hektarů, a 0,3 pct řepky (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR (08.07.2025)
- Ministr Výborný: Sklizeň bude letos podle odhadů průměrná, bez problémů však pokryje domácí potřebu (08.07.2025)