Do Česka o víkendu dorazí arktický vzduch, může ohrozit úrodu meruněk
01.04.2025 | ČTK
O víkendu má do Česka dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes ráno uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
"Pravděpodobnost vpádu arktického vzduchu během nadcházejícího víkendu se výrazně zvýšila. Letošní úroda (nejen) meruněk tak bude s velkou pravděpodobností (opět) v ohrožení. Bude ale záležet na tom, do jaké míry se bude v noci vyjasňovat, a tím pádem, jak moc teploty klesnou," napsali meteorologové.
Arktický vzduch, který dorazí zřejmě během soboty od severu, bude na tuto část roku velmi chladný. Při vyjasnění budou během noci teploty klesat i výrazněji pod nulu. "Na řadě míst už jsou zejména meruňky rozkvetlé a déletrvající mrazy by jim mohly výrazně ublížit. Druhá polovina pracovního týdne navíc bude velmi teplá, ve čtvrtek a v pátek budou v nižších polohách teploty stoupat i výrazně nad 15 stupňů Celsia a bude většinou slunečno," konstatoval ČHMÚ. Přesné hodnoty nočních minim upřesní až během týdne.
Už během pátku začne od severovýchodu přibývat v Česku oblačnost, v sobotu se nebe zatáhne a místy se vrátí také přeháňky, které mohou být od středních poloh sněhové. Nejvyšší denní teploty meteorologové předpovídají na sobotu do 13 stupňů Celsia, v dalších dnech jen do osmi stupňů, v noci a k ránu budou od neděle klesat pod bod mrazu.
Meruňky například na jižní Moravě vykvetly zhruba v polovině minulého týdne, což je o tři týdny později než v loňském extrémním roce a o pár dnů později, než je průměr posledních let. Stále je to podle pěstitelů dost brzo na to, aby se na nich mrazíky podepsaly. "Vykvetly už i pozdní odrůdy. Možná ještě začnou kvést někde v týdnu broskve, ale další ovoce zatím nikoliv," řekl v pondělí ČTK předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.
Ovocnáře trápí jarní mrazy v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace lepší, ne však dobrá. Větší pravděpodobnost poškození kvetoucích stromů jarními mrazy se podle meteorologů zvyšuje s postupujícími klimatickými změnami.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 19 (13.05.2025)
- Katarální horečka ovcí - aktuální informace (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- František Talíř: Jsem rád, že se rodinná zemědělská hospodářství dostávají do české legislativy (12.05.2025)
- Veterináři letos dostanou na odměnách 6,625 mil. Kč, i za nasazení při slintavce (12.05.2025)
- Místo řepky se začínáme orientovat na pěstování sóji, říká Petr Foukal (12.05.2025)
- Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce (11.05.2025)
- Kontrolní ústav: Hrabošů v dubnu na polích ubylo, ale ohrožení porostů trvá (09.05.2025)
- Produkce kolumbijského kakaa vzrostla o více než 100 procent (09.05.2025)
- Olomoucké semifinále soutěže Mladý zemědělec vyhrál Antonín Holík (09.05.2025)