FC: Základ pro jednání s EU nesmí být stav roku 1999
27.04.2000 | Agris
Základním úkolem všech vyjednavačů ČR při obhajobě pozice českého zemědělství v rámci Evropské unie (EU) musí být úsilí o prosazení tříletého průměru dat jako základu pro jednání o jakémkoli limitu k pozičnímu dokumentu. Shodlo se na tom jednání představenstva občanského sdružení Farmářské centrum (FC) ve středu 26. dubna v Praze.
Sdružení tak oficielně reaguje na stanovisko EU, které v první odpovědi na zmíněný poziční dokument počítá s tím, že výchozí základnou pro jakoukoli národní kvótu zemědělské produkce a jakýkoli limit, který by měl být v rámci pozičního dokumentu hodnocen, bude u žadatelů o vstup do EU rok 1999.
FC upozorňuje, že referenční období u dosavadních žadatelů a současných členů EU bylo také tříleté, a nevidí sebemenší důvod, proč by tomu mělo být u budoucích členů EU jinak. Navíc, podle všech dostupných dat v situaci, kdy rok 1999 představoval v zemědělství dosud nejobtížnější období z hlediska zemědělské produkce i jejího cenového ohodnocení. K prosazení tříletého referenčního období by měli podle FC vyjednavači ČR koncentrovat také veškeré úsilí vyjednavačů vstupujících zemí.
V souvislosti se zněním pozičního dokumentu, (který dodala ČR do Bruselu koncem listopadu loňského roku - pozn. FC) Farmářské centrum opětovně upozorňuje na nereálnost deklarované národní kvóty produkce mléka v objemu 3,1 miliardy litrů ročně, neboť při předpokládané spotřebitelské poptávce a dovozu mlékárenských výrobků ze zahraničí není přebytek takové produkce ve finančních možnostech ČR. FC proto doporučuje přehodnotit výši této kvóty na objem 2,5 miliardy litrů.
Představenstvo FC také na svém jednání zaujalo stanovisko k současné diskusi kolem návrhu zákona o Zemědělském intervenčním fondu. FC podporuje urychlené dokončení a schválení tohoto zákona s cílem přiblížit se věcným a podle možností i cenovým parametrům regulace trhu uplatňovaném v EU. Do tohoto zákona by bylo podle názoru představenstva FC vhodné zabudovat i mechanismy na regulaci trhu formou kvót, tento typ regulace je však třeba podle FC oddálit na poslední možný termín předvstupního období do EU. Důvodem je skutečnost, že v předchozích letech investovala v ČR do produkce mléka celá řada subjektů a stát by měl těmto subjektům umožnit, aby mohly vložené peníze také skutečně zhodnotit. FC si uvědomuje, že zavedení kvót před vstupem do EU v případě, že EU nebude své dosavadní regulační mechanismy měnit, je nezbytné, současný stav příprav a věcná schopnost tento mechanismus v ČR aplikovat je však podle FC nedostatečná. Termín pro domácí kvotaci produkce mléka proto FC vidí v roce 2002.
Další články v kategorii Zemědělství
- Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování (08.07.2025)
- Zemědělci zatím sklidili 3,87 pct obilovin, tedy 46.572 hektarů, a 0,3 pct řepky (08.07.2025)
- EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody (08.07.2025)
- Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR (08.07.2025)
- Ministr Výborný: Sklizeň bude letos podle odhadů průměrná, bez problémů však pokryje domácí potřebu (08.07.2025)
- Slovensko vyčlenilo 44 milionů eur na obnovu chovů po slintavce a kulhavce (08.07.2025)
- Za větším rozsahem protierozní ochrany v ČR stojí větší zornění a velká pole v erozních oblastech (07.07.2025)
- Za Hodonínem hořelo 16 hektarů pole a část zahradní kolonie včetně chatek (07.07.2025)
- Zisk Agrofertu loni vzrostl o pět mld. na 7,1 mld. Kč, důvodem byl prodej firem (07.07.2025)
- Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 pct pozemků, zbývá 60 malých pozemků (07.07.2025)