Geneticky upravené potraviny jsou i v ČR
28.04.2000 | Lidové noviny
Geneticky upravené potraviny jsou i v CR
Hnutí Greenpeace provedlo pruzkum u nejvetších firem, které dodávají potraviny do ceských domácností. Spolecnosti vetšinou nemohly dokázat, že suroviny, které zpracovávají, neprošly genovou úpravou.
PRAHA - Víme, co jíme? Jsou potraviny, které se objevují na ceských stolech, geneticky upravované? To se v soucasné dobe prakticky nedá zjistit. Potraviny, do nichž byl vložen jiný gen, totiž v tuto chvíli ješte nemusejí být viditelne oznaceny. Zmení to až nový zákon o potravinách, který všem firmám uloží povinnost své výrobky znacit. Ten mají poslanci projednat již v kvetnu. Geneticky upravený organismus je takový, jehož dedicný materiál, tedy to, co predává svým potomkum, byl zmenen. A to bud jistou úpravou vlastního genu, nebo pridáním genu cizího. V zemedelství se takto "modifikují" rostliny, aby se dosáhlo vyšších výnosu.
Suroviny mohou obsahovat GMO
Nejvetší firmy, které dodávají potraviny do ceských domácností, tvrdí, že s "novými" nepracují. Vyplývá to z pruzkumu, který provedla ekologická organizace Greenpeace. Má to ale jeden hácek. Spolecnosti vetšinou nevedí nebo nemohou dokázat, že suroviny, které zpracovávají, neprošly genovou úpravou. "V Ceské republice zatím spotrebitelé nemají prakticky žádnou možnost dozvedet se, zda geneticky manipulované potraviny konzumují, ci nikoliv," uvedl Cestmír Hrdinka z organizace Greenpeace. Ta se proto rozhodla "suplovat" práci státních orgánu a oslovila 25 nejvetších ceských výrobcu potravin, aby zjistila jejich postoj ke geneticky upraveným potravinám. Odpovedelo sedmnáct výrobcu. Ani jeden z nich neuvedl, že geneticky manipulované potraviny vedome vyrábí nebo prodává. A nikdo z nich nic nenamítá proti zámeru své výrobky viditelne oznacovat. Geneticky modifikované suroviny mohou obsahovat sušenky, jogurty, cokolády, pecivo nebo i polévky v prášku. Firmy, at už jde o cokoládovny Nestlé, spolecnosti Vitana, Danone, Delta Pekárny nebo Chio Bohemia, uvedly, že GMO (geneticky modifikované organismy) nepoužívají. Z jejich odpovedí ale jasne nevyplynulo, zda napríklad nekteré z jejich surovin dovážených ze zahranicí GMO neobsahují. "Nedá se vyloucit, že výrobci používají geneticky upravené suroviny," ríká Cestmír Hrdinka z Greenpeace. V Evropské unii i ve Spojených státech amerických se bežne geneticky upravuje sója a kukurice. A práve potraviny obsahující kukurici, ale predevším sóju mohou být k dostání i na ceském trhu. Jediný skutecný test, který zjištoval prítomnost upravovaných organismu v potravinách, loni zadal deník MF Dnes. Výsledky prokázaly prítomnost GMO v jednom druhu slovenských sušenek a v palacinkách a vdoleccích v prášku americké výroby. Podobných prípadu je ale podle odborníku mnohem více. Mezi nesporné výhody geneticky upravených potravin by mela patrit jejich nižší cena. Ta bude ale vykoupena možným rizikem. Riziko "nových potravin" zatím nikdo nedokázal presne urcit. "Zatím nejsou známy dlouhodobé úcinky geneticky upravených potravin. Muže ale dojít k prenosu alergie nebo zmenšení úcinku antibiotik," varuje pred GMO Cestmír Hrdinka. S tím ovšem nesouhlasí Jaroslav Drobník, predseda sdružení Biotrend. To vzniklo s cílem vyvracet "ekologické bludy". "Z hlediska odborného nejsou rizika GMO o nic vetší než zcela bežných potravin," ríká profesor Drobník. "Greenpeace tvrdí, že s GMO nejsou dlouhodobé zkušenosti. S žádnou novou vecí nejsou dlouhodobé zkušenosti. To bychom nemohli používat žádný nový lék a treba ani telefon," odmítá argumenty ekologu Drobník. Ve svete se presto prosazuje tzv. princip predbežné opatrnosti. Ten zastává i ministr životního prostredí Miloš Kužvart. "Nemužeme zatím ríct, co geneticky upravené organismy udelají s tretí generací zvírat nebo lidí. To nás nutí k velké opatrnosti," rekl Kužvart.
Pavla Mrázková
Fotografie:
V Evropské unii i ve Spojených státech amerických se bežne geneticky upravuje sója a kukurice. A práve potraviny obsahující kukurici, ale predevším sóju mohou být k dostání i na ceském trhu.
Foto archiv CTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- Zemědělci zatím sklidili 3,87 pct obilovin, tedy 46.572 hektarů, a 0,3 pct řepky (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR (08.07.2025)
- Ministr Výborný: Sklizeň bude letos podle odhadů průměrná, bez problémů však pokryje domácí potřebu (08.07.2025)
- Slovensko vyčlenilo 44 milionů eur na obnovu chovů po slintavce a kulhavce (08.07.2025)
- Za větším rozsahem protierozní ochrany v ČR stojí větší zornění a velká pole v erozních oblastech (07.07.2025)
- Za Hodonínem hořelo 16 hektarů pole a část zahradní kolonie včetně chatek (07.07.2025)
- Zisk Agrofertu loni vzrostl o pět mld. na 7,1 mld. Kč, důvodem byl prodej firem (07.07.2025)
- Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 pct pozemků, zbývá 60 malých pozemků (07.07.2025)