Dobré osivo je hlavní předpoklad dobrého výsledku sklizně
01.02.2000 | Peníze a my JČ
Peníze a my JČ (Agroweb) 1.2.2000
Dobré osivo je hlavní předpoklad dobrého výsledku sklizně
Fakt, že dobrá investice se vždy vyplatí a "ušetřená koruna" na nepravém místě může být ve výsledku i několikanásobným prodělkem, potvrdil i seminář pořádaný koncem listopadu firmou Osiva Boršov, spol. s. r. o. Byl zaměřen na zhodnocení teoretických a praktických zkušeností ve prospěch zemědělce, který musí denně pracovat s maximálními výsledky pod tlakem tíživé ekonomické sitauce.
V posledních letech dochází k razantnímu snižování nákupu certifikovaných mořených osiv ze strany zemědělců. Důvodem je především neutěšená a stále se zhoršující ekonomika zemědělství. Prvořadým zájmem zemědělce je vyrobit zboží s vysokými kvalitativními parametry s co nejnižšími náklady. To je zboží, které v konečné fázi přináší zisk. Tím je bezesporu nákup certifikovaného mořeného osiva. Nedostatek financí bývá často hlavním důvodem, proč místo kvalitního osiva použije jakýsi levný materiál - čištění ve mzdě, v horším případě setí obilí z běžných ploch, mnohdy v nemořeném stavu.
Jak potvrdili přizvaní zástupci Jihočeské univerzity a odborných chemických firem zdánlivá momentální úspora se však může v následných obdobích velice prodražit. Nekvalitní setí s sebou přináší zvýšené náklady během vegetace - na chemické prostředky, energie, pracovní sílu. Toto však již nikdy nemůže vyrovnat ztrátu vzniklou zasetím nekvalitního materiálu. Vysoká kvalita a vysoký výnos s relativně nejnižšími náklady je skrytá v pravidelné obměně osiv. Předmětem mnoha jednání byly již opakovaně programy dotací na nákup mořených osiv, které předkládala agrární komora ministerstvu zemědělství. Tyto návrhy však nebyly podpořeny ani přijaty.
Jedním z důvodů, proč nakupovat certifikované mořené osivo - ochrana před chorobami přenosnými osivem - zvláště jednou z nich - snětí. Oficiálně bylo v letošním roce napadeno snětí asi 100 000 t obilovin, ve skutečnosti je toto číslo však vyšší - odhadem 500 000 t. V souvislosti s vývozem obilovin do EU zákonitě musí dojít ke zjištění kontaminovaných obilovin a k zastavení vývozu i na několik let. Opět obnovit důvěru a zpřetrhané obchodní vztahy pak bude velmi těžké. Z výše uvedeného vyplývá, že pomoc přichází jedině v podobě kvalitních certifikovaných mořených osiv.
Další články v kategorii Zemědělství
- Uhynulé ryby dopluly po Dyji až do Břeclavi, s úklidem pomohou vězni (02.07.2025)
- Rybníkáři z Jistebníku se chystají na provzdušňování vody, zatím je kyslíku dost (02.07.2025)
- Lidé na jihu Moravy mají kvůli suchu zákaz zalévat zahrady. Hrozí pokuty (02.07.2025)
- Sklizeň obilí na Slovensku má být průměrná, sucho může ovlivnit podzimní úrodu (02.07.2025)
- Upozornění pro chovatele spojená s horkým počasím (02.07.2025)
- Nový ředitel CARC se dnes ujal úřadu. Chce budovat moderní výzkumné centrum se špičkovou reputací (01.07.2025)
- Rajčata dávají 3 signály, kdy chtějí přihnojit a ukazují i to, kdy už mají dost (01.07.2025)
- Farmáři musí ode dneška dodržovat nová protierozní pravidla, chybí metodika (01.07.2025)
- EU se dohodla s Ukrajinou na pravidlech vývozu zemědělských produktů (01.07.2025)
- Vinium koupilo za 20 milionů linku na plnění perlivých vín, zájem roste (30.06.2025)