Nové mlátičky CASE
01.04.1998 | PR
Nové mláticky CASE
Kolem 95 tisíc sklízecích mláticek jezdí dnes po celém svete s oznacením CASE IH. Jejich charakteristickým znakem je použití axiálního pruchodu sklizené hmoty mláticím ústrojím. To platilo do lonského roku. Významnou událostí v oblasti zemedelské techniky se totiž stalo zakoupení výrobních a distribucních práv na sklízecí mláticky u nás dobre známé saské firmy MDW Singwitz a lisu a rezacek firmy Mengele v Neustadtu. S touto skutecností se seznámili již návštevníci nedávné výstavy Agritechnica v Hannoveru.
O nové rade axiálních kombajnu s oznacením 2 100 (na snímku) byli naši zemedelci na stránkách odborného tisku již informováni. Pripomeneme jen, že jde o modely vycházející z osvedcené koncepce, ovšem s radou vylepšení. Ta se týkají jak technického provedení, tak i vybavení. Napríklad zcela nove rešená kabina zvyšuje výhled oproti používaným u rady 1 600 o tricet procent. Vybavení kabiny klade duraz na jednoduchost, prehlednost a úcinnost obsluhy. Inovací prošly rovnež motory Case, u nichž byly respektovány požadavky zemedelcu na ekonomicnost provozu. Žací stul je dodáván o šírce 4,4 až 6,75 metru, samozrejmostí je u nej automatické kopírování terénu. Pocet otácek prihanece je plynule promenný až do 50 za minutu. To je podmínkou k tomu, aby sklízecí mláticka mohla plne využít vysoce výkonného axiálního mláticího ústrojí, které pracuje na principu opakovaného oddelování s odstredivou separací zrna. Mláticí báben je pritom jeho jedinou pohyblivou cástí. Rovnež v tomto prípade je samozrejmostí elektrické nastavení koše prímo z kabiny. Separacním ústrojím je trojdílný koš umístený v zadní cásti mláticího koše. O nesporných kvalitách kombajnu CASE IH s axiálním mláticím ústrojím se u nás presvedcily již desítky zákazníku.
Zakoupením výrobních a distribucních práv na sklízecí mláticky u nás dobre známé saské firmy MDW Singwitz dostala cinnost firmy CASE IH nový rozmer. Z produkce rady E (mimochodem až dosud jich bylo do zemedelství ruzných zemí sveta prodáno pres 90 tisíc) bude firma CASE IH nabízet kombajny, které ceská verejnost zná pod oznacením E-525 a E-527. Prestože jde o nové typy, zvlášte E-527 našla již své zákazníky. Jde o stroj, který opet snese nejprísnejší merítka, což ostatne potvrdil pred tremi roky ve srovnávacích testech nemecké spolecnosti DLG. Firma CASE IH hodlá nabízet ješte jeden stroj z produkce bývalé MDW, a sice Arcus. V lonském roce byla tato sklízecí mláticka se zcela novou koncepcí jak mlátícího ústrojí, tak i podvozku zkoušena nejen v Nemecku, Ceské republice, Francii a na Slovensku, ale také ve Spojených státech. Tyto zkoušky potvrdily nejen její prednosti (vysoká výkonnost, dopravní rychlost, snadná ovladatelnost), ale také zápory, zejména co se týká kvality práce a spolehlivosti provozu. V letošním roce budou proto stroje Arcus na základe techto zkoušek upraveny a opet projdou nárocným overováním. Se sériovou výrobou pocítá firma CASE IH v príštím roce.
Z produkce firmy Mengele (dríve Fortschritt) Neustadt nabízí CASE IH lisy na vysokoobjemové balíky. Také v tomto prípade jde již o výrobky známé naší verejnosti.
Rozšírení sortimentu o klasické kombajny, rezacky i lisy je dalším krokem k tomu, aby firma CSE IH mohla nést mezinárodní oznacení FULL-LINER, tzn. firmu nabízející plný sortiment zemedelské techniky.
Ing. Pavel CARDA
obchodní manažer, Motokov, divize Agri
PR clánek pro Agronet Magazín CR
Další články v kategorii Zemědělství
- MZd je pro zavedení značení potravin Nutri-Score, resort zemědělství je proti (19.05.2025)
- SLAK: zrušení významné části opatření (19.05.2025)
- Používáme mycí roboty a topíme kejdou. Moderní chov prasat musí být efektivní (19.05.2025)
- V zemědělství patříme do vyspělé Evropy, říká Vivien Babišová (18.05.2025)
- Chladné počasí tuzemským pěstitelům zeleniny zatím nezpůsobilo větší škody (17.05.2025)
- SVS ruší zákaz dovozu zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska a Slovenska (16.05.2025)
- Plánované zjednodušení Společné zemědělské politiky je dobrým začátkem, ale nestačí (16.05.2025)
- Mrazy nadělaly ovocnářům lokální škody, úroda by mohla být průměrná (16.05.2025)
- SVS: Testy mléka na slintavku budou pokračovat, i když skončí hraniční kontroly (16.05.2025)
- Naše plantáže umírají, stěžují si pěstitelé banánů. Úrodu ničí horka a nemoci (16.05.2025)