Meruněk se letos sklidilo málo, úroda broskví a jiného ovoce vyp
03.08.1998 | Právo
Právo 3.8.1998
Merunek se letos sklidilo málo, úroda broskví a jiného ovoce vypadá slibne
Krome merunek, jichž se letos urodilo málo, pouze asi tretina obvyklé sklizne, vypadají výsledky i odhady sklizní ostatních druhu ovoce vcelku príznive. Právo o nich informoval tajemník Ovocnárské unie CR (OU) Martin Ludvík.
Jak uvedl, na Morave byly i sady, kde se merunky vubec nesklízely. Výnosy jen zrídka presáhly 1,5 tuny z hektaru, když prumerné sklizne se pohybují okolo 3 až 4 tun. Na výpadku se podepsala zejména extrémní horka a sucha v dubnu a kvetnu. Nasazené plody tak opadaly. Slibná je naproti tomu úroda broskví. Pokud by dál rostly jejich dovozy hlavne z Recka, mohlo by to pestitelum prinést i urcité problémy s odbytem.
Úroda trešní i višní byla letos podle Ludvíka podstatne vetší než loni, sklizen probehla dobre. Zpracovatelé, hlavne z Nemecka a Rakouska, meli zájem i o cerný rybíz, zato ceny cerveného rybízu letos citelne poklesly. Angreštových plantáží v CR zustalo už jen necelých 70 hektaru. O toto ovoce je ve svete znacný zájem, kilogram zeleného angreštu se letos prodával za ceny blížící se dvema markám. U hrušek se ceká až dvakrát vetší sklizen než loni. Co do objemu však jde o nevýznamné množství, nebot intenzívních hrušnových sadu je podle Ludvíka v CR pouze 300 hektaru. Rýsuje se dobrá úroda švestek, avšak rané odrudy pološvestek bosenského typu jsou na tom podle odhadu OU hur.
Rozhodujícím druhem ovoce v našich podmínkách jsou jablka. Sklizen konzumních jablek se ocekává zhruba o ctvrtinu nižší než loni, avšak na úrovni bežného prumeru posledních let. "Otázkou ovšem je, jak se budou dál vyvíjet dovozy. Nejvíce nám vadí to, že se k nám jablka vytrídená a zabalená v kartónech vozí ze zemí EU za ceny pod 10 korun za kilo, což považujeme za vyložený dumping," rekl Ludvík. Dovoz jablek byl uvolnen od cervna poté, co vláda rozhodla o zrušení dovozních kvót. Podle Ludvíka se dají ocekávat problémy i s odbytem moštových jablek. Zásoby koncentrátu v Evrope jsou totiž vysoké. Ceny padanek tak pravdepodobne nedosáhnou lonské úrovne 2,30 až 2,50 Kc/kg.
Intenzívních ovocných sadu je v CR okolo 19 tisíc hektaru, z toho je polovina jabloní. Na plochách do dvou tisíc hektaru se pestují višne, broskvone a merunky, neco pres tisíc hektaru je rybízu. Produkcí ovoce pro trh a ke zpracování se u nás zabývá okolo 500 specializovaných pestitelu.
Stanislav Ptácník
Další články v kategorii Zemědělství
- EP schválil zvýšení cel na hnojiva a zemědělské produkty z Ruska a Běloruska (22.05.2025)
- Nadávky a bití. Aktivisté ukázali další záběry z chovů skotu (22.05.2025)
- Pozvánka na webinář ke slintavce a kulhavce (22.05.2025)
- Zvrácený systém dotací: farma bez jiných příjmů neuspěla, neprůhledné holdingy čerpají (22.05.2025)
- Spolek Zvířata nejíme ukázal záběry z kravínů na Moravě, veterináři je posoudí (22.05.2025)
- Ptačí chřipka na Znojemsku. Veterináři začali s likvidací chovu v bažantnici (21.05.2025)
- Nová Řada 6 na AgriPlanta 2025: Rumunská premiéra nové vlajkové lodi (21.05.2025)
- Ocenění Nejlepší ekofarma roku 2025 putuje na Valašsko (21.05.2025)
- Bluetongue: počty vakcinovaných zvířat (20.05.2025)
- Ptačí chřipka na Znojemsku. Bažanti nepřežili, ostatní ptáky čeká likvidace (19.05.2025)