Ministerstvo zemědělství otevře další kolo soutěže ZEMĚ II pro vědkyně a vědce. V programu se mohou ucházet o celkovou dotaci 270 milionů korun
24.03.2024 | MZe ČR
Ministerstvo zemědělství připravilo okruhy témat pro vědecké projekty, které mohou získat podporu v Programu na podporu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství ZEMĚ II. Témata soutěže mají tři oblasti: Bioekonomiku, Smart zemědělství a Globální změny v biosféře.
„Vědecké projekty, které podpoříme, se budou věnovat aktuálním potřebám zemědělského resortu. Vyhlásili jsme celkem 21 témat, se kterými se vědci a vědkyně můžou hlásit. Některé projekty mohou získat až stoprocentní podporu, kterou jim poskytneme z připravených 270 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Sto procent podpory mohou získat projekty, kterých se účastní výzkumné organizace, vysoké školy nebo vědecké státní organizace. Odstupňovanou dotaci však obdrží i podniky zapojené do projektů.
Výzkum se může zabývat Bioekonomikou, konkrétně například snížením používání přípravků na ochranu rostlin nebo možnostem uplatnění místní produkce a propojováním lokálních producentů a odběratelů. Rovněž v okruhu Smart zemědělství se výzkum zaměří na omezování používání přípravků na ochranu rostlin, a to pomocí optimálního využití zemědělské techniky. Další projekty se mohu zabývat metodami analýzy mletých mas a masných polotovarů. Oblast Globální změny v biosféře umožní zkoumat snižování zemědělských emisí skleníkových plynů, strategii udržitelné produkce osiv některých zemědělských plodin a technologicky efektivní chov ryb v rybnících v době klimatických změn a s nízkými emisemi odpadních látek.
Výzkumníci a výzkumnice se mohou hlásit do soutěže ZEMĚ II od 18. dubna do 5. června elektronicky přes ISTA (informační systém Technologické agentury ČR). Vědecké projekty pak zahájí začátkem roku 2025 s dobou trvání tři roky.
V předchozích letech byla za přispění programu ZEMĚ vytvořena například odborníky oceňovaná metodika na boj s kůrovcem, nová metodika ochrany chmele za pomoci botanických pesticidů a extraktů z rostlin nebo metody na zjištění přítomnosti viru afrického moru prasat v masných výrobcích a v potravinách. Další z významných výzkumných projektů s uplatněním v praxi přispěje nejen k řešení antimikrobiální rezistence původců různých onemocnění, ale především významně podpoří rentabilitu produkce hospodářských zvířat. Byl také vytvořen systém sloužící k cílenější ochraně zemědělské půdy, a to nástroje pro optimalizaci monitoringu eroze půdy a způsoby protierozní ochrany v zemědělských podnicích. Zveřejněné výzkumné potřeby: https://1url.cz/2uYCP
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Další články v kategorii Zemědělství
- Za Hodonínem hořelo 16 hektarů pole a část zahradní kolonie včetně chatek (07.07.2025)
- Zisk Agrofertu loni vzrostl o pět mld. na 7,1 mld. Kč, důvodem byl prodej firem (07.07.2025)
- Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 pct pozemků, zbývá 60 malých pozemků (07.07.2025)
- Výběry býků na OPB Todně (06.07.2025)
- Hasit je třeba dříve, než začne hořet (05.07.2025)
- Rybář: Úhyn ryb ve vedrech by pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků (04.07.2025)
- Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci (04.07.2025)
- Zoo pěstuje saláty pro zvířata unikátní metodou, nabídne je i v novém bistru (03.07.2025)
- Jihočeští rybáři ani vltavští vodohospodáři neevidují významné úhyny ryb (03.07.2025)
- Mladí zemědělci by mohli mít snazší přístup k státní zemědělské půdě (03.07.2025)