Ovocnáři: Ceny jablek by přes nízkou úrodu výrazně růst neměly, sklizeň končí
17.10.2024 | ceskenoviny.cz
Ceny jablek na pultech českých obchodů by přes propad tuzemské sklizně nijak výrazně růst neměly. ČTK to řekl předseda Ovocnářské Unie ČR Martin Ludvík. Ceny jablek se v Česku podle něj řídí vývojem trhu a cen v Evropě, která zásadní pokles sklizně letos nečeká. Sklizeň jablek je v ČR nyní téměř u konce. Kvůli jarním mrazům by měla podle odhadů meziročně klesnout o 76 procent na pouhých 23.886 tun.
V celé EU se letos čeká meziroční snížení sklizně jablek o 11 procent asi na 10,2 milionu tun. Ludvík upozornil na to, že Francie a Itálie, které patří k hlavním producentským zemím, očekávají proti průměru posledních tří let mírný nárůst sklizně. V Polsku, které je evropskou jedničkou, by sklizeň letos měla meziročně klesnout o pětinu na 3,2 milionu tun.
"Evropská čísla dávají základ tomu, aby jablka v obchodních řetězcích přes zimu výrazně nezdražovala. Jestli se tak stane, tak jen z toho důvodu, že tu bude chybět česká konkurence," řekl Ludvík. Dodal, že i při normální úrodě dovoz pokrývá přibližně polovinu české spotřeby jablek. Jablka jsou ovocem s nejvyšší spotřebou, průměrný Čech ročně sní asi 25 kilogramů jablek či výrobků z nich.
Česká jablka budou podle předsedy ovocnářů vyprodána během podzimu, nejpozději do Vánoc. "Po Novém roce prakticky nebudou, nebo jen minimum," uvedl. Aby si ovocnáři udrželi své zákazníky a měli pro ně jablka i v novém roce, tak se někteří zásobili nákupem jablek na Slovensku.
Cena konzumních jablek v českých obchodech podle dat ČSÚ byla v září na úrovni 41,40 koruny za kilogram. Meziročně to bylo o desetinu více, když loni v září byla průměrná cena 37,51 korun za kilogram. Současně šlo o nejvyšší zářijovou cenu od roku 2020, kdy kilogram jablek stál 43,62 Kč.
Aktuálně však většina obchodních řetězců nabízí jablka ve slevových akcích. Ceny se v nich pohybují od 20 do 30 korun za kilogram.
Sklizeň jablek podle Ludvíka v Čechách již skončila, na Moravě by měla skončit tento týden. V minulosti se jablka česala do začátku listopadu. K rychlejší sklizni přispělo vedle malé úrody urychlení vegetace zhruba o tři týdny. Konečná data o letošní sklizni jablek a dalšího ovoce budou známa v lednu 2025.
Ovocnáři již dříve škody z mrazů na ovoci odhadli zhruba na 1,3 miliardy korun. Na kompenzace jim Evropská unie a Česká republika vyčlenily přibližně 440 milionů korun. Příjem žádostí o podporu začal v pondělí a potrvá do 31. října. Ovocnářská unie odhaduje, že o podporu požádá zhruba 80 procent z přibližně 750 ovocnářských podniků. Peníze by měly ovocnářům pomoci přežit a založit novou úrodu na rok 2025.
Další články v kategorii Zemědělství
- Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství (15.05.2025)
- Zemědělství je spjato s přírodou, životním prostředím a moderními technologiemi (15.05.2025)
- EK navrhuje snížit kontroly zemědělců na jednu ročně, zjednoduší byrokracii (15.05.2025)
- FOTO: Čokoláda zdražuje, „kakaoví chlapci“ jásají. Cena jediného pytle je větší než roční plat inženýra (15.05.2025)
- Zemědělci přes specializované automaty prodají měsíčně 7 tun čerstvé zeleniny a ovoce (15.05.2025)
- Školní zemědělský podnik Žabčice slaví sto let od svého založení (14.05.2025)
- Kontroly na hranicích se Slovenskem zavedené kvůli nákaze by mohly brzy skončit (14.05.2025)
- EU se chystá zavést vyšší cla na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, píší FT (14.05.2025)
- Zemědělci bojují se suchem závlahami, obávají se negativních dopadů na úrodu (14.05.2025)
- Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač (14.05.2025)