Chytré zemědělství dokáže ušetřit při skladování komodit až statisíce ročně
02.10.2019 | CleverFarm
Díky systémům internetu věcí zaváděných v posklizňových halách a skladech dokáží české farmy výrazně snížit ztráty na zisku spojené se skladováním komodit. Komplexní řešení zaštítěné cloudovými mobilními aplikacemi, do kterých jsou pomocí chytrých senzorů zasílána data týkající se aktuální teploty, poskytují zemědělcům neustálý přehled o stavu jejich sklizně. Tímto způsobem lze předcházet rizikům, která jsou se skladováním úrody tradičně spjata. Nejčastěji se jedná o škůdce, plísňové choroby nebo přehřívání, které tradičně znehodnocují úrodu v řádu jednotek až desítek procent, uvádí česká společnost CleverFarm. Vůči případnému problému lze proto zakročit takřka okamžitě a bez zbytečných ztrát.
V České republice postupně přibývá farem i obchodníků s komoditami, kteří využívají moderní technologie pro ochranu sklizené úrody. Jedním z příkladů je akciová společnost Astur Straškov, která na Mělnicku obhospodařuje více než 3600 ha zemědělské půdy využívané k pěstování ječmene, cukrové řepy a obilovin. Při hledání plnohodnotného servisu dokázal jejich požadavkům vyhovět systém digitálního zemědělství v podobě cloudové aplikace a chytrých senzorů. Ten Asturu dodala společnost CleverFarm.
Principy chytrého zemědělství a jeho přínosů farma využívá již několikátým rokem, v době sklizní se o slovo hlásí zejména tyčové senzory, které ve spolupráci s aplikací hlídají úrodu v posklizňových halách a upozorňují zemědělce na případný problém.
17 senzorů, které monitorují teplotu u 7 tisíc tun pšenice, 6 tisíc tun sladovnického ječmene a 800 tun hrachu, nahradily dosavadní systém klasických teploměrů. Impulzem k zavedení chytrého zemědělství byla rizika spojená s pravidelnými ztrátami na komoditách, zapříčiněnými nepříznivými vlivy při jejich skladování.
Tyčový senzor CleverFarm o délce 3 metry lze instalovat i v silážních jamách, kde snese teploty kolem 60°C.
„Trvalým problémem se skladováním komodit je riziko, že vám celou úrodu, popřípadě její část, napadne škůdce, popřípadě plísňové onemocnění. Pokud se tak stalo pouze s určitou částí, tak jsme ji neměli šanci lokalizovat, a proto jsme museli investovat nemalé částky v řádu desetitisíc na ošetření celé partie. Řešení jsem nalezli v cloudové aplikaci CleverFarm, která nám na základě algoritmů dat naměřených senzory poskytuje cenné informace o aktuálním i budoucím stavu komodity – stačí se do ní kdykoliv podívat a okamžitě víme, na čem právě jsme. Pokud nám sklizeň kupříkladu napadne škůdce, tak víme přesně, kde se vyskytuje a jak proti němu zakročit. Ztráty, se kterými se nyní setkáváme, jsou takřka nulové,“ komentuje Miroslav Novák, předseda představenstva Asturu Straškov.
Farma Agrossyn: senzory dokáží ochránit úrodu před škůdci i samovznícením
Systém pro inteligentní farmaření funguje na základě aplikace CleverFarm, do které jsou z tyčových senzorů s pěti čidly zasílána naměřená data sledující průběžný vývoj teploty, jejíž současná hodnota je srovnávána s hodnotami předchozími. Ačkoliv teplota čerstvě sklizené úrody dosahuje vysokých hodnot, tak je po sklizni ochlazena a následné zahřívání, ke kterému běžně dochází, by nemělo překročit teplotu okolí. Výrazné navýšení hodnot, které neodpovídá předpokládanému trendu, proto poukazuje na riziko škůdců a plísní, které může v extrémních případech vyústit až v samovznícení. Původcem požárů bývá mimo zvýšenou teplotu obvykle vlhkost a váha úrody. Data ze senzorů, která jsou zaznamenávána v pravidelných intervalech, umožňují zemědělcům reagovat rychle a případné ztráty tak minimalizovat, popřípadě jim zcela předejít.
S tímto případem se setkala i farma Agrossyn z Klíčan u Prahy. S 1150 hektary půdy, určené k pěstování obilovin, olejnin a brambor, dosahuje roční objem sklizených a skladovaných komodit několika tisíc tun, které je třeba uchovávat ve vhodných podmínkách. Kvůli předchozím zkušenostem s roztoči, znehodnocujícími úrodu v průměru o 10-20 %, sáhl Agrossyn krom zvýšeného zabezpečení skladu i po systému pro efektivní řízení farmy. Ten tento problém vyřešil za ně.
“Do jedné partie ozimé pšenice jsme na zkoušku nainstalovali tyčový senzor, abychom si na vlastní kůži vyzkoušeli jeho potenciál. Po třech týdnech nás aplikace upozornila na to, že se začala zahřívat jedna vrstva a my jsme nevěděli proč. Na aplikací určeném místě jsme udělali zkoušku a z odebraného vzorku jsme zjistili, že se nám tam usídlila celá kolonie škodlivého pilouse černého. Napadenou část jsme ošetřili pročištěním a provzdušněním a vrátili ji zpátky do skladu, nemuseli jsme proto ošetřovat celou úrodu. Bez tyčových senzorů bychom se o tom záškodníkovi dozvěděli až poté, co by nám otevřel vrata od skladištního objektu, škody i celkové náklady by proto byly mnohonásobně vyšší,“ přibližuje svoji zkušenost s chytrým řešením CleverFarm Ondřej Bačina, jednatel společnosti. Zásady chytrého zemědělství, které farma využívá od roku 2000, zamezily znehodnocení komodit, které se v minulosti běžně pohybovalo kolem 20 % celkového objemu.
Tyčový senzor s pěti měřícími čidly ukládádata do aplikace. Výsledné hodnoty jsou prezentovány v pořadí, ve kterém jsou čidla seřazena na senzoru.
Modernizace starých sil díky provazovým senzorům
Kromě klasických tyčových senzorů nabízejí některé české společnosti i provazové senzory, které nalézají uplatnění v silech. Jejich technické provedení se s ohledem na rozdílný způsob skladování liší, výhody ovšem zůstávají stejné. Provazové senzory si bylo možné na vlastní kůži vyzkoušet v rámci Zemědělské Akademie Inovací, organizované CleverFarm. Ta má s vývojem digitalizačních systémů určených pro zemědělce několikaletou zkušenost nejenom v Česku, ale i zahraničí.
“Po úspěchu s tyčovými senzory do posklizňových hal, které se u zemědělců těší veliké oblibě, jsme začali vyvíjet i provazové senzory do sila. Pomocí nich lze za zhruba hodinu zmodernizovat i starší silo, které svému účelu ještě slouží dobře, ale není vybaveno moderními technologiemi. Senzory v sile jsou podobně jako senzory tyčové užitečné při hlídání komodit, do mobilní aplikace zasílají data a ta následným sledováním odchylek v naměřených hodnotách upozorňuje například na roztoče nebo zavíječe, které dokáží v obilí nadělat pořádnou paseku,” uvádí Adam Zlotý, jednatel společnosti CleverFarm.
Kombinaci senzorů a cloudové aplikace CleverFarm v současné době využívají desítky českých i zahraničních podniků – a díky novým inovacím, dobrému uživatelskému zážitku a 24hodinovému přehledu nad komoditami bude tento počet v budoucnu narůstat.
„U všech našich produktů se primárně zaměřujeme na to, aby byl zákazník pomocí chytré aplikace informovaný o všem, co se na jeho pozemcích právě děje – nejen ve skladech, ale již rovnou na polích, vinících nebo třeba golfových hřištích. Tyto informace má navíc kdykoliv a kdekoliv u sebe. Využití chytrých čidel a analytických, predikčních aplikací je nesmírně široké,“ dodává Adam Zlotý.
S kladnými zkušenostmi se v tomto ohledu kromě straškovského Asturu a farmy Agrossyn setkaly také velkostatky Agro Monet, Soufflet Agro nebo Lukrom. S širokým uplatněním cloudové aplikace CleverFarm pro precizní zemědělství se ovšem můžeme setkat i v jiných oblastech – golfový resort Ropice je například využívá k ochraně a monitoringu travních porostů. Zemědělská digitalizace dokázala nejen v těchto případech zachránit stovky tun úrody a ušetřit hektolitry vody, které by jinak byly nenávratně ztraceny.
Autor: Adam Severa
Další články v kategorii Zemědělství
- Olivy mizí ze stromů i obchodů. Řecký poklad drtí sucho a zloději (14.07.2025)
- Osevní plocha zeleniny v ČR vzrostla, přibylo zelí, mrkve i okurek (12.07.2025)
- Veterináři kvůli příznivému vývoji situace redukují testování mléka na slintavku (11.07.2025)
- Zemědělci konečně znají pravidla proti rekordním erozím. Ale jen na půl roku (11.07.2025)
- Abnormální přežvykování u skotu nakaženého KHO (11.07.2025)
- Německému producentovi cukru Südzucker prudce klesl zisk, i kvůli Ukrajině (11.07.2025)
- Nová analýza dopadů redistributivní platby potvrdila správnost jejího nastavení (11.07.2025)
- Ústav: Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce (10.07.2025)
- Její stav je zásadní. Expert popsal, jak půda při silných deštích pohlcuje vodu (10.07.2025)
- Zemědělský fond loni farmářům vyplatil 41,2 mld. Kč, meziročně o 10,3 mld. více (10.07.2025)