Mšice ve svých výskytech zatím nepolevují
17.06.2020 | ÚKZÚZ
Upozorňujeme pěstitele na velmi vysoké riziko šíření rostlinných virů, prostřednictvím mšic, v porostech sadbových brambor. Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech a nadále pokračují škodlivé výskyty na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních, a na zelenině.
V případě sadbových brambor se nebezpečí týká jak šíření lehkých virových infekcí (viru M a viru S bramboru), tak těžkých virových infekcí (viru svinutky bramboru, viru Y a viru A bramboru). Jejich výskyt může profesionálním pěstitelům značně zkomplikovat uznání množitelského porostu.
Extrémní výskyty byly zaznamenány začátkem týdne na Opavsku v lokalitě Březová a silný výskyt pak v Lípě u Havlíčkova Brodu. V prvním zmíněném místě bylo zachyceno až 164 ks samiček mšice broskvoňové na lapák a den, v Lípě pak 10 samiček/den, přičemž za silný výskyt se považuje 6 a více odchycených samiček mšice broskvoňové na lapák a den.
Pro sadbové brambory jsou mšice broskvoňová, společně s mšicí řešetlákovou považovány za nejnebezpečnější protože se uplatňují jako nejefektivnější přenašeči virů způsobujících těžké virózy brambor.
Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech.
Díky ochlazení a srážkám jsou nyní nepříznivé podmínky pro přelet, přesto je možné stále pozorovat okřídlené samičky přímo na rostlinách bramboru. Naplní-li se předpověď a dojde k oteplení, předpokládáme opětovný nárůst migrace mšic.
Škodlivé výskyty mšic nadále pokračují na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních a na zelenině. Na košťálovinách jsou pozorovány výskyty mšice broskvoňové, ale objevuje se i mšice zelná, která začala přelétávat z řepky ozimé. Silné výskyty mšice makové jsou pozorovány na máku.
Průběžné informace o migraci mšic v jednotlivých lokalitách na webu ÚKZÚZ.
Další články v kategorii Zemědělství
- Temu testuje prodej potravin v Německu, záměr děsí především zemědělce (09.07.2025)
- Rakouští pěstitelé řepy a cukrovarníci odmítají zvýšení dovozu z Ukrajiny (09.07.2025)
- Ministerstva zemědělství a životního prostředí podpořila projekt Putování za kořeny – nový impuls pro venkov, krajinu i turismus (09.07.2025)
- Jedlé klíčky pod ochranou mléčných bakterií: Revoluční metoda prodlužuje trvanlivost a šetří vodu (09.07.2025)
- Slovensko podle odhadu očekává o více než 10 procent vyšší růst úrody obilí (09.07.2025)
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- Zemědělci zatím sklidili 3,87 pct obilovin, tedy 46.572 hektarů, a 0,3 pct řepky (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR (08.07.2025)
- Ministr Výborný: Sklizeň bude letos podle odhadů průměrná, bez problémů však pokryje domácí potřebu (08.07.2025)