Kůra plná pesticidů. Testem neprošly ani citrusy z ekologického zemědělství
06.11.2019 | Denik.cz
Spotřebitelská organizace dTest otestovala citrusové plody na přítomnost více než 240 různých pesticidů, se kterými by bylo možné se v citrusech setkat. Výsledky nejsou příliš příznivé. Laboratoř odhalila pesticidy ve 12 z 20 testovaných produktů, bohužel i v citrónech z ekologického zemědělství.
Spotřebitelská organizace dTest otestovala citrusové plody na přítomnost více než 240 různých pesticidů, se kterými by bylo možné se v citrusech setkat. Hlavním cílem nezávislého testu bylo změřit, kolik pesticidů a v jaké koncentraci obsahuje prodávaná citrusová kůra v různé podobě.
Spotřebitelský magazín dTest podrobil laboratorním zkouškám šest druhů čerstvých citrónů v síťce, troje sušené citrusové kůry a 11 druhů kandované pomerančové, citrónové nebo cedrátové kůry.
Citrónová kůra plná chemie
Každá z testovaných kategorií kůry prošla vlastním testovacím programem. „Kůra čerstvých citrónů byla nejproblematičtější kategorií. Ve všech šesti vzorcích jsme našli pesticidy. Bohužel i u dvou zástupců bioprodukce, a to Tesco Organic Bio citróny a Citróny Billa/Naše bio Organic Lemons. Vzhledem k deklarovanému ekologickému režimu jsme tyto nálezy hodnotili velmi přísně," sdělila šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
"Citróny z Billy v našem testu propadly, protože obsahovaly rovnou dva pesticidy naráz. To je podle ministerstva zemědělství u ekologicky pěstovaného ovoce nepřijatelné, bez ohledu na zjištěné koncentrace,“ upozornila Hana Hoffmanová. Pro srovnání – čerstvé citróny z běžné neekologické produkce obsahovaly čtyři až deset různých stop pesticidů.
Sušené výrobky byly v normě
Dalším typem testovaných potravin byly sušené citrónové kůry v obchodech prodávané mezi kořením. Všechny tři výrobky této skupiny obsahovaly pesticidy, měly v sobě sedm až deset různých pozůstatků, ovšem v povolených limitech.
Nejčistší z pohledu pesticidů byla kandovaná ovocná kůra – u osmi vzorků analytické přístroje žádné pesticidy nezaznamenaly. U zbylých tří už se několik látek proti škůdcům objevilo, ale všechny byly v povoleném limitu. Na druhou stranu kandovaná kůra často obsahuje přídané látky jako siřičitany, sorban draselný nebo umělá barviva – o jejich přítomnosti se spotřebitel dočte na obale.
Chemické ošetření pomocí pesticidů má ochránit rostliny a jejich plody před škůdci. Pesticidní látky ovšem škodí lidskému endokrinnímu a reprodukčnímu systému i v malém množství.
Autor: Lukáš Fridrich
Další články v kategorii Zemědělství
- Osevní plocha zeleniny v ČR vzrostla, přibylo zelí, mrkve i okurek (12.07.2025)
- Veterináři kvůli příznivému vývoji situace redukují testování mléka na slintavku (11.07.2025)
- Zemědělci konečně znají pravidla proti rekordním erozím. Ale jen na půl roku (11.07.2025)
- Abnormální přežvykování u skotu nakaženého KHO (11.07.2025)
- Německému producentovi cukru Südzucker prudce klesl zisk, i kvůli Ukrajině (11.07.2025)
- Nová analýza dopadů redistributivní platby potvrdila správnost jejího nastavení (11.07.2025)
- Ústav: Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce (10.07.2025)
- Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu (10.07.2025)
- Zemědělský fond loni farmářům vyplatil 41,2 mld. Kč, meziročně o 10,3 mld. více (10.07.2025)
- Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí (10.07.2025)