Právě vychází nový Zpravodaj MŽP o zelených dotacích budoucnosti
17.05.2021 | Ministerstvo životního prostředí
Evropská ekonomika má před sebou důležité období zásadních modernizačních změn při pokračování v přechodu na bezuhlíkové technologie v energetice, ochraně klimatu, snižování emisí nebo proměně krajiny.
„Od loňského prosince má Evropa svou „Zelenou dohodu“ - soubor strategií, akčních plánů, politik a legislativy, které mají pomáhat se zaváděním ekologických přístupů v různých oblastech života. Jde o střednědobou strategii zeleného růstu, která obsahuje téměř padesát dílčích strategií a iniciativ a ty musí vznikat průběžně. Některé věci se už delší dobu prosazují a jsme na ně více či méně připraveni – například ochrana klimatu, změna krajiny, snižování emisí, přechod na obnovitelné zdroje energie,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
Na takto zásadní a trvalou proměnu celé české ekonomiky samozřejmě musíme mít k dispozici i dostatek finančních prostředků. Počítáme s tím, že v příštích letech to bude až 300 miliard korun, z fondů k tomu určených jako jsou například Modernizační fond, Fond Spravedlivé transformace, Národní plán obnovy a že tyto dotace následně vyvolají další investice, což bude významným impulsem pro celou ekonomiku, postiženou covidovou pandemií. Ministerstvo životního prostředí už v minulých letech investovalo do zlepšení prostředí a přeměny zastaralých a znečišťujících technologií nemalé finanční prostředky jak národní, tak i ty evropské. Jde například o výměnu kotlů pro vytápění a ohřev vody v domácnostech, šetření kvalitní pitnou vodou, úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů, výsadbu stromů, změny v krajině.
Tyto změny jsme někdy prosazovali s předstihem i kvůli přípravám na měnící se legislativu. Například staré kotle na tuhá paliva patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, jejich kouř ohrožuje naše zdraví. Celkem je v Česku dle odhadů až 350 000 starých neekologických kotlů, které nebude možné od září 2022 provozovat. Předpokládali jsme, že do kotlíkových dotací dáme devět-deset miliard korun, dnes jsme na 12 miliardách, a s podporou výměn stále nekončíme. Právě naopak. Program dále upravujeme a modernizujeme, chystáme kombinovaná opatření a vyšší míru podpory pro některé skupiny obyvatel nebo souběh opatření společně s Novou zelenou úsporám. V obcích budeme nadále pomáhat s vybudováním nových zdrojů nebo přivaděčů vody nebo se stavbami ČOV. Stále je pro nás důležitá také podpora zadržování vody, a to nejen v obývaných lokalitách, ale i ve volné krajině, vysazování nových stromů. To znamená, že oblastí, které podporujeme a nadále v jejich podpoře budeme pokračovat, je mnoho. Díky novému dotačnímu období evropských fondů a financím z našich národních programů se do všech změn můžete zapojit i vy sami.
Zorientovat se ve všech nabídkách vám pomůže aktuální číslo Zpravodaje MŽP.
Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 818 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Zemědělství
- Nový ředitel CARC se dnes ujal úřadu. Chce budovat moderní výzkumné centrum se špičkovou reputací (01.07.2025)
- Rajčata dávají 3 signály, kdy chtějí přihnojit a ukazují i to, kdy už mají dost (01.07.2025)
- Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla, chybí metodika (01.07.2025)
- EU se dohodla s Ukrajinou na pravidlech vývozu zemědělských produktů (01.07.2025)
- Vinium koupilo za 20 milionů linku na plnění perlivých vín, zájem roste (30.06.2025)
- Nevládní organizace odhalily nedostatky při přepravě telat z Rakouska a Německa (30.06.2025)
- Čína obnovuje dovoz ryb a mořských plodů z některých japonských regionů (30.06.2025)
- V řekách bude nedostatek kyslíku pro ryby, předpokládá Povodí Moravy (30.06.2025)
- Vinařství Chateau Valtice loni zvýšilo zisk o 58 procent na 12 milionů korun (30.06.2025)
- Stát podpoří pěstitele ovoce a zeleniny: Sezónní zaměstnanci v těchto sektorech získají slevu na pojistném a větší časový rozsah dohod (30.06.2025)