Novináři odhalili nekalé praktiky tabákového gigantu
18.02.2000 | Lidové noviny
LN 18.2.2000
Novinári odhalili nekalé praktiky tabákového gigantu
V patách nadnárodním firmám jsou lidé z Mezinárodní korporace investigativních novináru. Díky internetu jsou schopni sledovat aktivity i tech nejvlivnejších ekonomických a politických uskupení.
PRAHA/LONDÝN Druhý nejvetší tabákový koncern sveta British American Tobacco (BAT) se koncem ledna porádne otrásl v základech. V britských a amerických médiích se objevilo težké obvinení tabákový kolos se prý podílel na pašování cigaret do jihoamerických a asijských zemí. Neproclené cigarety si mely najít cestu na cerný trh, kde mely být levne k dispozici místním kurákum. Cílem tabákového gigantu bylo rozšírit touto pokoutní cestou rady kuráku (predevším mezi mladými lidmi), a zajistit si tak do budoucna zvýšení odbytu.
Informace dokazující nekalé praktiky spolecnosti se zakládaly na prostudování tajných dokumentu BAT a spatrily svetlo sveta díky spojenému úsilí investigativních novináru z ruzných koutu sveta. Skupina asi 50 špickových žurnalistu ze zemí, jako jsou USA a Británie, ale i Rusko, Izrael ci Brazílie, se dala dohromady zhruba pred rokem z iniciativy Charlese Lewise, amerického novináre a bývalého producenta známého a vysoce respektovaného investigativního poradu "60 Minutes" televize CBS. S cílem lépe a podrobneji informovat svetovou verejnost o "duležitých globálních záležitostech" pak lidé, které krome boje proti aroganci a zlovuli autorit nespojuje žádný spolecný zájem, založili Mezinárodní korporaci investigativních novináru (ICIJ). Vznikla tak pomerne nesourodá a zvláštní skupina žurnalistu, která cerpá financní zdroje z fondu neziskových nevládních organizací.
BAT ztežovala výzkum, jak se dalo
Kauzu British American Tobacco rozjela ICIJ v naprosté tajnosti pocátkem lonského léta. Vedení novinárské korporace tehdy prevzala Maud Beelmanová, bývalá zahranicní korespondentka americké zpravodajské agentury Associated Press. Ta se ze zdroju Svetové zdravotnické organizace a od protikuráckých aktivistu dozvedela, že v depozitári BAT v anglickém Guildfordu by se mohla nacházet rada "zajímavých" dokumentu. V roce 1998 se totiž BAT podarilo urovnat soudní spor s americkým státem Minnesota za neobvyklých podmínek tabákový gigant se zavázal, že dá na dobu deseti let výzkumníkum k dispozici své interní záznamy. BAT si oplátkou vymínila, že prístup k materiálum, mapujícím v podstate veškeré její aktivity po celém svete, umožní pouze prostrednictvím archivu nacházejícího se v hrabství Surrey. Beelmanová zacala ihned jednat. "Zaúkolovala" Duncana Campbella, britského clena ICIJ, a ten se s nekolika pomocníky pustil do nevdecné a nárocné práce probírání se stohy dokumentu. Pracovníci BAT se ovšem snažili ztížit novinárum práci za každou cenu. V jednu chvíli musela ICIJ dokonce pohrozit obnovením soudního sporu v Minnesote. Teprve potom se BAT uvolila ke spolupráci a Campbelluv tým ofotil a prozkoumal tisíce potenciálne zajímavých dokumentu. Jejich skutecný význam se pak pokoušel rozšifrovat s pomocí clenu ICIJ ze zemí Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie.
Internet není jen zdroj informací
Poslední týden v lednu predstoupil šéf BAT pred zdravotní výbor britského parlamentu a prohlásil, že výzkum v depozitári v Guildfordu je ztrátou casu, že aktivisté a novinári stejne nenalezli nic špatného. Práve ve chvíli, kdy výkonný reditel tabákového gigantu hovoril k poslancum, se ale v redakci britského listu Guardian doladovaly poslední detaily usvedcující zprávy, kterou pak víceméne simultánne zverejnili i ostatní clenové ICIJ. ICIJ svým prvním velkým prípadem dokázala, že novinári mohou díky internetu držet krok s rychlým tempem globalizace ekonomické a politické sféry. Je patrné, že internet nemusí novinárum sloužit jenom jako zdroj informací, ale také jako prostredek k velmi flexibilní a efektivní spolupráci. "Mužeme zvládnout spoustu komplikovaných vecí, mužeme na nich pracovat na nekolika místech najednou a predevším v mnohem vetším poctu než kdykoli predtím," shrnul lapidárne výhody celosvetové pocítacové síte britský clen ICIJ a redaktor Guardianu David Leigh. "Práve tento kreativní zpusob myšlení muže novinárum spolu s trochou štestí pomoci držet se v patách aktivitám nadnárodních ekonomických koncernu a mocenskopolitických megabloku," tvrdí Leigh.
Markéta Cernoušková
Další články v kategorii Zemědělství
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Rybář: Úhyn ryb ve vedrech by pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků (04.07.2025)
- Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci (04.07.2025)
- Zoo pěstuje saláty pro zvířata unikátní metodou, nabídne je i v novém bistru (03.07.2025)
- Jihočeští rybáři ani vltavští vodohospodáři neevidují významné úhyny ryb (03.07.2025)
- Mladí zemědělci by mohli mít snazší přístup k státní zemědělské půdě (03.07.2025)
- Vinohrady v Pouzdřanech budou až do září zdobit sochy Jaroslava Róny (03.07.2025)
- JACKPOT z Kunína ohodnocen 95 body! (03.07.2025)
- Vodňanská drůbež loni zvýšila meziročně zisk o čtvrtinu na 189,53 milionu Kč (03.07.2025)
- Uhynulé ryby dopluly po Dyji až do Břeclavi, s úklidem pomohou vězni (02.07.2025)