Okolní státy vyprodukují méně řepky
22.05.2000 | Agris
Okolní státy vyprodukují méne repky
V letošním roce je podle údaju Komoditní rady pro olejniny pri Ministerstvu zemedelství CR, oseto zhruba 350 tis. ha ozimé repky s ocekávaným výnosem cca 2,3 tuny z ha, pricemž normál predstavuje 2,5 až 2,6 tun z ha. AGRIS o tom dnes informovala mediální zástupkyne spolecnosti MILO SUROVÁRNY Marie Logrová na základe referátu z Mezinárodního semináre týkající se technologie a analytiky tuku, který probehl ve stredu 17. Kvetna v Rožnove pod Radhoštem. Zaorávka nevzešlých ci jinak poškozených ploch se podle jejích údaju predpokládá ve výši 15 tis. Ha a celkove se tedy pocítá s letošní domácí sklizní repkového semene zhruba ve výši 770 tis. tun. Rozdíly ve výnosech lze ocekávat z hlediska teritoriálního - vyšší teploty a sucho ovlivnily predevším jižní kraje republiky. Zemedelci hlásí oseto rovnež 10 tis. ha jarní repkou, vzhledem k horkému a suchému pocasí však nelze se sklizní s nejvetší pravdepodobností pocítat.
Repka kvetla až o 10 dní dríve oproti normálu a doba kvetu se zkrátila o jeden až dva týdny. Jaký vliv bude mít tato skutecnost na kvalitu semene nelze jednoznacne ríci. Dle odborné literatury by melo docházet ke snižování olejnatosti v závislosti na vyšší teplote, lonská skutecnost však hovorí o opaku. I pres výrazne teplé pocasí lonského roku byla sklizen v souvislosti s olejnatosti kvalitní.
Snížení osevních ploch repky, eventuálne vyšší procento zaorávek, hlásí i okolní státy - Slovensko, Polsko i Nemecko. Polsko napríklad nejen že má nižší osevní plochu oproti lonskému roku, ale predpokládá i snížení výnosnosti na zhruba 1,8 až 2 tuny z ha a z Nemecka hlásí snížení osevních ploch o 20 procent. V souvislosti s diskuzí o ocekávané sklizni repkového semene projednávala Komoditní rada rovnež možnost bezcelního dovozu olejnatých komodit pro tuzemské zpracovatele.
Mezinárodní seminár z technologie a analytiky tuku nenechal bez odezvy ani otázku genových manipulací vstupních surovin v tukovém prumyslu. Podle slov jednoho ze svetove nejuznávanejších odborníku v oblasti tuku, profesora Jana Pokorného, se nemusí spotrebitelé ani do budoucna obávat jakékoliv prítomnosti genového materiálu v olejích ci tucích. Tento by totiž zustal pri zpracování olejnatých komodit v extrahovaných šrotech, k odstranení jeho eventuelních zbytku by došlo pri následné rafinaci. Olejnatá semena pestovaná a zpracovávaná v Ceské republice však nejsou genove modifikována.
Další články v kategorii Zemědělství
- Svaz: Zastropování dotací může odradit farmáře od ochrany životního prostředí (18.07.2025)
- Ruští výrobci hnojiv chtějí zvýšit podíl na globálním trhu na 25 procent (18.07.2025)
- Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách? (17.07.2025)
- Bluetongue: změna metodiky zdraví zvířat (17.07.2025)
- Zemědělský svaz i komora kritizují návrh rozpočtu EU,povede k růstu cen potravin (17.07.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne 40 milionů korun jako náhradu za škody na polích a hospodářských zvířatech, které napáchala loňská povodeň (17.07.2025)
- Balíky sena nejsou na hraní, zničením se tenčí zásoby krmiva na zimu (16.07.2025)
- Výskyt AMP na jihu Evropy může být rizikem zavlečení do ČR (16.07.2025)
- Saharské bakterie podporují růst kořenů vinné révy až o polovinu (16.07.2025)
- AGRISHOW: nová tvář zemědělských veletrhů v Brně (16.07.2025)