Potenciál ekologického zemědělství je v ČR nevyužitý

Připomínkovým řízením aktuálně prochází již čtvrtý Akční plán ČR pro rozvoj ekologického zemědělství (APEZ), aktuálně na období 2021 - 2027. Jeho cílem je popsat situaci v tomto sektoru v České republice a navrhnout opatření, jak růst ekologického zemědělství a bioprodukce v rámci daného časového horizontu podpořit. Vzhledem k tomu, že ekologická produkce se v současnosti stále více dostává do popředí zájmu na úrovni evropských institucí, a je velký zájem ji dále podporovat, věnuje i ASZ ČR tomuto tématu stále více prostoru a založila také vlastní pracovní skupinu, kde mohou své návrhy předložit členové, kteří se bioprodukci ve velké míře věnují.

ASZ ČR se samozřejmě zapojila také do připomínkového řízení APEZ a odeslala svoje návrhy, které byly včera projednány i v rámci výše zmíněné pracovní skupiny, na ministerstvo zemědělství. Souhlasíme s ne zcela kladným hodnocením a doporučeními, která vyplývají z analýzy a zhodnocení ekologického hospodaření za uplynulé období, a považujeme potenciál ekologického zemědělství v ČR za velmi nevyužitý. Máme za to, že je nutné navýšit prostředky na podporu ekologického zemědělství tak, aby bylo možné zajistit plnění cílů, které vyplývají ze strategií Evropské komise. Navrhujeme proto navýšení alokace na ekologické zemědělství o zhruba 30 % oproti stávajícímu období tak, aby bylo možné pokrýt platby na rostoucí množství ploch, které je jedním z cílů SZP EU, a zohlednit také trvale rostoucí náklady na pracovní sílu v zemědělství. Považujeme také za žádoucí, aby měl APEZ vyčleněn určitý fixní rozpočet tak, aby na nové aktivity nebylo nutné hledat zdroje až v průběhu realizace.

K motivaci zemědělců pro přechod na ekologické zemědělství může přispět také navýšení plateb v průběhu přechodného období zemědělce, a za vhodné považujeme také výhodnější nastavení preferenčních bodovacích kritérií v rámci projektových opatření Programu rozvoje venkova. V rámci národních dotací pak požadujeme připravit dotační titul na zpracování a odbyt produkce z farem včetně ekologických a přesunout do něj alokaci na stávající národní dotační titul 13, který aktuálně slouží k financování zpracování potravin výhradně ve velkých podnicích.

Z konkrétních dílčích připomínek navrhujeme umožnit zakládání a obhospodařování agrolesnických systémů v režimu EZ a také rozšíření výčtu druhů zvířat, která mohou být v bio režimu chována, o farmově chované jelenovité. Agrolesnické systémy a chov jelenovitých jsou ze své podstaty ekologické a mají velký potenciál rozšířit plochy v ekologickém zemědělství a přispět k naplnění strategických cílů Společné zemědělské politiky, které požaduje Evropská komise.  

Navrhujeme také výrazněji legislativně podpořit zpracování a odbyt bioprodukce přímo na farmách, a to včetně nových možností, jako jsou prodejní auta či prodejní automaty. Tyto možnosti lokálního prodeje/nákupu potravin jsou čím dál oblíbenější u zákazníků i samotných farmářů a obzvlášť v aktuální situaci, kdy jsou v platnosti různá vládní nařízení omezující pohyb osob, se ukázaly jako vyhledávaná možnost zajištění potravin z lokálních zdrojů.

Ing. Veronika Jenikovská, tajemnice ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info