Připomínky ASZ ČR k vyhlášce o skladování a způsobu používání hnojiv
16.10.2020 | ASZ
V září zaslala Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) na ministerstvo zemědělství připomínky k připravované novele vyhlášky o skladování a způsobu používání hnojiv. Novela obsahuje poměrně velký počet změn, které ovlivní zemědělskou praxi, proto jsme připomínky konzultovali také s externími odborníky na rostlinnou výrobu. Které nejdůležitější změny ve vyhlášce Asociace navrhuje?
Ministerstvo zařadilo novou podmínku pro aplikaci močoviny, která v případě, že není okamžitě zapravena do půdy nebo aplikována v roztoku, musí být ošetřena inhibitorem ureázy. Zapravení do půdy však považujeme za kontraproduktivní v případě, že do 48 hodin po aplikaci močoviny bez ureázy přijdou srážky o minimálním úhrnu 5 mm, které spolehlivě zajistí, že močovina bude působit efektivně a dojde k minimálním ztrátám amoniaku. Pokud by byla naopak i v takovém případě močovina zaorána, může dojít naopak k poměrně velkým ztrátám uhlíku z půdy a poškození její struktury.
Dále požadujeme z novely odstranit novou povinnost zapravovat po aplikaci do půdy tzv. technologické vody. Jako technologické vody se na zemědělskou půdu v režimu pomocných půdních látek podle potřeby rozstřikuje např. i dešťová voda, která odtéká z prázdného silážního žlabu nebo z prázdného hnojiště. Tyto vody nelze vypouštět do vodotečí, takže se musí vyvážet a rozstřikovat na pozemky. Mají velmi nízký obsah sušiny a dusíku, prakticky jde pouze o „špinavou vodu“. Zapravování je tedy z hlediska snížení pachové zátěže okolí zbytečné, zvyšuje náklady a počet operací, často je v praxi neproveditelné a opět zvyšuje ztráty uhlíku.
Z vyhlášky požadujeme také vypustit údaje týkající se evidence a bilance živin. Ta je navíc navržena chybným a zavádějícím způsobem, protože většina vstupů živin včetně statkových a organických hnojiv je uváděna v návrhu vyhlášky v oxidech, zatímco odběry živin jsou uváděny v prvcích.
Hlavní kancelář ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Balíky sena nejsou na hraní, zničením se tenčí zásoby krmiva na zimu (16.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (16.07.2025)
- Saharské bakterie podporují růst kořenů vinné révy až o polovinu (16.07.2025)
- AGRISHOW: nová tvář zemědělských veletrhů v Brně (16.07.2025)
- Obří sankce kvůli formalitám (15.07.2025)
- Udržitelný potravinový systém v Česku (15.07.2025)
- Ministr Výborný: Kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou přísnější, ale podporují Kyjev (15.07.2025)
- Výborný požaduje po EK zajištění náhrady za zakázané přípravky na ochranu plodin (15.07.2025)
- Dosavadní průměrný výnosy obilí na jihu Moravy jen 5,78 tuny, méně než lon (15.07.2025)
- Evropou se šíří nová nemoc - nodulární dermatitida (15.07.2025)